Stentler nasıl kullanılır?

Doktorlar koroner kalp hastalığını (KKH) tedavi etmek için stent kullanabilirler. CHD, plak adı verilen mumlu bir maddenin koroner arterlerin içinde biriktiği bir hastalıktır. Bu arterler, kalp kasına oksijen açısından zengin kan sağlar.

Arterde plak oluştuğunda, duruma ateroskleroz denir.

Plak koroner arterleri daraltıyor ve kalbe oksijen bakımından zengin kan akışını azaltıyor. Bu, anjin adı verilen göğüs ağrısına veya rahatsızlığa götürebilir.

Koroner arterler için

Plak birikimi, koroner arterlerinizde kan pıhtılarının oluşma olasılığını da artırır. Kan pıhtıları koroner arteri bloke ederse, kalp krizi olur.

Karotid Arterler İçin

Doktorlar, koroner anjiyoplasti olarak da bilinen perkütan koroner girişim (PKG) ve CHD tedavisinde stent kullanabilirler. PCI sırasında, ucunda bir balon veya başka bir cihaz bulunan ince, esnek bir tüp, bir kan damarı boyunca dar veya bloke koroner artere bağlanır.

Yerine getirildiğinde, plakayı arterin duvarına sıkıştırmak için balon şişirilir. Bu, arterdeki kan akışını düzeltir ve angina ve diğer KKH belirtilerini azaltır.

Bir arter çok küçük olmadığı sürece, PCI sırasında arterin tedavi edilen kısmına genellikle bir stent yerleştirilir. Stent, arterin iç duvarını desteklemektedir. Aynı zamanda arterin daralması veya bloke olma ihtimalini de azaltır. Stent, PCI sırasında yırtılan veya yaralanan bir arteri de destekleyebilir.

Bir stent bile olsa, PCI sonrası birinci yılda bir arterin daralacağı veya bloke olacağı ihtimalinin yaklaşık yüzde 10-20’si var. Stent kullanılmadığında, risk 10 katına kadar çıkabilir. Araştırmalar göstermiştir ki, zamanla koroner arter stentleri olan insanlar cerrahiden daha az risk altına girdi ancak tip 2 diyabet ve böbrek yetmezliği gibi kronik hastalık risklerine daha yatkın olduklarını gösterdi.

Doktorlar ayrıca karotid arter hastalığını tedavi etmek için stent kullanabilirler. Bu, boynunuzun her iki yanından geçen arterlerde plak oluştuğu bir hastalıktır. Karotis arterleri olarak adlandırılan bu arterler, beyninize oksijen açısından zengin bir kan tedarik eder.

Karotis arterlerindeki plak birikimi, beyninize olan kan akışını sınırlar ve bir inme riski altına sokar.

Doktorlar PCI ile genişletildikten sonra karotid arterleri desteklemek için stent kullanıyorlar. Araştırmacılar, karotis arter stentlemenin riskleri ve faydalarını keşfetmeye devam ediyor.

Plak ayrıca böbrek ve ekstremitelerde olduğu gibi diğer arterleri de daraltabilir. Dar böbrek arterleri böbrek fonksiyonlarını etkileyebilir ve ciddi yüksek tansiyona neden olabilir.

Ekstremitelerdeki dar arterler, periferik arter hastalığı (P.A.D.) adı verilen bir durum, etkilenen kol veya bacakta ağrıya ve kramplara neden olabilir. Şiddetli daralma ameliyat gerektirebilecek bir kanama tamamen kan akışını kesebilir.

Bu sorunları hafifletmek için, doktorlar PCI’yu dar bir böbrek, kol ya da bacak atardamasında yapabilir. Prosedür sırasında sıklıkla etkilenen artere stent yerleştirirler. Stent arteri desteklemeye ve açık tutmaya yardımcı olur.

Aort, kalbe ait sol taraftan vücuda oksijen açısından zengin kan taşıyan önemli bir arterdir. Bu arter göğüs boyunca ve karnın içine doğru ilerliyor.

Zamanla, aort duvarlarının bazı alanları zayıflayabilir. Bu zayıf bölgeler, arterde anevrizmaya neden olan bir şişliğe neden olabilir. Aorttaki bir anevrizma patlayabilir ve ciddi iç kanamalara neden olabilir. Anevrizmalar ortaya çıktığında genellikle abdominal aort içindedirler.

Patlamayı önlemek için doktorlar abdominal aortanın zayıf bölgesine bir kumaş stent yerleştirebilirler. Stent, arter için daha güçlü bir iç astar oluşturur.

Anevrizmalar da göğüs boyunca geçen aort bölümünde gelişebilir. Doktorlar ayrıca bu anevrizmaları tedavi etmek için stent kullanıyorlar. Stentlerin uzun vadede ne kadar iyi çalıştığı halen bilinmemektedir.

Aortda ortaya çıkabilecek bir diğer problem de iç duvardaki yırtık olmasıdır. Kan gözyaşına zorlanırsa, genişleyecektir.

Gözyaşı, aortanın hizmet ettiği dokulara olan kan akışını azaltabilir. Zamanla gözyaşı atardamar kanalı akışını engeller veya patlar. Bu olur, genellikle aort göğüs bölümünde oluşur.

Diğer Arterler İçin

Araştırmacılar aortik gözyaşlarına kan akmasını engelleyecek yeni stent türlerini geliştiriyor ve test ediyorlar. Aortun yırtık bölgesine yerleştirilmiş bir stent normal kan akışını düzeltmeye yardımcı olabilir ve patlama aorti riskini azaltabilir.

Bir stentin ne olduğunu ve bazen anjiyoplasti olarak adlandırılan, perkütan koroner girişim veya PCI adı verilen bir prosedürün bir parçası olarak nasıl kullanıldığını açıklar. Bir stentin kalbe nasıl yerleştirildiğini ve stentin nasıl çalıştığını gösterir.

Karın veya Göğüsteki Aort için

Aortik Gözyaşlarını Kapatmak İçin