Saç dökülmelerinin nedenleri

Saç dökülmesi sadece saçlı deri veya vücudun tamamını etkileyebilir. Kalıtım, hormonal değişiklikler, tıbbi durumlar veya ilaçların bir sonucu olabilir. Erkekler, kadınlar ve çocuklar olmak üzere herkes saç dökülmesi yaşayabilir.

Saç dökülmesi, tipik olarak saç derisinden aşırı miktarda saç dökülmesi anlamına gelir. Yaşla birlikte kalıtsal saç dökülmesi, kelliklerin en yaygın nedenidir. Bazı insanlar, kelliklerinin tedavi edilmediği ve sivilce seyrini sürdürmesine izin verir. Diğerleri saç stilleri, makyaj, şapka veya eşarp ile örtbas edebilirler. Ve yine de diğerleri saç dökülmesini önlemek ve büyümeyi düzeltmek için mevcut tedavilerden birini seçerler.

Saç dökülmesi tedavisine başlamadan önce saç dökülmesinin nedeni ve en iyi tedavi seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Saç dökülmesi, sebebe bağlı olarak birçok farklı şekilde görülebilir. Aniden veya yavaşça ortaya çıkabilir ve yalnızca saç derinizi veya vücudunuzu etkileyebilir. Saç dökülmenin bazı türleri geçicidir ve diğerleri kalıcıdır.

Saç dökülmesine ilişkin işaretler ve semptomlar şunları içerebilir:

Ne zaman bir doktor görmelisin

Çocuğunuz ya da saç dökülmesinden rahatsız olmanız ve tedaviyi sürdürmek istiyorsanız doktorunuza danışın. Ayrıca veya çocuğunuzun saçlarını tararken veya yıkarken ani veya yamalı saç dökülmesi veya normal saç dökülmesinden daha fazla fark ederseniz doktorunuzla konuşun. Ani saç dökülmesi tedaviyi gerektiren altta yatan bir tıbbi durumu işaret edebilir.

Aile geçmişi (kalıtım)

Çoğu insan normalde günde 50 ila 100 kıl atar. Bu genellikle saç derisinin saç dökülmesine neden olmaz, çünkü yeni saç aynı anda büyür. Saç dökülmesi, saç dökülmesi ve dökülme döngüsü bozulduğunda veya kıl folikülü yıkıldığında ve skar dokusu ile değiştirildiğinde ortaya çıkar.

Saç dökülmesinin kesin nedeni tam olarak anlaşılamamış olabilir, ancak genellikle aşağıdaki etkenlerden bir veya birkaçıyla ilişkilidir

Saç dökülmesinin en yaygın nedeni, erkek tipi kellik veya kadın tipi kellik denen kalıtsal bir durumdur. Genellikle kademeli olarak ve öngörülebilir paternlerde oluşur – erkeklerde saç çizgisi ve saç dökülmesi, kadınlarda saç dökülmesi.

Kalıtım aynı zamanda saçlarını kaybetmeye başladığınız yaşı, saç dökülme oranını ve kellik miktarını da etkiler. Kalıp kellikleri erkeklerde en yaygındır ve pubertey kadar erken başlayabilir. Bu tip saç dökülmesi saç inceltme ve minyatürleştirme (saç yumuşak, ince ve kısa olur) içerebilir.

Hormonal değişiklikler ve tıbbi durumlar

Çeşitli koşullar saç dökülmesine neden olabilir, aşağıdakileri de içerir:

Saç dökülmesine, kanser, artrit, depresyon, kalp problemleri, yüksek tansiyon ve doğum kontrolü için kullanılan ilaçlar neden olabilir. Çok fazla A vitamini alımı da saç dökülmesine neden olabilir.

Saç dökülmesi ayrıca

Bir dizi faktör saç dökülmesi riskinizi artırabilir.

İlk önce endişelerinizi aile doktorunuzun ilgisine götüreceksiniz. Doktor, size cilt problemleri (dermatolog) tedavisinde uzmanlaşmış bir doktora başvurabilir.

İlaçlar

Doktorunuzla olan zamanınız sınırlıdır, bu nedenle bir soru listesi hazırlamak, zamanınızı birlikte değerlendirmenize yardımcı olacaktır. Vaka incelemesinin bitmesi durumunda, sorularınızı en önemli sorundan en azından önemli olanlarına listeleyin. Saç dökülmesi için doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular

Doktorunuz size bir takım sorular soracaktır. Onlara cevap vermeye hazır olmak, daha fazla vakit geçirmeyi düşündüğünüz noktaların üzerinden geçmek için zaman ayırabilir. Doktorunuz sorabilir

Teşhis koymadan önce, doktorunuz muhtemelen fiziksel bir muayene yapacak ve tıbbi geçmişi ve aile geçmişi hakkında bilgi isteyecektir. Ayrıca aşağıdakiler gibi testler de yapabilir:

Bazı saç dökülmesi türleri için etkili tedaviler mevcuttur. Ancak bazı saç dökülmesi kalıcıdır. Yamalı alopesi gibi bazı koşularla saçlar bir yıl içinde tedavi edilmeksizin yeniden gelişebilir.

Saç dökülmesi tedavisi ilaçlar, ameliyat, lazer terapisi ve peruk veya saç kesimi içerir. Doktorunuz, en iyi sonucu elde etmek için bu yaklaşımların bir kombinasyonunu önerebilir.

Tedavinin amacı, saç büyümesini teşvik etmek, saç dökülmesini yavaşlatmak veya saç dökülmesini gizlemektir.

Saç dökülmesinin diğer sebepleri

Saç dökülmesine altta yatan bir hastalık nedeniyledir, bu hastalık için tedavi gerekecektir. Buna, iltihaplanmayı azaltmak ve bağışıklık sisteminizi baskılamak için uyuşturucu maddeler de dahildir (prednizon gibi). Belli bir ilaç saç dökülmesine neden oluyorsa, doktorunuz sizi en az üç ay kullanmayı bırakmanız konusunda uyarabilir.

Kalıp kelliklerini tedavi etmek için ilaçlar mevcuttur. Saç dökülmesini tedavi etmek için Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanan iki ilaç şu şekildedir:

Ne yapabilirsin

Minoksidil (Rogaine). Minoxidil, saçları büyütmek ve saç dökülmesini önlemek için günde iki kez saç derinize uyguladığınız tezgah üstü sıvı veya köpüktür. Erkek ve kadınlar tarafından kullanılabilir. Bu tedavi ile bazı insanlar saç dökülmesi, saç dökülmesinde yavaşlama veya her ikisinde birden yaşanma yaşar. Etki 16 haftada doruğa ulaştı ve yararları korumak için ilacı uygulamaya devam etmeniz gerekiyor.

Olası yan etkiler şunlardı: saçlı deri tahrişi, yüzün ve ellerin bitişik derisinde istenmeyen tüyler ve hızlı kalp hızı (taşikardi).

Finasterid (Propecia). Bu reçeteli ilaç sadece erkekler için geçerlidir. Günlük olarak hap şeklinde verilir. Finasterid alan birçok erkek, saç dökülmesini yavaşlatır ve bazıları yeni saç büyümesi gösterebilir. Yararları korumak için almaya devam etmeniz gerekiyor.

Finasterid’in nadiren görülen yan etkileri, cinsel dürtü ve cinsel işlevin azalması ve prostat kanseri riskinin artmasını içerir. Hamile olan ya da hamile kalmış kadınlar ezilmiş ya da kırılmış tabletlere dokunmaktan kaçınmalıdır.

Kalıcı saç dökülmesinin en yaygın türü olan başın sadece üst kısmı etkilenir. Saç ekimi veya restorasyon cerrahisi, bıraktığınız saçlardan en iyi şekilde faydalanabilir.

Bu işlem sırasında, cerrahınız kafa derisinin arka veya yanından her biri birkaç kıl içeren küçük cilt tıkaçlarını çıkarır. Daha sonra fişleri kafa derinizin kel kesimlerine yerleştirir. Sonuçları iyileştirmek için ameliyat öncesi ve sonrası saç dökülmesi ilaçları almanız istenebilir.

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Kellik tedavisi için cerrahi işlemler pahalıdır ve acılı olabilir. Muhtemel riskler enfeksiyon ve yara izi içerir.

Tıbbi bir tedaviye alternatif olarak ya da tedaviye cevap vermezseniz bir peruk veya saç modelini denemek isteyebilirsiniz. Kalıcı veya geçici saç dökülmelerini gidermek için kullanılabilir. Kalite, doğal görünümlü peruk ve saç tokası mevcuttur.

Saç dökülmesinin sağlık durumundan kaynaklanması durumunda, peruk masrafı sigorta kapsamındadır. Doktorunuzdan peruk için bir reçete gerekecek.

Aksi takdirde iyi beslenirseniz, besin takviyeleri almak yararlı görünmemektedir.

Ilaç

Ameliyat

Bazı çalışmalar, alopesi areata’nın neden olduğu yamalı saç dökülmesine, kekik, biberiye ve sedir ağacından alınan yağlarla kombine edilmiş lavanta yağı yardım edebileceğini bildirmektedir. Daha fazla çalışma gerekiyor.

Peruk ve saç parçaları

Bu ipuçları önlenebilir saç dökülmelerinin önlenmesine yardımcı olabilir

Doktorunu ziyaret et