Kalp yetmezliği tedavileri ve ilaçlar

Kalp yetmezliği, bazen konjestif kalp yetmezliği olarak bilinir; kalp kası pompalamıyorsa, gerektiği gibi kan pompalamazsa da oluşur. Kalpteki daralı atardamarlar (koroner arter hastalığı) veya yüksek tansiyon gibi belirli koşullar, kalbini kademeli olarak doldurur ve verimli bir şekilde pompalamak için sert veya zayıf kalır.

Kalp yetmezliğine yol açan tüm koşullar tersine çevrilebilir, ancak tedaviler kalp yetmezliğinin belirtilerini ve semptomlarını iyileştirebilir ve daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir. Egzersiz yapma, diyetinizdeki tuzu azaltma, stres yönetimi ve kilo verme gibi yaşam tarzı değişiklikleri yaşam kalitenizi artırabilir.

Kalp yetmezliğini önlemenin bir yolu, koroner arter hastalığı, yüksek tansiyon, diyabet veya obezite gibi kalp yetmezliğine neden olan koşulları kontrol etmektir.

Kalp yetmezliği devam ediyor olabilir (kronik) veya durumunuz aniden başlayabilir (akut).

Kalp yetmezliği bulguları ve belirtileri arasında

Ne zaman bir doktor görmelisin

Kalp yetmezliği belirtileri ya da semptomları yaşıyor olabileceğini düşünüyorsan doktoruna danışın. Aşağıdakilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız acil tedavi isteyin

Ne yapabilirsin

Bu belirtiler ve semptomlar kalp yetmezliğine bağlı olabilse de, hayatı tehdit eden diğer kalp ve akciğer rahatsızlıkları da dahil olmak üzere birçok olası nedeni vardır. Kendinizi teşhis etmeye çalışmayın. Acil yardım için doktorunuzu veya acil servis numaranızı ziyaret etmelisiniz. Acil servis sağlayıcıları durumunuzu dengeye getirmeye ve semptomların kalp yetmezliği veya başka bir şey yüzünden olup olmadığını belirlemeye çalışacaktır.

Kalp yetmezliği teşhisi varsa ve belirtilerden herhangi biri aniden kötüleşirse ya da yeni bir belirti veya semptom geliştirirseniz, mevcut kalp yetmezliğinin kötüleştiği veya tedaviye yanıt vermediği anlamına gelebilir. Hemen doktorunuza danışın.

Kalp yetmezliği çoğu kez diğer koşullar kalbinize zarar verdikten veya zayıfladığında ortaya çıkar. Bununla birlikte kalp kalp yetmezliğine neden olmak için zayıflamaya ihtiyaç duyulmaz. Kalp çok sertleştiğinde de ortaya çıkabilir.

Kalp yetmezliğinde kalbin (ventriküller) ana pompalama odaları sertleşebilir ve atımlar arasında düzgün şekilde doldurulamaz. Bazı kalp yetmezliği vakalarında, kalp kası hasar görebilir ve zayıflayabilir ve kalp vücudunuz boyunca etkin şekilde kan pompalayamayacağı noktaya kadar uzar (dilate). Zamanla, kalp artık kanınızı vücudunuzun geri kalanına pompalamak için normal talepleri takip edemez.

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Bir ejeksiyon fraksiyonu, kalbin pompaladığı kadar önemli bir ölçümdür ve kalp yetmezliğini sınıflandırmaya ve tedaviyi yönlendirmeye yardımcı olmak için kullanılır. Sağlıklı bir kalpte ejeksiyon fraksiyonu yüzde 50 veya daha fazladır; yani her bir vuruştan sonra ventriküle uyan kanın yarısından fazlası pompalanır. Ancak kalp yetmezliği normal ejeksiyon fraksiyonu ile bile ortaya çıkabilir. Kalp kası yüksek tansiyon gibi koşullardan dolayı sertleşirse bu olur.

“Konjestif kalp yetmezliği” terimi kan, karaciğer, karın, alt ekstremiteler ve akcigerlere yedekleme ya da tıkanma ile ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte, tüm kalp yetmezliği konjestif değildir. Kalp yetmezliği nedeniyle nefes darlığı veya zayıflığınız olabilir ve herhangi bir sıvı birikimi olmamış olabilir.

Kalp yetmezliği sol tarafı (sol ventrikül), sağ tarafı (sağ ventrikül) veya kalbin her iki tarafını da içerebilir. Genel olarak, kalp yetmezliği sol taraftan, özellikle sol ventrikülden başlar – kalbin ana pompalama odası.

Aşağıdaki koşullardan herhangi biri kalbinize zarar verebilir veya zayıflatabilir ve kalp yetmezliğine neden olabilir. Bunların bazıları bilinciniz olmadan mevcut olabilir

Koroner arter hastalığı ve kalp krizi. Koroner arter hastalığı, kalp hastalığının en yaygın formudur ve kalp yetmezliğinin en yaygın nedenidir. Zamanla, kalp kasına kan sağlayan arterler, yağ birikintilerinden dolayı daralır – ateroskleroz adı verilen bir süreç. Plakların birikmesi, kalbinize kan akışının azalmasına neden olabilir.

Bu arada ne yapabilirsiniz

Damarlarında yağ birikimleriyle oluşan plaklar koparırsa kalp krizi oluşur. Bu, kan pıhtısının oluşmasına neden olur ve bu da kalp kası alanına kan akışını engeller, kalbin pompalama kabiliyetini zayıflar ve kalıcı hasar bırakır. Zarar önemli ise, kalp kasının zayıflamasına neden olabilir.

Yüksek tansiyon (hipertansiyon). Kan basıncı, arterlerinizden kalbiniz tarafından pompalanan kanın gücüdür. Eğer kan basıncınız yüksekse, kalbiniz vücudunuz boyunca kan dolaştırmak için gerekenden daha fazla çalışmalıdır.

Zamanla, kalp kası gerçekleştirmesi gereken fazladan işi telafi etmek için kalınlaşabilir. Sonunda, kalp kası etkin şekilde kan pompalamak için çok sert veya zayıf hale gelebilir.

Hatalı kalp kapakları. Kalbinizin valfleri, kalpten doğru yönde akan kanları tutar. Kalp kusuruna, koroner arter hastalığına veya kalp enfeksiyonuna bağlı hasar gören bir valf, kalbinizi gerektiği gibi akmasını sağlamak için daha fazla çalışmaya zorlar.

Zamanla, bu fazladan çalışma kalbinizi zayıflatabilir. Bununla birlikte, hatalı kalp kapakçıkları, zamanında bulunursa sabitlenebilir veya değiştirilebilir.

Kalp hasarları (kardiyomiyopati). Kalp kası hasarı (kardiyomiyopati) çeşitli hastalıklar, enfeksiyonlar, alkol kötüye kullanımı ve kokain veya kemoterapi için kullanılan bazı ilaçların olduğu gibi ilaçların toksik etkileri de dahil birçok nedeni olabilir.

Kalp yetmezliğini sınıflandırmak

Genetik faktörler, genişlemiş kardiyomiyopati, hipertrofik kardiyomiyopati, aritmojenik sağ ventrikül kardiyomiyopati, sol ventrikül nonkompaksiyon ve restriktif kardiyomiyopati gibi çeşitli kardiyomiyopatide önemli bir rol oynamaktadır.

Diğer hastalıklar. Diyabet, HIV, hipertiroidi, hipotiroidizm veya demir birikimi (hemokromatosis) veya protein (amiloidoz) gibi kronik hastalıklar da kalp yetmezliğine katkıda bulunabilir.

İlaçlar

Akut kalp yetmezliğinin nedenleri kalp kasına saldıran virüsler, ciddi enfeksiyonlar, alerjik reaksiyonlar, akciğerlerdeki kan pıhtıları, bazı ilaçların kullanımı veya tüm vücudu etkileyen herhangi bir hastalıktır.

Tek bir risk faktörü kalp yetmezliğine neden olabilir ancak faktörlerin bir kombinasyonu da riski artırır.

Risk faktörleri şunları içerir:

Kalp yetmezliğiniz varsa, görünümünüz sebep ve şiddete, genel sağlığınıza ve yaşınız gibi diğer faktörlere bağlıdır. Komplikasyonlar şunları içerebilir:

Bazı kişilerin belirtileri ve kalp fonksiyonu düzgün bir tedaviyle düzelir. Bununla birlikte, kalp yetmezliği hayati tehlike oluşturabilir. Kalp yetmezliği olan insanlar ciddi semptomlara sahip olabilir ve bazıları kalp transplantasyonu veya bir ventriküler destek cihazı ile destek gerektirebilir.

Kalp yetmezliğinizin olabileceğini düşünüyorsanız veya diğer temel koşullardan dolayı kalp yetmezliği riskinizden endişeleniyorsanız, aile doktorunuzla randevu alın. Kalp yetmezliği erken bulunursa, tedaviniz daha kolay ve etkili olabilir.

Cerrahi ve tıbbi cihazlar

Randevular kısa olabilir ve çoğunlukla tartışacak çok şey olduğundan, randevu için hazırlık yapılması iyi bir fikirdir. İşte size randevunuza hazırlanmanıza ve doktorunuzdan ne bekleyeceğinize dair bazı bilgiler.

Doktorunuzla olan zamanınız sınırlıdır, bu nedenle bir soru listesi hazırlamak, zamanınızı birlikte değerlendirmenize yardımcı olacaktır. Vaka incelemesinin bitmesi durumunda, sorularınızı en önemli sorundan en azından önemli olanlarına listeleyin. Kalp yetmezliği için, doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular

Doktorunuza sormak için hazırladığınız sorulara ek olarak, herhangi bir şey anlamadığınız herhangi bir zamanda randevu sırasında sorular sormaktan çekinmeyin.

Doktorunuz size bir takım sorular soracaktır. Onlara cevap vermeye hazır olmak, daha fazla vakit geçirmeyi düşündüğünüz noktaların üzerinden geçmek için zaman ayırabilir. Doktorunuz sorabilir

Ömür boyu bakım ve kalp yetmezliği

Sigarayı bırakmak, tuzu kesmek ve sağlıklı gıdalar yemek gibi sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yapmak asla erken değildir. Bu değişiklikler kalp yetmezliğinin başlamasına veya kötüleşmesine engel olabilir.

Kalp yetmezliğini teşhis etmek için doktorunuz dikkatli bir tıbbi geçmiş alır, belirtilerinizi inceler ve fizik muayene yapar. Doktorunuz ayrıca, yüksek tansiyon, koroner arter hastalığı veya diyabet gibi risk faktörlerinin varlığını kontrol edecektir.

Doktorunuz bir stetoskop kullanarak akciğerlerinizi tıkanıklık belirtileri açısından dinleyebilir. Stetoskop ayrıca, kalp yetmezliği önermiş olabilecek anormal kalp seslerini de alıyor. Doktor, boynunuzdaki damarları inceleyebilir ve karın ve bacaklarda sıvı birikimi olup olmadığını kontrol edebilir.

Fizik muayeneden sonra, doktorunuz bu testlerin bir kısmını da sipariş edebilir

Kan tahlilleri. Doktorunuz, böbrek, karaciğer ve tiroid işlevinizi kontrol etmek ve kalbi etkileyen diğer hastalıkların göstergelerini araştırmak için kan örnekleri alabilir.

N-terminali pro-B-tipi natriüretik peptit (NT-proBNP) denen bir kimyasal olup olmadığını kontrol etmek için yapılan kan testi, diğer testlere ek olarak kullanıldığında tanı kesin olmadığı takdirde kalp yetmezliğini teşhis etmede yardımcı olabilir.

Elektrokardiyogram (EKG). Bu test, cildinize yapışmış elektrotlar aracılığıyla kalbin elektriksel aktivitesini kaydeder. Dürtüler dalgalar halinde kaydedilir ve bir monitörde görüntülenir veya kağıda basılır.

Bu test, doktorunuzun kalp ritim problemlerini teşhis etmesine ve kalp yetmezliğinde yatan kalp krizinden kalbe zarar vermenize yardımcı olur.

Ekokardiyografi. Kalp yetmezliğini teşhis etmek için önemli bir test, ekokardiyografidir. Bir ekokardiyografi, sistolik kalp yetmezliğini kalp sert ve düzgün dolduramayan diyastolik kalp yetmezliğinden ayırmaya yardımcı olur.

Bir ekokardiyogram, kalbinizin bir video görüntüsü üretmek için ses dalgalarını kullanır. Bu test, doktorların kalbinizin boyut ve şeklini ve kalbin pompaladığı miktarı görmesine yardımcı olabilir.

Ekokardiyogram ayrıca doktorların vana problemleri veya daha önceki kalp krizi, diğer kalp anormallikleri ve bazı alışılmadık kalp yetersizliği nedenlerini araştırmasına yardımcı olabilir.

Ejeksiyon fraksiyonu bir ekokardiyograf sırasında ölçülür ve ayrıca nükleer tıp testleri, kardiyak kateterizasyon ve kardiyak MR ile ölçülebilir. Bu, kalbin pompaladığı ne kadar iyi bir ölçümdür ve kalp yetmezliğini sınıflandırmaya ve tedaviye rehberlik etmeye yardımcı olmak için kullanılır.

Stres testi. Stres testleri kalp ve kan damarlarının efora nasıl tepki verdiğini ölçer. Bir koşu bandında yürüyebilir veya bir EKG makinesine takılıyken sabit bir bisikletle pedal çevirebilirsiniz. Veya kalbinizi egzersiz benzer şekilde damardan damgalayacak bir ilaç alabilirsiniz. Bazen stres testi, kalp ve akciğerlerinizin oksijeni alma ve karbon dioksitten nefes alma yeteneğini ölçen bir maske takarken yapılabilir.

Stres testleri doktorlara koroner arter hastalığı olup olmadığınızı anlamanıza yardımcı olur. Stres testleri, vücudunuzun kalbin pompalanma etkinliğini azalttığını ve uzun vadeli tedavi kararlarında yardımcı olabileceğini de belirtir.

Eğer doktorunuz egzersiz yaparken kalbinizin görüntülerini görmek isterse, nükleer stres testi veya stres ekokardiyografisi isteyebilir. Egzersiz stres testine benzer, ancak test sırasında kalbinizi görselleştirmek için görüntüleme teknikleri de kullanıyor.

Kardiyak bilgisayarlı tomografi (BT) taraması veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI). Bu testler, kalp yetmezliği nedenleri de dahil olmak üzere kalp problemlerini teşhis etmek için kullanılabilir.

Bir kalp BT taramasında, şeker kamışı şeklindeki bir makinenin içinde bir masaya yatarsınız. Makinede bir X-ışını tüpü vücudunuz etrafında döner ve kalp ve göğüs görüntüleri toplar.

Kalp MR görüntüsünde, manyetik alan üreten uzun tüp benzeri bir makinenin içinde bir masanın üzerine yatarsınız. Manyetik alan bazı hücrelerinizdeki atom parçacıklarını hizalar. Radyo dalgaları bu hizalı parçacıklara yayınlandığında, bulundukları doku türüne göre değişen sinyal üretirler. Sinyal kalp görüntüleri oluşturur.

Koroner anjiyografi. Bu testte, ince, esnek bir boru (kateter), kasık veya kolunuzdaki bir kan damarına sokulur ve aort üzerinden koroner arterlerinize yönlendirilir.

Kateterden enjekte edilen bir boya kalbe röntgende görülebilen arterleri oluşturur. Bu test, doktorların kalp aralığının daralmış olmasını (koroner arter hastalığı) tespit etmesine yardımcı olur ve kalp yetmezliğine neden olabilir. Test, kalp ana pompalama odasının (sol ventrikül) kuvvetini ve kalp supaplarının sağlığını belirlemek için bir prosedür olan bir ventrikülogram içerebilir.

Bu testlerin sonuçları, doktorların belirtilerinizin ve belirtilerin nedenini belirlemesine ve kalbinizi tedavi etmek için bir program geliştirmesine yardımcı olur. Durumunuz için en uygun tedaviyi belirlemek için, doktorlar kalp yetmezliğini iki sistem kullanarak sınıflandırabilirler

American College of Cardiology / Amerikan Kalp Derneği yönergeleri. Bu aşamalı sınıflandırma sistemi A’dan D’ye harf kullanır. Sistem, kalp yetmezliği geliştirme riski altında olan insanlar için bir kategori içerir. Örneğin kalp yetmezliği için birkaç risk faktörü taşıyan ancak kalp yetmezliği bulgusu olmayan bir kişi A Evresi’dir. Kalp hastalığına sahip ancak kalp yetmezliği bulgusu veya belirtisi bulunmayan bir kişi Evre B. kalp hastalığı olan ve Kalp yetmezliği bulguları ya da semptomları yaşıyor ya da yaşıyor; C Evresi. Kalp yetmezliği gelişmiş, uzmanlaşmış tedavi gerektiren bir kişi Evre D’dir.

Doktorlar, risk faktörlerini belirlemek ve kalp yetmezliğini önlemek veya geciktirmek için erken, daha agresif tedaviye başlamak için bu sınıflandırma sistemini kullanmaktadır.

Bu puanlama sistemleri birbirinden bağımsız değildir. Doktorunuz sıklıkla en uygun tedavi seçeneklerini belirlemenize yardımcı olması için bunları birlikte kullanacaktır. Kalp yetmezliğinizin ciddiyetini belirlemekle ilgileniyorsanız, doktorunuza puanınızı sorun. Doktorunuz puanınızı yorumlamanıza ve durumunuza göre tedavinizi planlamanıza yardımcı olabilir.

Kalp yetmezliği, yaşam boyu süren bir tedaviye ihtiyaç duyan kronik bir hastalıktır. Bununla birlikte, tedavi ile kalp yetmezliği belirtileri ve semptomları iyileşebilir ve kalp bazen güçlenir. Tedavi daha uzun yaşamanıza ve aniden ölme şansınızı azaltmanıza yardımcı olabilir.

Doktorlar bazen alttaki sebebi tedavi ederek kalp yetmezliğini düzeltebilir. Örneğin, bir kalp kapağının onarımı veya hızlı bir kalp ritmini kontrol etmek, kalp yetmezliğini tersine döndürebilir. Ancak çoğu insan için kalp yetmezliğinin tedavisi doğru ilaçların dengesini ve bazı durumlarda kalbin atışını ve kontratı düzelmesine yardımcı olan cihazların kullanılmasını gerektirir.

Doktorlar genellikle kalp yetmezliğini ilaç kombinasyonu ile tedavi eder. Belirtilerinize bağlı olarak aşağıdakileri içeren bir veya daha fazla ilaç alabilirsiniz:

Beta blokerler. Bu ilaç sınıfı, kalp atım hızınızı yavaşlatmaz ve kan basıncını düşürür, aynı zamanda sistolik kalp yetmezliğiniz varsa kalbinize verilen zararı sınırlar veya tersine çevirir. Örnekler arasında, karvedilol (Coreg), metoprolol (Lopresör) ve bisoprolol (Zebeta) bulunur.

Bu ilaçlar, anormal kalp atış hızı riskini azaltır ve beklenmedik bir şekilde ölme şansınızı azaltır. Beta blokerler, kalp yetmezliğinin belirtilerini ve semptomlarını azaltabilir, kalp işlevini iyileştirebilir ve daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir.

Diüretikler. Genellikle su hapları denilen diüretikler, daha sık idrara çıkmalarını ve sıvıların vücudunuzdan toplanmasını sağlarlar. Furozemid (Lasix) gibi diüretikler ciğerlerindeki sıvıyı da düşürür, böylece daha kolay nefes alırsınız.

Diüretikler vücudunuzun potasyum ve magnezyum kaybetmesini sağladığı için doktorunuz da bu minerallerin takviyelerini reçete edebilir. Bir diüretik kullanıyorsanız, doktorunuz muhtemelen düzenli kan testleri yoluyla kanınızdaki potasyum ve magnezyum seviyelerini izleyecektir.

Aldosteron antagonistleri. Bu ilaçlar arasında spironolakton (Aldakton) ve eplerenon (Inspra) bulunur. Bunlar, ciddi sistolik kalp yetmezliğine sahip insanlara daha uzun yaşama yardımcı olabilecek ilave özelliklere sahip potasyum tutucu diüretiklerdir.

Diğer bazı diüretiklerden farklı olarak, spironolakton ve eplerenon kanınızdaki potasyum düzeyini tehlikeli seviyelere çıkarabilir, bu nedenle artmış potasyum endişe varsa doktorunuzla konuşun ve yüksek miktarda potasyum bulunan yiyecek alımını değiştirmeniz gerekip gerekmediğini öğrenin.

Kalp yetmezliğini tedavi etmek için iki veya daha fazla ilaç kullanmanız gerekebilir. Doktorunuz kalp yetmezliği ilaçlarıyla birlikte göğüs ağrısı için nitratlar, kolestrolü düşürecek bir statin veya kan pıhtını önlemeye yardımcı olan kan düşürücü ilaçlar gibi diğer kalp ilaçlarını reçete edebilir.

Kalp yetmezliği semptomları oluştuğunda hastaneye yatırılmış olabilirsiniz. Hastanede iken, kalp pompanızın iyileşmesine yardımcı olmak ve belirtilerinizi hafifletmek için ek ilaçlar alabilirsiniz. Ayrıca bir maske veya burnunuza yerleştirilen küçük tüpler yoluyla ek oksijen alabilirsiniz. Şiddetli kalp yetmezliğiniz varsa, ek oksijen uzun süreli kullanmanız gerekebilir.

Bazı durumlarda, doktorlar kalp yetmezliğine yol açan altta yatan sorunu tedavi etmek için ameliyat önermektedir. Bazı insanlarda incelenen ve kullanılan bazı tedaviler şunları içerir:

Kalp kapakçığı onarımı veya değiştirilmesi. Hatalı bir kalp kapağı kalp yetmezliğine neden oluyorsa, doktorunuz valfi onarmayı veya değiştirmeyi önerebilir. Cerrah geriye doğru kan akışını ortadan kaldırmak için orijinal valfi değiştirebilir (valvüloplasti). Cerrahlar ayrıca valf broşürlerini yeniden bağlayarak veya kapakların aşırı sıkışabileceği şekilde aşırı valf dokusunu çıkararak valfi onarabilir. Bazen valfi onarmak, halkayı vana etrafında sıkıştırmayı veya yerine getirmeyi içermektedir (anüloplasti).

Supap onarımı mümkün olmadığında supap değişimi yapılır. Vana replasman cerrahisinde, hasar gören vana bir suni (protez) supap ile değiştirilir.

Belli türde kalp kapak onarımı veya değiştirilmesi, şimdi minimal invaziv cerrahi veya kardiyak kateterizasyon teknikleri kullanılarak açık kalp ameliyatı yapılmadan yapılabilir.

İmplante edilebilir kardiyoverter-defibrilatörler (ICD’ler). Bir ICD, bir kalp piline benzer bir cihazdır. Damarlarınızın arasından kalplerinize giden tellerle göğsünüzde cilt altına implante edilir.

ICD, kalp ritmini izler. Kalp tehlikeli bir ritmde atmaya başlarsa veya kalbiniz durursa, ICD kalbinize ayak basmaya veya normal ritme geri döndürmeye çalışır. Bir ICD, kalp pilleri olarak da işlev görebilir ve eğer çok yavaş giderse kalbinizi hızlandırabilir.

Kardiyak resenkronizasyon terapisi (CRT) veya biventriküler pacing. Bir biventriküler pacemaker, kalbin alt bölmelerine (sol ve sağ ventriküller) zamanlanmış elektriksel uyarılar gönderir; böylece daha etkin ve koordineli bir şekilde pompalanır.

Kalp yetmezliğine sahip birçok insan kalplerinin elektrik sistemi ile zaten zayıf kalp kasının koordinasyonsuz bir şekilde yenilmesine neden olan sorunlarla karşı karşıya. Bu verimsiz kas kasılması, kalp yetmezliğinin kötüleşmesine neden olabilir. Kalp yetmezliği olan kişiler için genellikle bir biventriküler pacemaker ile bir ICD kombine edilir.

Kalp pompaları. Ventriküler yardımcı cihazlar (VAD’ler) gibi bu mekanik cihazlar karın ya da göğüs içine implante edilir ve vücudunuzun geri kalan kısmına kan pompalanmasına yardımcı olmak için zayıflamış bir kalbe bağlanır. VAD’ler kalbe ait sol ventrikülde sıklıkla kullanılır, ancak sağ ventrikülde veya her iki ventrikülde de kullanılabilir.

Doktorlar kalp nakli adaylarını donör bir kalp beklerken canlı tutmak için kalp pompalarını ilk kullandılar. VAD şimdi bazen transplantasyona alternatif olarak kullanılmaktadır. İmplante kalp pompaları, kalp nakline uğrayamayan veya kalp nakline uğrayamayan veya yeni bir kalp bekleyen ciddi kalp krizi geçiren bazı insanların hayatlarını önemli ölçüde uzatabilir ve iyileştirebilir.

Kalp nakli. Bazı insanlar böyle ciddi kalp yetmezliğine sahiptir ki ameliyat veya ilaçlar yardımcı olmaz. Hastalıklı kalplerini sağlıklı bir donor kalbe bırakmaları gerekebilir.

Kalp nakli, ciddi kalp yetmezliği olan bazı insanların hayatta kalmasını ve yaşam kalitesini önemli ölçüde artırabilir. Bununla birlikte, transplantasyon için adaylar sıklıkla uygun bir donor kalbi bulunmadan önce uzun süre beklemek zorunda kalacaklardır. Bazı transplant adayları, bu bekleme süresince ilaç tedavisi veya cihaz tedavisi yoluyla iyileşirler ve nakil bekleme listesinden çıkarılabilirler.

Kalp yetmezliği için uygulanan tedavilerin sayısı bile, kalp yetmezliğinizin ilaçların artık çalışmadığı ve kalp nakli veya cihazının bir seçenek olmadığı noktaya kadar kötüleşmesi olasıdır. Bu gerçekleşirse, yatılı bakımda bulunmanız gerekebilir. Hastane bakımı, hasta olanlara son derece özel bir tedavi yöntemi sunar.

Hastane bakımı hem aileler hem de arkadaşlar – hemşireler, sosyal hizmet uzmanları ve eğitimli gönüllülerin yardımıyla – sevdiklerini evde ya da hospis konutlarında bakım ve konfor için sağlar. Hastane bakımı, hasta olan ve onlara en yakın olan kişiler için duygusal, psikolojik, sosyal ve manevi destek sağlar.

Hemşirelik bakımı altındaki insanların çoğu kendi evlerinde kalmalarına rağmen, bu program huzurevleri ve yardımcı yaşama merkezleri de dahil olmak üzere herhangi bir yerde mevcuttur. Bir hastanede kalanlar için, ömür boyu bakım uzmanları rahatlık, şefkatli bakım ve haysiyet sağlayabilir.

Her ne kadar zor olabilse de, yaşamın sonundaki sorunları aile ve tıbbi ekibinizle tartışın. Bu tartışmanın bir kısmı büyük ihtimalle önceden direktifleri içermektedir – kendiniz için konuşamıyorsanız, tıbbi bakımınız hakkında verdiğiniz sözlü ve yazılı talimatların genel bir terimidir.

İmplante edilebilir bir kardiyoverter defibrilatörünüz (ICD) varsa, aileniz ve doktorlarınızla tartışmanız gereken önemli bir husus, kalbin atılmaya devam etmesini sağlamak için şok veremeyecek şekilde defibrilatörü kapatmaktır.

Yaşam tarzı değişiklikleri yapmak kalp yetmezliğinin belirtilerini ve semptomlarını gidermeye ve hastalığın kötüleşmesini önlemeye yardımcı olabilir. Bu değişiklikler, yapabileceğiniz en önemli ve faydalı seçenekler arasında olabilir. Doktorunuzun tavsiye edebileceği yaşam tarzı değişiklikleri şunları içerir:

Sigara içmeyi bırak. Sigara içmek, kan damarınıza zarar verir, kan basıncını yükseltir, kanınızdaki oksijen miktarını azaltır ve kalbinizin daha hızlı dövülmesini sağlar.

Sigara içiyorsanız, doktorunuzdan yardım istemek için bir program önermesini isteyin. Sigara içmeye devam ederseniz kalp nakli için düşünülemezsiniz. Aynı zamanda ikinci el sigara içmeyin.

Diyetinizde tuzu kısıtlayın. Çok fazla sodyum tutma özelliğine katkıda bulunur, bu da kalbinizi daha da zorlar ve nefes darlığı, bacaklar, ayak bilekleri ve ayakların şişmesine neden olur.

Sizin için önerilen sodyum kısıtlaması için doktorunuza danışın. Hazırlanan gıdalara tuz zaten eklendiğini ve tuz ikameleri kullanırken dikkatli olmasını unutmayın.

Alkol ve sıvıları sınırlayın. Doktorunuz muhtemelen kalp yetmezliği durumunda alkol almamanızı önerir; çünkü ilacınızla etkileşim kurabilir, kalp kasını zayıflatabilir ve anormal kalp ritmi riskini artırabilirsiniz.

Şiddetli kalp yetmezliğiniz varsa, doktorunuz size içtiğiniz sıvı miktarını sınırlamanızı önerebilir.

Aktif ol. Orta derecede aerobik aktivite, vücudunuzun geri kalan kısmının sağlıklı ve koşullandırılmasına yardımcı olur ve kalp kası üzerindeki talepleri azaltır. Egzersiz yapmaya başlamadan önce doktorunuzla sizin için en uygun egzersiz programını konuşun. Doktorunuz bir yürüyüş programı önerebilir.

Bir kalp rehabilitasyon programı olup olmadığını öğrenmek için yerel hastanenizle görüşün; varsa, programa kaydolma konusunda doktorunuzla konuşun.

Stresi azalt. Endişeli veya üzgün olduğunuzda kalp atış hızınızı arttırır, daha ağır nefes alırsınız ve kan basıncınız genellikle yükselir. Kalp rahatsızlığını daha da kötüleştirebilir, çünkü kalbiniz vücudun taleplerini karşılamada zaten sorun yaşıyor.

Hayatınızda stres azaltmanın yollarını bulun. Kalbinize bir şeyler dinlemek için, mümkün olduğunca uyumaya çalışın veya ayaklarınızı koyun. Sosyal olmak için arkadaşlarınız ve ailenizle vakit geçirin ve stresi stres altında tutun.

Rahat uyuyun. Nefes darlığı, özellikle geceleri, yastık veya kama kullanarak kafanızın sarkmasını sağlayın. Eğer horlandıysanız veya başka uyku sorunlarınız varsa, uyku apnesi testi yaptırdığınızdan emin olun.

Geceleyin uykunuzu iyileştirmek için başınızı yastıklarla destekleyin. Ayrıca, doktorunuzla, ilaçları, özellikle de diüretikleri almak için zaman ayırın. Diüretiklerin günün erken saatlerinde alınması gece boyunca sıklıkla idrara çıkma ihtiyacını azaltabilir.

Kalp yetmezliğini önlemenin anahtarı, risk faktörlerini azaltmaktır. Örneğin, yüksek tansiyon ve koroner arter hastalığı gibi kalp hastalığına yönelik birçok risk faktörünü, gerekli tıbbi ilaçların yardımıyla birlikte yaşam tarzı değişiklikleri yaparak kontrol edebilir veya ortadan kaldırabilirsiniz.

Kalp yetmezliğini önlemeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz yaşam tarzı değişiklikleri şunları içerir:

Birçok kalp yetmezliği vakası tersine çevrilemezse de, tedavi bazen semptomları iyileştirebilir ve daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir. Siz ve doktorunuz hayatınızı daha rahat hale getirmek için birlikte çalışabilir. Vücudunuza ve kendinizi nasıl hissettiğinize dikkat edin ve daha iyi veya kötü hissettiğinizde doktorunuza söyleyin. Bu şekilde, doktorunuz hangi tedavinin sizin için en iyi sonuç olduğunu bilir. Kalp yetersizliği ile ilgili doktorunuza danışmaktan korkmayın.

Durumunuzu yönetmenize yardımcı olabilecek adımlar şunları içerir:

Kalp yetmezliğini yönetmek, sizinle doktorunuz arasında açık bir diyalog gerektirir. Diyetinizle, yaşam tarzınızla ve ilaçlar ile ilgili önerileri takip edip etmediğiniz konusunda dürüst olun. Doktorunuz sık sık, yolunuza devam etmenize yardımcı olacak stratejiler önerebilir.

Doktorunu ziyaret et