Kalp hastalığını önleme: kalbinizi sağlıklı tutmak için stratejiler

Aşırı kilolu olma – özellikle ortalığınızın aşırı ağırlığını taşırsanız – kalp hastalığı riskinizi arttırır. Aşırı kilo, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet dahil olmak üzere kalp hastalığı şansınızı artıracak durumlara neden olabilir.

Metabolik sendrom – karın etrafındaki yağ birleşimi, yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri ve yüksek trigliseritler – kalp rahatsızlığı riskini de artırır.

Kilonuzun sağlıklı olup olmadığını kontrol etmenin bir yolu, vücut kütle endeksinizi (BKİ) hesaplamaktır; vücut kütle indeksi (BKİ), vücut yağınızın sağlıklı veya sağlıksız yüzdesine sahip olup olmadığınızı belirlemede boyunuzu ve kilosunu değerlendirir. BMI sayıları 25 ve üstü genellikle yüksek kolestrol, daha yüksek kan basıncı ve artmış kalp hastalığı ve inme riski ile ilişkilidir.

4. Sağlıklı bir kilo verme

VKI, iyi, fakat eksik bir kılavuzdur. Örneğin, kas daha fazla yağ ağırlığından oluşur ve çok kaslı ve fiziksel olarak sığan kadınlar ve erkekler sağlık riskleri olmadan yüksek BMI’lara sahip olabilirler. Bu nedenle, bel çevresi de ne kadar abdominal yağ bulunduğunu ölçmek için yararlı bir araç olabilir

5. Yeterli kalitede uyku alın

Hatta küçük bir kilo verme faydalı olabilir. Ağırlığınızı sadece yüzde 3-5 oranında azaltmak, trigliserit ve kan şekerinizi (glikoz) azaltmanıza ve şeker hastalığı riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Daha fazla kilo vermek kan basıncınızı ve kan kolesterol seviyenizi düşürmenize yardımcı olabilir.

Uyku yoksunluğu sizi gündüz esnemekten başka bir şey yapabilir, sağlığınıza zarar verebilir. Yeterli uyku alamayan insanlara obezite, yüksek tansiyon, kalp krizi, diyabet ve depresyon riski daha yüksektir.

Çoğu yetişkinin her gece yedi ila dokuz saat uykuya ihtiyacı vardır. Çalar saatiniz olmadan uyanırsanız ve tazelenmiş hissederseniz, yeterince uyku çekiyorsunuz demektir. Ancak, sürekli erteleme düğmesine ulaşıyorsanız ve yatmadan çıkmak için bir mücadele ise, her gece daha fazla uykuya ihtiyacınız olacaktır.

Hayatınızda uykuyu öncelik haline getirin. Bir uyku programı ayarlayın ve yatmadan ve her gün aynı saatlerde uyanarak uyun. Yatak odasını karanlık ve sessiz tutun, bu yüzden uyku kolaylaşır.

6. Stres yönetimi

Yeterli uyku çektiğinizi düşünüyorsanız, ancak yine de gün boyunca yorgunsanız, obstrüktif uyku apnesi için değerlendirilmesi gerekip gerekip gerekmediğini doktorunuza sorun.

Obstrüktif uyku apnesinde boğaz kasları gevşer ve uyku sırasında aralıklı olarak solunum yolunu tıkar. Bu, geçici olarak nefes almayı bırakmanıza neden olabilir. Uyku apnesinin belirtileri ve belirtileri arasında yüksek sesle horlama, uyku esnasında havayı solumak, gece boyunca birkaç kez uyanmak, baş ağrısı, boğaz ağrısı veya ağız kuruluğu ile uyanık olma ve hafıza veya öğrenme problemleri sayılabilir.

Obstrüktif uyku apnesi tedavisi, aşırı kiloluyorsanız veya uyurken solunum yolunuzu açık tutan sürekli pozitif hava yolu basıncı (CPAP) cihazı kullanıyor iseniz kilo vermeyi içerebilir. CPAP tedavisi, uyku apnesinin kalp rahatsızlığı riskini azalttığı görülmektedir.

Bazı insanlar stresle sağlıksız şekilde baş ederler – örneğin aşırı yeme, içme veya sigara içmek. Stresle baş etmenin alternatif yollarını (fiziksel aktivite, gevşeme egzersizleri veya meditasyon gibi) bulmak sağlık durumunuzu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Yüksek tansiyon ve yüksek kolestrol kalbinize ve kan damarlarına zarar verebilir. Ancak onlar için test yapmadan, muhtemelen bu koşullara sahip olup olmadığını bilmeyeceksiniz. Düzenli tarama, numaralarınızın ne olduğunu ve harekete geçmenizin gerekip gerekmediğini söyleyebilir.

7. Düzenli sağlık taramaları yapın

Kan basıncı. Düzenli kan basıncı taramaları genellikle çocukluk döneminde başlar. 18 yaşından itibaren kalp hastalığı ve inme için bir risk faktörü olarak yüksek tansiyonu taramak için en az iki yılda bir kez bir tansiyon testi yaptırmalısınız.

40 yaşından büyükseniz veya yüksek tansiyon riski yüksek 18 ila 39 yaşları arasında iseniz, doktorunuzdan her yıl kan basıncı okumasını isteyin. Optimal kan basıncı 120/80 milimetre cıvadan (mm Hg) daha düşüktür.

Diyabet taraması. Diyabet, kalp hastalığının gelişimi için bir risk faktörü olduğundan, diyabet için taranmış olmak düşünebilirsiniz. Şeker hastalığını kontrol etmek için bir açlık kan şekeri testi veya hemoglobin A1C testi yaptırmanız gerektiğinde doktorunuzla konuşun.

Aşırı kiloluluk veya ailenin diyabet öyküsü gibi risk faktörlerine bağlı olarak, doktorunuz diyabet için erken taramayı önerebilir. Ağırlığınız normalse ve tip 2 diyabet için başka risk faktörlerine sahip değilseniz, American Diabetes Association, 45 yaşına kadar taramaya başlamayı ve ardından her üç yılda bir tekrar test etmenizi önerir.

Yüksek kolesterol, yüksek tansiyon veya diyabet gibi bir rahatsızlığınız varsa doktorunuz ilaç reçete edebilir ve yaşam tarzı değişikliklerini önerebilir. İlacınızı ilaç doktorunuzun aldığı reçeteye göre aldığınızdan emin olun ve sağlıklı bir yaşam biçimi planını uygulayın.