Isıl inme (hipertermi) rehberi – nedenler, semptomlar ve tedavi seçenekleri

Bu ne?

İnsan vücudu genellikle sıcaklığını düzenleyebilir. Vücut çok sıcak olduğunda, terleme de dahil olmak üzere soğumak için çeşitli stratejiler kullanır. Ancak bir kişi yeterli sıvıyı almadan ısıya fazla zaman harcarsa, vücudun soğutma işlemleri düzgün şekilde çalışamaz. Vücut dehidrate olduğunda, terleme yoluyla kendini soğutamaz. Bu olduğunda, vücut sıcaklığı kişiyi hasta edecek kadar yükselebilir; Isı hastalığının ilk belirtileri, vücut ısısı normalin üstünde yükseldiğinde ortaya çıkar ve baş ağrısı, bulantı, kusma, kas krampları ve yorgunluk içerebilir. Bu erken belirtilere bazen ısı yorulur denir. Vücut ısısını azaltmaya yönelik adımlar atılmazsa, ısı tükenmesi kötüleşebilir ve ıslak darbe olabilir .; Isı çarpması, ciddi, potansiyel olarak hayati tehlike oluşturan bir ısı hastalığının şeklidir. Vücut ısısı 105 Fahrenheit veya daha yüksek bir seviyeye yükselir ve zihinsel karışıklık veya bilinç kaybı gibi nörolojik değişiklikler gelişirsiniz. Bu yüksek sıcaklıklarda, vücut proteinleri ve vücuttaki hücrelerin etrafındaki membranlar, özellikle beyinde yok olma veya arıza başlar. Aşırı sıcaklık iç organları etkileyerek kalp kası hücrelerinin ve kan damarlarının parçalanmasına, iç organların hasar görmesine ve ölümüne neden olabilir. Isı çarpmalarının iki ana nedeni vardır; Egzersiz sıcak çarpması birisi sıcak bir yaz gününde spor yapmak ya da askeri eğitim faaliyetlerine katılmak gibi sıcak bir ortamda şiddetli bir şekilde aktif olduğunda ortaya çıkar. Genellikle, sıcaklığın sağlığına etkileri konusunda en ufak endişe duyan genç, sağlıklı insanlara yönelir. Endişe eksikliği nedeniyle, erken belirtiler atlanabilir veya yok sayılabilir .; Yaşlanmayanlar, çok küçük çocuklar veya kronik hastalıkları olan kişiler gibi vücut ısısını düzenleme yeteneğinde azalma olan kişilerde, yaşamsal olmayan ısınma eğilimi görülür. Çevredeki ortamda, şiddetli bir aktivite olmaksızın yüksek ısı, bu insanlarda ısı çarpmasına neden olabilir.

Belirtiler

Isı krizi aniden ortaya çıkabilir, ancak uyarı belirtileri sıklıkla önce görünür. İçerirler; Karın krampları; Kas krampları; Mide bulantısı; Kusma; Baş ağrısı; Baş dönmesi; Zayıflık; Ağır ter veya ter eksikliği

Teşhis

Doktor, kişiyi inceleyecek ve yüksek sıcaklıktaki olası diğer nedenleri kontrol etmek için test yapacaktır. Testler arasında başın bilgisayarlı tomografisi (BT) taraması, kan testleri ve bel omurusu ponksiyonu (omurga musluğu) olabilir.

Ne kadar sürer?

Isı çarpması olan bir kişinin hastanede bir veya daha fazla gün süreyle kalması standarttır, böylece herhangi bir komplikasyon hızlı bir şekilde tespit edilebilir. Isı çarpmalarından tamamen kurtulma ve vücut organlarına etkileri, yılda iki ay sürebilir.

Bu sağlık durumunu nasıl önleyebilirim?

Çoğu ısı çarpması vakası önlenebilir. Dışarıdaki sıcaklık özellikle yüksek olduğunda

Bu sağlık durumu nasıl tedavi edilir?

Isı çarpması tedavisinde ilk adım, vücudun dışından soğutulmasıyla vücut ısısını düşürmektir. Bu, sıkı veya gereksiz kıyafetler çıkararak, kişiye su püskürterek, kişiye soğuk hava üflerken veya kişiyi ıslak sayfalarda gevşek bir şekilde sararak yapılabilir. Alternatif olarak buz paketleri, soğumayı hızlandırmak için boyun, kasık ve koltuk altı kısımlarına yerleştirilebilir.

Ne zaman doktora gitmelisin

Siz veya başkası ısıtır ve karışıklık, baygınlık, şaşırtıcı, varsanılar (gerçek olmayan görüntüler), olağandışı ajitasyon veya komaya maruz kalırsanız acil yardım isteyin. Kişiyi hemen soğutmaya başlayın.

Prognoz

Tıbbi yardım çabucak aranıyorsa, ısı vuruşu neredeyse her zaman başarıyla tedavi edilir. Geçmişte ısıyla vuruş geçirenlerin gelecekte sıcak çarpması riskinizi arttırdığı için sıcak havalarda ilave önlemler almak zorunda kalacaksınız. Tedavinin ertelenmesi, böbrek veya karaciğer hasarı, konjestif kalp yetmezliği veya kalp aritmileri, koma veya ölüm gibi ciddi sonuçlara neden olabilir.