Hodgkin lenfoma (hodgkin hastalığı) tedavileri ve ilaçlar

Hodgkin lenfoma için hangi tedavi seçenekleri uygundur hastalığınızın türüne, evresine, genel sağlık durumunuza ve hastalığınıza bağlıdır. Tedavinin amacı, mümkün olduğunca çok sayıda kanser hücresini yok etmek ve hastalığı hafifletmektir.

Kemoterapi, lenfoma hücrelerini öldürmek için kimyasallar kullanan bir ilaç tedavisidir. Kemoterapi ilaçları kan dolaşımınızdan geçer ve vücudunuzun neredeyse tüm bölgelerine ulaşabilir.

Kemoterapi

Kemoterapi genellikle erken evre klasik tip Hodgkin lenfoma hastalarında radyasyon terapisi ile kombine edilir. Radyasyon tedavisi tipik olarak kemoterapiden sonra yapılır. İlerlemiş Hodgkin lenfomalarında, kemoterapi tek başına veya radyasyon terapisi ile kombine edilebilir.

Kemoterapi ilaçları hap şeklinde, kolunuzdaki damar yoluyla alınabilir veya bazen her iki yöntem kullanılır. Hodgkin lenfoma tedavisinde çeşitli kemoterapi ilaçları kombinasyonları kullanılır.

Kemoterapinin yan etkileri verdiğiniz spesifik ilaçlara bağlıdır. Yaygın yan etkiler bulantı ve saç dökülmesini içerir. Kalp hasarı, akciğer hasarı, doğurganlık sorunları ve lösemi gibi diğer kanserler gibi ciddi uzun süreli komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Radyoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için X-ışınları gibi yüksek enerjili kirişler kullanıyor. Klasik Hodgkin lenfoma için, radyasyon terapisi tek başına kullanılabilir, ancak genellikle kemoterapiden sonra kullanılır. Erken evre lenfosit-baskın Hodgkin lenfoma olan insanlar tipik olarak tek başına radyoterapiye tabi tutulur.

Radyasyon

Radyoterapi sırasında bir masaya yatarsınız ve etrafınızdaki büyük bir makine hareket ederek enerji kirişlerini vücudunuzdaki belirli noktalara yönlendirir. Radyasyon, hastalığın ilerleyebileceği etkilenmiş lenf nodlarına ve yakındaki düğüm alanına yönelik olabilir. Radyasyon tedavisinin süresi, hastalığın evresine bağlı olarak değişir.

Radyasyon tedavisi, radyasyonun hedeflendiği yerde cilt kızarıklığına ve saç dökülmesine neden olabilir. Birçok kişi radyasyon terapisi sırasında yorgunluk yaşarlar. Daha ciddi riskler, kalp hastalığı, inme, tiroid sorunları, infertilite ve göğüs veya akciğer kanseri gibi diğer kanser türlerini içerir.

Kök hücre nakli, hastalıklı kemik iliğinizin, yeni kemik iliği yetiştirmenize yardımcı olan sağlıklı kök hücrelerle değiştirilmesi için bir tedavidir. Tedaviye rağmen Hodgkin lenfoma dönerse bir kök hücre nakli seçeneği olabilir.

Kök hücre nakli sırasında, kendi kan kök hücreleri çıkarılır, dondurulur ve daha sonra kullanılmak üzere saklanır. Daha sonra, vücudunuzdaki kanserli hücreleri yok etmek için yüksek dozda kemoterapi ve radyasyon tedavisi görüyorsunuz. Sonunda kök hücreleriniz çözülerek damarlarınız vasıtasıyla vücuda enjekte edilir. Kök hücreler sağlıklı kemik iliği inşaasına yardımcı olur.

Kök hücre nakli