Hıçkırıklar

Hıçkırıklar diyaframın gönülsüz kasılmalarıdır – göğsünüzü karnınızdan ayıran ve nefes almada önemli bir rol oynayan kas. Her daralma, vokal kordonların aniden kapanmasıyla karakterize “hic” sesi üretir.

Hıçkırık büyük bir yemekten, alkollü içeceklerden veya ani heyecandan kaynaklanabilir. Bazı durumlarda, hıçkırık altta yatan bir tıbbi durumun işareti olabilir. Çoğu insan için, sık sık bir tıkanıklık sadece birkaç dakika sürer. Nadiren, hıçkırık aylarca sürebilir. Bu yetersiz beslenme ve tükenmeye neden olabilir.

Tek bir işaret, bir hıçkırık karakteristik sesi. Bazen tek belirti sesin önündeki göğsünüzde, bacaklarda veya boğazda hafif sıkıştırma hissi yaratmaktır.

Dudaklarınız 48 saatten daha uzun sürecekse veya yeme, uyku veya solunum ile ilgili sorunlara neden olabilecek kadar ciddi olursa doktorunuzu görmek için randevu alın.

48 saatten az süren hıçkırıkların tetikleyicileri arasında

Ne zaman bir doktor görmelisin

48 saatten uzun süren tıkanıklıklara, genellikle aşağıdaki kategorilerde gruplandırılan çeşitli faktörler neden olabilir:

Sinir hasarı veya tahriş

Uzun süreli hıçkırıkların en sık görülen nedeni, diyafram kasına hizmet eden vagus sinirleri veya frenik sinirlerin hasarlanması veya tahriş olmasıdır. Bu sinirlere zarar verebilecek veya tahriş olabilecek faktörleri içerir

Merkezi sinir sisteminizdeki bir tümör veya enfeksiyon veya travma sonucunda santral sinir sisteminizde hasar görmeniz, vücudunuzun hıçkırık refleksinin normal kontrolünü bozabilir. Örnekler arasında

Uzun süreli hıçkırıklar,

Erkekler kadınlardan çok uzun süreli sıkıntılar geliştirebilirler. Hıçkırık alma riskinizi artırabilecek diğer faktörler arasında şunlar sayılabilir:

Santral sinir sistemi bozuklukları

Uzun süren hıçkırıklar,

Başlangıçta doktorunuza kalıcı hıçkırıklarınız hakkında danışırken, size nörolojik rahatsızlıklar konusunda uzmanlaşmış bir doktora başvurabilir.

Şunları içeren bir liste yazmak isteyebilirsiniz:

Doktorunuz sorabilir

Fiziksel muayene sırasında, doktorunuz bir nörolojik muayene yaparak

Metabolik bozukluklar ve ilaçlar

Doktorunuz şüpheleniyorsa, altta yatan bir tıbbi durum, hıçkırıklarınıza neden olabilir; aşağıdaki testlerden bir veya daha fazlasını önerebilir.

Kan numunelerinizde

Bu tür testler, vagus siniri, frenik sinir veya diyaframı etkileyebilecek anatomik anormallikleri saptayabilir. Görüntüleme testleri şunları içerebilir:

Bu işlemler, özofagusta veya solunum borusunda problemleri kontrol etmek için boğazdan aşağıya inen minik bir kamera içeren ince, esnek bir tüp kullanır.

Çoğu durumda, hıçkırık olayları tıbbi muamele olmadan kendi başlarına kopar. Altta yatan bir tıbbi durum hıçkırıklarına neden oluyorsa, o hastalığın tedavisi hıçkırıkları ortadan kaldırabilir. Aşağıdaki tedaviler, iki günden daha uzun süren hıçkırık durumlarında düşünülebilir.

Uzun süreli sıkıntıların tedavisinde yaygın olarak kullanılan ilaçlar arasında şunlar sayılabilir:

Ne yapabilirsin

Daha az invaziv tedaviler etkili olmazsa, doktorunuz hıçkırıkları durdurmak için frenik sinirini bloke etmek için bir anestezik enjeksiyonu önerebilir.

Başka bir seçenek, vagus sinirine hafif elektriksel uyarı sağlamak için pille çalışan bir cihazı ameliyatla implantasyon yapmaktır. Bu prosedür, epilepsiyi tedavi etmek için en sık kullanılan yöntem olmakla birlikte, kalıcı hıçkırıkların kontrol altına alınmasına da yardımcı olmuştur.

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Hıçkırıkları durdurmanın kesin bir yolu yok olmasına rağmen, birkaç dakikadan uzun süre devam eden hıçkırıklarla karşılaşırsanız, şu ev tedavileri kanıtlanmamış olmasına rağmen rahatlayabilir

Uzun süreli hıçkırıklar diğer ilaçlara cevap vermediğinde, hipnoz ve akupunktur gibi alternatif tedaviler yardımcı olabilir.

Doktorunu ziyaret et

Laboratuvar testleri

Görüntüleme testleri

Endoskopik testler

İlaçlar

Cerrahi ve diğer işlemler