Hepsera

Adefovir dipivoksil tedavisini bırakan hastalarda ciddi akut alevlenmeler oluşabilir. Bu hastalarda karaciğer fonksiyonlarını yakından takip edin. Adefovir dipivoksilinin kronik kullanımı, böbrek fonksiyonlarında bozulma riski bulunan hastalarda nefrotoksisite ile sonuçlanabilir ve böylelikle bu hastalarda böbrek fonksiyonlarını yakından izleyin. HIV direncinin ortaya çıkışı, adefovir dipivoksil ile tedavi edilen, tanınmayan veya tedavi edilmemiş HIV enfeksiyonu olan kronik hepatit B hastalarında ortaya çıkabilir. Laktik asidoz ve ölümcül vakalar da dahil olmak üzere steatoz ile şiddetli hepatomegali, nükleozid analoglarının kullanımı ile bildirilmiştir.

Hepsera için kullanır

Terapötik Sınıf: Antiviral

Farmakolojik Sınıf: Nükleotid Ters Transkriptaz İnhibitörü

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, 12 yaş ve üstü çocuklarda adefovir’in kullanışlılığını sınırlayacak pediate özgü problemleri göstermedi. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanım önerilmez.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda adefovir’in yararlılığını sınırlayacak geriatrik özel problemleri göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların yaşla ilgili böbrek veya kalp problemleri olma ihtimali daha yüksektir ve bu da adefovir alan hastalar için dozda bir uyarı ve uyarı yapılmasını gerektirebilir.

Hepsera’yı Kullanmadan Önce

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu ilacı doktorunuzun talimatlarına uygun şekilde alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Ayrıca, bu ilacı doktorunuzla önceden kontrol etmeden kullanmayı bırakmayın.

Bu ilaç, hasta bilgi broşürüyle birlikte gelir. Daha fazla ilaç aldığınızda bu talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Bu ilaç, kanda sabit bir miktar olduğunda iyi çalışır. Miktarı sabit tutmaya yardımcı olmak için herhangi bir doz kaçırmayın.

Adefovir tedarikiniz azaldıkça, eczanenizden veya doktorunuzdan daha fazlasını alın. Kısa süre bile olsa ilaç kesilirse kanınızdaki virüs miktarı artabilir. Virüs, adefovir’e karşı direnç geliştirebilir ve tedavisi daha zor olabilir.

Bu ilacı yiyecekli olsun olmasın alabilirsin.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Düzenli ziyaretlerde doktorunuzun ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine izin verecektir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan ve idrar testleri gerekebilir.

Tenofovir (Viread®) veya tenofovir içeren diğer ilaçları (örn., Atripla®, Complera®, Stribild ™ veya Truvada®) kullanıyorsanız, bu ilacı kullanmamalısınız. Bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız hemen doktorunuza bildirin. Doktorunuz size söyleyinceye kadar adefovir kullanmaya başlamayın.

Hepsera’nın Doğru Kullanımı

HIV enfeksiyonu buluyorsanız veya hastanız varsa, tedavinizi doktorunuzla konuşmayı unutmayın. Bu ilacı kronik hepatit B tedavisi için kullanıyorsanız ve aynı anda HIV enfeksiyonu için ilaç kullanmıyorsanız, bazı HIV tedavilerinin daha az çalışması muhtemel olabilir. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bir HIV testi yaptırmanız gerekebilir ve daha sonra HIV’a maruz kalma şansınız varsa tekrar test edin. Bu ilaç HIV enfeksiyonunuza yardımcı olmaz.

Bu ilaç kesildiğinde, karaciğer hastalığı (hepatit) kötüleşebilir. Doktorunuz size söylemediği sürece adefovir kullanmayı bırakmayın. Bu ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra tüm randevularınızı doktorunuzla birlikte bulundurduğunuzdan emin olun. Karaciğer fonksiyonunuzu kontrol etmek için kan testleri gerekecek.

Aşağıdakilerden birden fazlasına sahip iseniz hemen doktorunuza danışın: idrarda kan, idrara çıkma sıklığı veya idrar miktarı değişir, nefes darlığı, uyuşukluk, artan susuzluk, iştahsızlığı, mide bulantısı veya kusma, şişme Ayak ya da alt bacaklar ya da güçsüzlük. Bunlar ciddi bir böbrek problemi semptomları olabilir.

Bu tıbba iki nadir ancak ciddi tepkiler, laktik asidoz (kandaki asit birikimi) ve karaciğer toksisitesi (karaciğer büyümesi dahil). Kadınlar, aşırı kilolu olanlar (obezler) veya uzun süredir anti-HIV ilaçları alıyorsanız bunlar daha fazladır. Mide rahatsızlığı veya krampları, mide bulantısı, kusma, ishal, iştah azalması, kas krampı veya ağrı, olağandışı yorgunluk veya zayıflık, solunum rahatsızlığı veya cildinizde veya gözlerinizde sarımtırak bir renk varsa hemen doktorunuzu arayın.

Adefovir ile yapılan tedavinin, cinsel temas yoluyla veya iğneleri paylaşarak diğer insanlara hepatit B virüsü enfeksiyonu verme şansını azalttığı gösterilmemiştir. Bu konuda herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Hepsera kullanırken alınması gereken önlemler

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Hepsera Yan Etkileri

Hepsera (adefovir)

Hepatit B Viread, entekavir, lamivudin, tenofovir, Epivir, Baraclude, Pegasys, interferon alfa-2b, PegIntron, adefovir, peginterferon alfa-2a, Intron A, telbivudin, Tyzeka, Epivir-HBV