Hepatit b aşısı rekombinant intramüsküler

Terapötik Sınıf: Aşı

Hepatit B aşısı rekombinant için kullanır

Hepatit B aşısı rekombinantı, insan kanından veya kan ürünlerinden veya insan kaynaklı başka herhangi bir madde olmaksızın yapılır. Size hepatit B virüsü (HBV) veya insan bağışıklık yetersizliği virüsü (HIV) veremez.

HBV enfeksiyonu, hepatit ve siroz gibi ciddi karaciğer hastalıklarının ve birincil hepatoselüler karsinom olarak adlandırılan karaciğer kanserinin önemli bir nedenidir.

Hepatit B enfeksiyonu olan veya hepatit B virüsü taşıyan gebe kadınlar, doğduklarında bebeklerine hastalığa neden olabilir. Bu bebekler genellikle hastalıktan ciddi uzun vadeli hastalıklara yakalanırlar.

Yenidoğan bebekleri, bebekler, çocuklar ve 19 yaşına kadar olan ergenler için hepatit B hastalığına karşı aşı önerilmektedir. Yüksek oranda hepatit B hastalığı olan ya da hepatit B virüsü enfeksiyonu riski yüksek olan bölgelerde yaşayan yetişkinler için de önerilir. Bu yetişkinler arasında

Bu aşı yalnızca doktorunuzdan veya yetkili diğer sağlık uzmanınızdan temin edilebilir.

Bir aşı kullanmaya karar verirken, aşı alma riskleri, yapacağı iyi karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu aşı için aşağıdakiler düşünülmelidir

Hepatit b aşısı rekombinantına veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmişseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Hepatit B aşısı rekombinantını kullanmadan önce

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, çocuklarda hepatit B aşısı rekombinantının kullanımını sınırlayacak pediate özgü problemler göstermedi.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlı hastalarda hepatit B aşısı rekombinantının kullanımını sınırlayacak geriatrik özel problemleri göstermedi.

Kadınlarda yapılan araştırmalar, bu ilacı emzirirken bebeğe kullandıklarında en az risk taşıdığını düşündürmektedir.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu aşı kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bir hemşire veya başka eğitimli bir sağlık uzmanı bu aşı verecektir. Bu aşı, kaslarınızdan birine atış olarak verilir. Hemofili gibi kanama probleminiz varsa, aşı cildinizin altında atış olarak verilebilir.

Bu aşı genellikle 3 doz halinde verilir. İlk dozdan sonra, doktorunuz size aksini söylemediği sürece, ilk dozu takiben 1 ay ve 6 ay sonra iki doz daha verilir.

Sizin veya çocuğunuzun ikinci ve üçüncü doz için doğru zamanda doktorunuzun ofisine dönmesi çok önemlidir. Sizin veya çocuğunuzun bu aşıyı aldıktan sonra meydana gelebilecek istenmeyen etkileri doktorunuza bildirdiğinizden emin olun.

Bu aşı, anafilaksi adı verilen ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Siz veya çocuğunuzda döküntü, kaşınma, dil ve boğazda şişme veya enjeksiyonu aldıktan sonra nefes darlığı yaşıyorsanız hemen doktorunuza bildirin.

Siz veya çocuğunuz lateks için alerjiniz varsa doktorunuza bildirin. İğne kapağı ve önceden doldurulmuş şırınganın lastik pistonu, lateks alerjisi olan insanlarda alerjik reaksiyona neden olabilecek kuru doğal lateks kauçuk içerir.

Bu aşı, sizi vurduğunuz anda virüse zaten bulaştıysanız, sizi hepatit B enfeksiyonuna karşı koruyamaz.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Hepatit b aşı rekombinantının doğru kullanımı

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Hepatit B Önleme hepatit b aşısı, Twinrix, Engerix-B, Recombivax HB Çocuk / Ergen, Pediarix, Comvax, hemophilus b konjugat (prp-omp) aşısı / hepatit b pediyatrik aşı, Engerix-B Pediatrik, Recombivax HB Yetişkin, Recombivax HB Diyaliz Formülasyonu, difteri toksoid / hepatit b çocuk aşı / boğmaca, asellüler / poliovirus aşısı, inaktive / tetanoz toksoid

Önlemler Hepatit B aşısı rekombinant kullanırken

Hepatit b aşısı rekombinant Yan Etkiler

Hepatit b yetişkin aşısı