Henok-schonlein purpura belirtileri

Dövme (mor öküz). Çürüklere benzeyen kırmızımsı-mor lekeler, Henoch-Schonlein purpura’nın en belirgin ve evrensel işaretidir. Döküntü esas olarak kalçalarda, bacaklarda ve ayağa yayılır, ancak kollarda, yüzlerde ve gövde kısımlarında da görülebilir ve basınç bölgelerinde, çorap hattı ve bel hattı gibi daha kötü olabilir; Şişkin, ağrılı eklemler (artirit). Henoch-Schonlein purpura’lı insanlar çoğunlukla diz ve ayak bileklerinde ağrılı, şişmiş eklemlere sahiptir. Eklem ağrısı bazen klasik döküntülerden 1-2 gün öncedir. Hastalıklar temizlendiğinde ve kalıcı bir hasar bırakmadığı zaman bu semptomlar azalır.; Gastrointestinal semptomlar. Henoch-Schonlein purpura’lı birçok çocuk karın ağrısı, bulantı, kusma veya kanlı dışkı gibi gastrointestinal semptomları geliştirir. Bu semptomlar bazen döküntü ortaya çıkmadan önce görülür Böbrek tutulumu. Henoch-Schonlein purpura böbrekleri de etkileyebilir. Çoğu durumda, idrarda protein veya kan var demektir, idrar testinizi yaptırmadığınız sürece burda olduğunu bile bilmeyebilirsiniz. Genellikle hastalık geçtikten sonra bu gider, ancak birkaç durumda böbrek hastalığı gelişebilir ve hatta devam edebilir.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Henoch-Schonlein purpura’nın dört ana özelliği vardır, ancak hastalığa sahip herkesin dörtünü de geliştirmesi mümkün değildir. İçerirler

Bazı vakalarda, Henoch-Schonlein purpura bağırsakta veya böbrekte ciddi sorunlara neden olur. Çocuğunuz ya da çocuğunuzun, Henoch-Schonlein purpura ile ilişkili belirgin döküntüsü geliştirmesi durumunda doktorunuza danışın.