Hemofili komplikasyonları

Hemofili, yeterli kan pıhtılaşma proteinleri (pıhtılaşma faktörleri) olmadığı için kanınızın normal pıhtılaşmadığı nadir bir hastalıktır. Hemofili varsa, kanınızın normal şekilde püskürtülmesinden daha uzun süre yaralanmadan sonra kanamış olabilirsiniz.

Küçük kesimler genellikle pek sorun değil. Sağlıkla ilgili en büyük endişe, özellikle diz, ayak bilekleri ve dirseklerinizde vücudunuzun derin kanamalarından kaynaklanmaktadır. İç kanama organları ve dokularına zarar verebilir ve hayati tehlike oluşturabilir.

Hemofili kalıtsal (genetik) bir hastalıktır. Henüz iyileşme yok. Ancak, uygun tedavi ve öz bakım ile, hemofili bulunan bir çok insan aktif, üretken bir yaşam tarzı sürdürebilir.

Hemofili belirtileri ve belirtileri, pıhtılaşma faktörlerinin seviyenize bağlı olarak değişir. Pıhtılaşma faktör seviyeniz hafif azalırsa, ancak ameliyat veya travmadan sonra kanayabilirsiniz. Eksikliğiniz şiddetli ise, spontan kanama yaşayabilirsiniz.

Spontan kanamanın belirtileri ve belirtileri arasında

Ne zaman bir doktor görmelisin

Hemofili acil durum belirtileri ve belirtileri

Hemofili kalıtım

Sünnet sonrası uzun süre kanama, bir bebekte ilk görülen hemofili belirtisi olabilir. Sünnet edilmeyen erkek çocuklarda, çocuk daha hareketli hale geldiğinde kolay morarmalar teşhise neden olabilir. Kanamanın ilk aşaması genellikle bir çocuğun 2 yaşında olduğu zaman gerçekleşir.

Çocuğunuz kolayca çürüyorsa, doktorunuza danışın. Çocuğunuzda bir yaralanma sonrasında durdurulamayan ağır kanama varsa, acil tıbbi yardım isteyin.

Hamileyseniz veya gebelik düşünüyorsanız ve ailenizin hemofili öyküsü varsa, doktorunuzla konuşun. Hemofili taşıyıp taşımadığınızı belirlemenize yardımcı olabilecek tıbbi genetik veya kanama bozuklukları uzmanlarından biriyle görüşebilirsiniz. Eğer bir taşıyıcıysanız, fetüsün hemofili tarafından etkilenip etkilenmediğini hamilelik sırasında belirlemek mümkündür.

Kanama yaptığınızda, vücudunuz kan hücrelerini bir araya getirerek kanamayı durduracak bir pıhtı oluşturur. Pıhtılaşma süreci bazı kan parçacıkları (trombositler ve plazma proteinleri) tarafından teşvik edilir. Hemofili, bu pıhtılaşma faktörlerinden birinde eksiklik olduğunda ortaya çıkar.

Ne yapabilirsin

Hemofili kalıtsaldır. Bununla birlikte, hemofili olan kişilerin yaklaşık yüzde 30’unun ailede geçmişi yok. Bu insanlarda hemofili genetik bir değişimden (spontan mutasyon) alır.

Birkaç çeşit hemofili vardır. Pıhtılaşma faktörünün yetersiz olduğu sınıflandırılmıştır.

Herkesin, her ebeveynden biri olmak üzere iki seks kromozomu vardır. Bir kadın, annesinden bir X kromozomu ve babasından bir X kromozomu miras alır. Bir erkek, annesinden bir X kromozomu ve babasından bir Y kromozomu miras alır.

Hemofili kalıtım, türüne bağlıdır

Hemofili komplikasyonları arasında şunlar sayılabilir:

Çocuğunuzun doktoruna sorulacak sorular

Hemofili, ortalama 9 aylık bir yaşta ve neredeyse daima 2 yaşına kadar teşhis edilir. Siz ve çocuğunuz kan hastalıklarında uzmanlaşmış bir doktora (hematolog) sevk edilebilir.

Doktorunuza sormak için hazırladığınız sorulara ek olarak, randevu sırasında başka sorular sormaktan çekinmeyin.

Doktorunuz size bir takım sorular soracaktır. Onlara cevap vermeye hazır olmak, daha fazla vakit geçirmeyi düşündüğünüz noktalara gitmek için zaman ayırabilmektedir. Sorulabilir

Ailenizle hemofili geçmişi olan insanlar için fetüsün hemofili tarafından etkilenip etkilenmediğini gebelik sırasında belirlemek mümkündür. Bununla birlikte, test fetusa bazı riskler getirir. Doktorunuzla test etmenin faydalarını ve risklerini tartışın.

Çocuklarda ve yetişkinlerde, kan testi pıhtılaşma faktörü eksikliğini gösterebilir. Hemofili, ortalama 9 aylık bir yaşta ve neredeyse daima 2 yaĢına kadar teşhis edilir. Bazen, hafif derecede hemofili, bir kiĢi cerrahi giriĢene ve aşırı kanama geçirene kadar teşhis edilmez.

Hemofili için bir tedavi yöntemi olmamasına rağmen, hastalığı olan çoğu insan oldukça normal yaşamlara yol açabilir.

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Kanamayı durdurma tedavileri hemofili türüne bağlıdır

Doktorunuz öneride bulunabilir

Kanama bölümleri için tedavi

Aşırı kanamayı önlemek ve eklemlerinizi korumak için

Size ve çocuğunuza hemofili konusunda yardımcı olmak için

Doktorunu ziyaret et

Sürekli tedavi