HDL kolestrol: ‘iyi’ kolesterolünüzü nasıl artırabilirsiniz

Kolestrol düzeyleriniz kalp sağlığının önemli bir ölçüsüdür. HDL kolesterolü veya “iyi” kolesterol için daha yüksek seviyeler daha iyidir.

Yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) “iyi” kolesterol olarak bilinir, çünkü kan dolaşımınızdaki diğer kolestrol formlarının çıkarılmasına yardımcı olur. Yüksek HDL kolesterol seviyeleri, kalp hastalığı riski düşüktür.

Kolesterol, hücrelerin tümünde bulunan ve vücudunuzun hücrelerinin oluşmasına yardımcı olmak da dahil olmak üzere birçok yararlı fonksiyona sahip olan mumlu bir maddedir. Proteinlere bağlı kan dolaşımın üzerinden taşınır. Bu proteinlere lipoproteinler denir.

HDL’nin en uygun seviyeleri nedir?

Yüksek LDL ve düşük HDL kolesterol düzeylerine sahipseniz, doktorunuz muhtemelen LDL kolestrolünüzü düşürmeye odaklanır. Atorvastatin (Lipitor) ve simvastatin (Zocor) gibi statinler olarak bilinen ilaçlar yüksek LDL kolestrolü için en yaygın tedavidir.

Kolesterol seviyeleri mililitre (mg) kolesterol per deciliter (dL) kan veya milimol (mmol) litre (L) olarak ölçülür. HDL kolesterolü söz konusu olduğunda, daha yüksek rakamlar daha iyi olur.

HDL kolesterol seviyesinin doğal olarak yüksek olan insanlar kalp krizi ve inme riskini düşürür. Bununla birlikte, aynı faydanın HDL seviyelerini ilaçlarla artıran insanlar için geçerli olup olmadığı daha az açıktır.

HDL’yi artırdığı bilinen müdahaleler, egzersiz, sigarayı bırakma veya diyet iyileştirme gibi kalp krizi riskini düşürdüğünü göstermiştir. Bununla birlikte, özellikle HDL’yi artıran ilaçlar kalp krizi oranını düşürmeyi başaramamıştır.

Doktorunu ziyaret et