Hashimoto’s hastalık testleri ve teşhis

Genel olarak, doktorunuz gittikçe yorgun veya halsiz, kuru cilt, kabızlık ve ses tonusu veya daha önce tiroid rahatsızlığınız veya guatrınıza yakalanmış hissettiğinizde Hashimoto hastalığını test edebilir.

Hashimoto hastalığının teşhisi, belirti ve semptomlarınıza ve hipofiz bezinde üretilen tiroid hormonu ve tiroid uyarıcı hormonu (TSH) düzeylerini ölçen kan testlerinin sonuçlarına dayanır. Bunlar aşağıdakileri içerebilir:

Geçmişte, doktorlar belirtilerin oldukça ilerleyene dek Hashimoto hastalığının ana göstergesi olan düşük aktif tiroidi (hipotiroidizm) tespit edemedi. Ancak, duyarlı TSH testini kullanarak doktorlar tiroid rahatsızlıklarını daha önce belirtilerle karşılaşmadan önce teşhis edebilirler.

TSH testi en iyi tarama testidir, çünkü doktorunuz muhtemelen TSH’yi kontrol edecek ve gerekirse bir tiroit hormonu testi uygulayacaktır. TSH testleri aynı zamanda hipotiroidi yönetiminde önemli bir rol oynamaktadır. Bu testler aynı zamanda başlangıçta ve zamanında doktorunuza doğru ilaç dozajını belirlemenize yardımcı olur.