Hashimoto’s disease tedavileri ve ilaçlar

Hashimoto hastalığına yönelik tedavi, gözlem ve ilaçların kullanımı içerebilir. Hormon eksikliğine dair bir kanıt yoksa ve tiroidiniz normal çalışıyorsa, doktorunuz bekle-gör yaklaşımı önerebilir. İlaçlamaya ihtiyacınız varsa, hayatınızın geri kalanında buna ihtiyacınız olacaktır.

Hashimoto hastalığı tiroid hormon eksikliğine neden oluyorsa, tiroid hormonu ile replasman tedavisine ihtiyacınız olabilir. Bu genellikle sentetik tiroid hormonu levotiroksin (Levoxyl, Synthroid, diğerleri) günlük kullanımını içerir.

Sentetik hormonlar

Sentetik levotiroksin tiroksin, tiroit bezi tarafından yapılan bu hormonun doğal hali ile aynıdır. Oral ilaç yeterli hormon seviyesini geri kazandırır ve hipotiroidi semptomlarını tersine çevirir.

Dozun izlenmesi

Tedaviye başladıktan kısa süre sonra kendinizi daha az yorgun hissedin. İlaç da hastalığın yükseldiği kolesterol düzeylerini kademeli olarak düşürür ve kilo alımını tersine döndürebilir.

Levotiroksin ile tedavi genelde hayat boyu sürer, ancak ihtiyacınız olan dozaj değişebilir, çünkü doktorunuz altı ila 12 ayda bir TSH düzeyinizi kontrol etme olasılığınız yüksektir.

Doktorunuz başlangıçta doğru dozda levotiroksini belirlemek için birkaç hafta tedaviden sonra TSH seviyenizi kontrol eder. Aşırı miktarda tiroid hormonu osteoporozu kötüleştirecek veya bu hastalık riskinizi arttıran kemik kaybını hızlandırabilir. Levotiroksin ile yapılan aşırı tedavi kalp ritim bozukluklarına (aritmiler) neden olabilir.

Koroner arter hastalığı veya ciddi hipotiroidizminiz varsa, doktorunuz daha az miktarda ilaçla tedaviye başlayabilir ve dozajını aşamalı olarak artırabilir. Progresif hormon replasmanı, kalbinizin metabolizma artışına uyum sağlamasına olanak tanır.

Diğer maddelerin etkileri

Levotiroksin, uygun dozda kullanıldığında neredeyse hiçbir yan etkiye neden olmaz ve nispeten ucuzdur. Markaları değiştirirseniz, doktorunuza hâlâ doğru dozu aldığından emin olunuz. Ayrıca, dozları atlamayın veya ilacı almayı bırakmayın. Bunu yaparsanız, belirtiler ve semptomlar yavaş yavaş geri dönecektir.

Bazı ilaçlar, ilave maddeler ve bazı gıdalar levotiroksin emme yeteneğinizi etkileyebilir. Bununla birlikte, levotiroksin en az dört saat önce veya diğer ilaçlardan sonra alarak sorunu çözebilir. Çok miktarda soya ürünü veya yüksek lifli bir diyet yediğinizde veya aşağıdakilerden herhangi birini alırsanız doktorunuzla konuşun: