guar sakızı: kullanımlar, yan etkileri, etkileşimleri ve uyarılar

Cyamopsis psoraloides, Cyamopsis tetragonoloba, Cyamopsis tetragonolobus, Diyet Lifi, Dolichos psoraloides, Farine de guar, Fiber Alimentaire, Goma guar, Gomme de guar, Gomme de Jaguar, Guar unu, Hint Guar Tesisi, Jaguar Sakız, Psoralea tetrahidroisokinolin ..; Tüm İsimler Cyamopsis psoraloides, Cyamopsis tetragonoloba, Cyamopsis tetragonolobus, Diyet Lifi, Dolichos psoraloides, Farine de guar, Fiber Alimentaire, Goma guar, Gomme de guar, Gomme de Jaguar, Guar unu, Hint Guar Tesisi, Jaguar Sakız, Psoralea tetragonoloba bakın; gizle İsimler

Guar sakızı, guar bitkisinin tohumundan bir elyaftır; Guar zamkı laksatif olarak kullanılır. Ayrıca, kolesterol azaltmak için, ishal, hassas bağırsak sendromu (IBS), obezite ve diyabet tedavisi için ve (ateroskleroz) “damar sertliği” önlemek için kullanılır; gıda ve içeceklerde, guar zamkı, stabilize süspansiyon ve bağlama ajanı, kıvam verici bir madde olarak kullanılır; İmalatta, guar zamkı tablet bir bağlayıcı madde olarak kullanılan, ve losyonlar ve kremler bir koyulaştırma maddesi olarak kullanılır.

Guar zamkı ishal fazla sıvının emilmesi ve kabızlık dışkı yumuşatıcı, dışkı nem içeriği normalleştirir bir elyaftır. Aynı zamanda mide ve bağırsaklarda emilir kolesterol ve glikoz miktarını azaltmaya yardımcı olabilir; bu dolgunluk hissi neden bağırsakta genişler çünkü kilo kaybı için Guar sakızı kullanarak bazı ilgi var. Bu iştah azalabilir.

Muhtemelen Etkili fo; Kabızlık. ağız yoluyla guar sakızı alarak bazı kişilerde kabızlık rahatlatmak için görünür; İshal. ishal atakları kısaltmak ve sıvı dışkı sayısını azaltabilir yoğun bakım hastalarına verilen tüp besleme formülü belirli bir guar zamkı ürünü (Novartis Beslenme ile Benefiber) ekleme. Bu guar sakızı ürün aynı zamanda ishal olan çocuklarda ishal atakları kısaltmak gibi görünüyor. Ancak, guar sakızı kolera olan erişkinlerde ishali iyileştirmek için görünmüyor; Yüksek kolesterol (hiperkolesterolemi). guar sakızı alarak yüksek kolesterol olan kişilerde kolesterol düzeylerini düşürmek gibi görünüyor. çözünmez lif, aynı zamanda daha düşük total ve “kötü” düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol az miktarda alınan ancak denilen “iyi” yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterol ya da diğer kan yağları etkilemez Guar gum ve pektin, trigliseritler; Yüksek kan basıncı (hipertansiyon). Her yemek ile guar sakızı alarak yüksek kan basıncı olan kişilerde kan basıncını düşürebilir. Bununla birlikte, guar sakızı etkileri psilyum kabuğu etkileri daha az olması gibi; İrritabl bağırsak sendromu (IBS). mide ağrısı azaltmak ve bağırsak fonksiyonlarını ve IBS olan kişilerde yaşam kalitesini yükseltmek olabilir ağızdan guar zamkı alarak; Muhtemelen Etkisiz fo; Kilo kaybı. ağız yoluyla guar sakızı alarak insanların kilo yardımcı olmak için görünmüyor; Yetersiz Kanıt fo; nedeniyle kanser tedavisi (kemoterapi) ile ishal önlenmesi. Erken araştırmalar probiyotik Lactobacillus rhamnosus için guar sakızı ekleyerek GG ilaç 5-fluorourasil ile kanser tedavisi gören kişilerde ishal azaltmak olmadığını göstermektedir; Diyabet. Bazı eski araştırmalar yemeklerle birlikte guar sakızı alarak tip 1 diyabetli kişilerde yemek sonrası kan şekeri düzeylerini düşürmek olabileceğini düşündürmektedir. Bu alanda araştırmalar çelişkili olduğu gibi Tip 2 diyabette guar gum etkinliği, belli değildir; Gebelik (intrahepatik kolestaz) Karaciğer bozukluğu. Erken araştırmalar, belirli bir granül guar zamkı ürünü (Guarem) alarak kaşıntıyı azaltmak veya intrahepatik kolestaz olarak adlandırılan özel bir karaciğer bozukluğu olan gebelerde karaciğer fonksiyon geliştirmek olmadığını göstermektedir; arterler (ateroskleroz) sertleşmesi; Diğer durumlar. Daha fazla kanıt, bu kullanımlar için guar zamkı etkinliğini değerlendirmek için gereklidir.

sıvının en azından 8 ons ile ağızdan alındığında guar sakızı çoğu insan için olası güvenlidir. o boğulma ya da bağırsakta tıkanma geliştirme şansını azaltır çünkü suyun önemlidir; Yan etkiler artan gaz üretimini, ishal, ve gevşek dışkı içerir. Bu yan etkiler genellikle azaltmak veya kullanım birkaç gün sonra kaybolur. yemek borusu ve bağırsak tıkanmasına neden olabilir guar sakızı dozu ile yeterli sıvı içmek yüksek guar gum dozları ya da değil; Özel Önlemler ve Uyarılar: Gebelik ve emzirme: Tipik miktarlarda gebelik sırasında guar sakızı alarak OLASI GÜVENLİ olduğunu. Ama yeterince emzirme döneminde guar sakızı alarak güvenliği hakkında bilinen değil. Güvenli tarafta kalmak ve kullanımını önlemek; Diyabet: Guar zamkı, bazı kişilerde kan şekeri düzeylerini düşürmek olabilir. Düşük kan şekeri (hipoglisemi) belirtilerini izlemek ve Diyabet hastasıysanız dikkatli eğer kan şekerinizi izlemek ve guar sakızı kullanın; Gastrointestinal (GI) tıkanması: Eğer tıkanıklığı ya da yemek borusu veya bağırsak daralması neden olan bir durumun varsa guar zamkı almayın; Düşük tansiyon: kan basıncını düşürebilir olabilir Guar gum. Teoride, guar sakızı alarak kan basıncı düşük kan basıncı olan kişilerde çok düşük hale hale getiren; Cerrahi: guar sakızı kan şekeri düzeylerini etkileyebilecek olduğundan, ameliyat sırasında ve sonrasında kan şekeri kontrolü etkileyebilir bir endişe vardır. zamanlanmış ameliyattan önce Guar Gum en az 2 hafta alarak durdurmak.

Etinil östradiol bazı östrojen ürünleri ve doğum kontrol hapları var östrojen şeklidir. Guar sakızı vücut emer ne kadar etinil östradiol azaltabilir. Östrojen içeren ilaçlar ile birlikte guar sakızı alarak östrojen etkinliğini azaltabilir.

Guar sakızı, kan şekerini düşürebilir. Diyabet ilaçları da kan şekerini düşürmek için kullanılır. diyabet ilaçları ile birlikte guar sakızı alarak kan şekeri çok düşük olmasına neden olabilir. yakından kan şekeri izleyin. Diyabet ilaçlarının dozunun değiştirilmesi gerekebilir; Diyabet için kullanılan bazı ilaçlar glimepirid (Amaril), gliburit (DiaBeta, Glynase PresTab, Micronase), insülin, pioglitazon (Actos), rosiglitazon (Avandia), klorpropamit (Diabinese), glipizid (Glucotrol), tolbutamid (Orinase), ve diğerleri .

Guar sakızı vücut emer ne kadar metformin azaltabilir. metformin ile birlikte guar zamkı alarak metformin etkinliğini azaltabilir.

Guar sakızı vücut emer ne kadar penisilin azaltabilir. penisilin ile birlikte guar sakızı alarak enfeksiyonla mücadele için penisilin yeteneğini azaltabilir.

Bazı insanlar guar sakızı vücut emer ne kadar digoksin azaltabilir endişe. Ama guar sakızı anlamlı digoksin emilimini etkilemesi olası değildir.

Aşağıdaki dozlarda bilimsel Araştırma, incelenmiştir; Moût BY; kabızlık için: Günde 12 gram. günde 4 gram küçük bir doz ile başlayın ve yavaş yavaş istenmeyen gastrointestinal (Gİ) yan etkileri sınırlamak için zamanla dozu artırmak; diyabet için: Günde 15 gram; yüksek kolesterol için: 5 gram çözünmez lif ile birlikte guar gum artı pektin günde 15 gram; irritabl bağırsak sendromu (IBS) için: kısmen hidrolize guar zamkı (PHGG) 5 gram. PHGG kimyasal olarak sıvılar içinde çözülür ve asit ya da ısı ile bozulması nedeniyle onu tutmak yapmak için muamele edilmiş guar sakızıdır.

Referanslar

Adam, T. C ve Westerterp-Plantenga, normal kilolu ve obez kişilerde bir besin mücadeleden sonra M. S. Glukagon benzeri peptid-1 sürümü ve tokluk. Br.J.Nutr. 200; 93 (6): 845-851.

Adkin, DA, Kenyon, CJ, Lerner, EI, Landau, I., Strauss, E., Caron, D., Penhasi, A., Rubinstein, A., ve Wilding, IR sintigrafisi kullanımı “ispat etmek kolon ilaç verilmesi için tasarlanmış yeni polisakkarit hazırlıkları için konsept “. Pharm.Res. 199; 14 (1): 103-107.

Alam, NH, Ashraf, H., Sarker, SA, Olesen, M., Troup, J., Salam, MA, Gyr, N. ve Meier, kısmen hidrolize guar zamkı katma oral rehidrasyon solüsyonu R. Etkinliği erişkinlerde şiddetli kolera tedavisi. Sindirim 200; 78 (1): 24-29.

Alam, NH, Meier, R., Rausch, T., Meyer-Wyss, B., Hildebrand, P., Schneider, H., Bachmann, C, minder, E., Fowler, B. ve Gyr K . karbonhidrat, protein ve yağ intestinal bir kısmen hidrolize guar sakızı Etkileri: gönüllülerde çift-kör bir kontrollü çalışma. Clin.Nutr. 199; 17 (3): 125-129.

Alam, N. H., Meier, R., Sarker, S. A., Bardhan, P. K., Schneider, H., ve Gyr, N. Kısmen hidrolize guar gum kalıcı ishal parçalı tavuk diyet takviye: randomize kontrollü bir çalışma. Arch.Dis.Child 200; 90 (2): 195-199.

Alam, NH, Meier, R., Schneider, H., Sarker, SA, Bardhan, PK, Mahalanabis, D., Fuchs, GJ, ve Gyr, akut tedavisinde N. Kısmen hidrolize guar sakızı takviyeli oral rehidrasyon çözümü çocuklarda ishal. J.Pediatr.Gastroenterol.Nutr. 200; 31 (5): 503-507.

Mimber, S.A., Yu, K., Parasrampuria, J., ve Friend, D.R. guar sakızı bazlı sürekli salım diltiazem. Pharm.Res. 199; 15 (8): 1196-1201.

Anderson, J. W. Diyet lifi, kompleks karbonhidrat ve koroner arter hastalığı. Can.J.Cardiol. 199; 11 Sayı G: 55G-62G.

Aro A., Uusitupa, M. Voutilainen, E ve Korhonen, hiperkolesterolemisi olan erkek bireylerde guar zamkı T. etkileri. Am.J.Clin.Nutr. 198; 39 (6): 911-916.

Aro A., Uusitupa, M. Voutilainen, E., Hersio, K., Korhonen, T, ve Siitonen, O tip 2 guar sakızı ile uzun dönemli diyet takviyesi ile deneysel diyabet kontrol ve hipokolesterolamik bir etkiye Geliştirilmiş ( insülin-bağımsız) diyabet. Diabetologia 198; 21 (1): 29-33.

Arsenio, L, Cavalli Sforza’nın, L.T., Magnati, G., ve tabakalar, A. [obezite tedavisinde deproteinize guar unu kullanımının klinik çalışma]. Açta Biomed.Ateneo.Parmense. 198; 52 (4): 149-157.

Babu, G. V., Himasankar, K., Kaya, N. R., ve Murty, kontrollü salım hidrofilik matrislerden teofilin oral biyoyararlanımı üzerinde polisakkarit kolon bozulması K. V. Etkisi. Boll.Chim.Farm. 200; 142 (10): 454-460.

Bazzano, düşük dansiteli lipoprotein kolesterol ve koroner kalp hastalığı riski üzerinde çözünür diyet lifi L. A. Etkileri. Curr.Atheroscler.Rep. 200; 10 (6): 473-477.

Beattie, VA, Edwards, CA, Hosker, JP, Cullen, DR, Ward, JD ve Okuma, NW düşük enerji, yüksek karbonhidrat ile lif ekleyerek, düşük yağlı diyet yeni tanı konulan kilolu tip II yönetimine bir yarar mı diyabet? Br.Med.J. (Clin.Res.Ed) 4-23-198; (6630) 296: 1147-1149.

Behall, plazma lipitleri, glukoz toleransı ve mineral dengesi üzerindeki çözünür liflerin K. M. Etkisi. Adv.Exp.Med.Biol. 199; 270: 7-16.

Behall, K.M., Scholfield, D.J., McIvor, M.E., Van Duyn, M.S., Leo, T.A., Michnowski, J.E. Cummings, C.C. ve Mendeloff, NIDDM yetişkin mineral dengelere guar zamkı A. I. etkisi. Diabetes Care 198; 12 (5): 357-364.

Belo, G. M., Diniz, Ada S., ve Pereira, A. P. [yatan hastalarda fonksiyonel kabızlık tedavisinde kısmen hidrolized guar sakızı Etkisi]. Arq Gastroenterol. 200; 45 (1): 93-95.

Bengmark S. İmmünonutrisyonda: biyosürfaktan, lif ve probiyotik bakteri rolü. Beslenme 199; 14 (7-8): 585-594.

Bhardwaj, S. K., Dasgupta, D.J., Prashar, B.S., ve Kaushal yerli bitkisel ürün, LDL kolesterol S.S. etkili azalma. J.Indian Med.Assoc. 199; 92 (3): 80-81.

Birketvedt, G.S., Shimshi, M. Erling, T, ve Florholmen, kilo kaybı, üç farklı lif takviyesi J. Deneyimler. Med Sci Monit. 200; 11 (1): I5-I8.

Blackburn, N.A. ve Johnson ve I. T. mide içeriklerinin viskozitesine ve sıçanlarda perfüze jejunum glukoz alımına guar zamkı etkisi. Br.J.Nutr. 198; 46 (2): 239-246.

Blackburn, N. A., Holgate, A. M. ve Okuma, N. W. guar zamkı, ince barsak temas alanı azaltarak insanlarda postprandial hiperglisemi düzeltir mi? Br.J.Nutr. 198; 52 (2): 197-204.

Blackburn, N.A., Redfern, J.S., Jarjis, H., Holgate, A.M., Hanning, I., Scarpello, J.H., Johnson, I. T., ve okuma, N.W. insanda glukoz toleransı iyileştirilmesinde guar zamkı etki mekanizması. Clin.Sci (Lond) 198.; 66 (3): 329-336.

depolimerize guar sakızı ile takviye Blake, D.E., Hamblett, C.J., don, P.G., Judd, P.A., ve Ellis, S. R. buğday ekmeği hiperkolesterolemik insan deneklerde plazma kolesterol konsantrasyonunu azaltır. Am.J.Clin.Nutr. 199; 65 (1): 107-113.

Brennan, C., S. Diyet lifi, glisemik yanıtı ve diyabet. Mol Nutr Food Res 200; 49 (6): 560-570.

Bruttomesso, D., Briani, G., bilardo, G., Galleria Park, E., Lavagnini, T., Marescotti C, Duner, E., Giorato, C ve Tiengo, A., orta vadeli etkisi tip 1 diyabetlilerde plazma amino asitler ve lipidler üzerindeki doğal veya çıkarma diyet liflerin. Diyabet Res.Clin.Pract. 2-15-198; 6 (2): 149-155.

Gebelik (Cochrane) ‘de kolestaz tedavisinde Burrows, R. F., Clavisi, O., ve Burrows, E. Müdahaleler. Cochrane Database.Syst Rev 200; 4: CD000493.

Uç, M.S., Shahzadi, N., Şerif, M.K., ve Nasır, M. guar zamkı: hiperkolesterolemi, hiperglisemi ve obezite için bir mucize tedavisi. Crit Rev.Food Sci.Nutr. 200; 47 (4): 389-396.

Calvo-Rubio, Burgos M., Montero Perez, FJ, Campos, Sanchez L., Barco, Enriquez C. Ruiz, Aragon J. ve Tapia, Berbel G. [zamanki diyet ek olarak guar zamkı kullanılması 2 tip diyabet. Uzun vadeli bir çalışma]. Aten.Primaria 198; 6 Spec No: 20-5, 28.

Cameron-Smith, D., Collier, G.R. ve O’Dea, mide-bağırsak içeriğinin viskozite ve sıçanlarda akut glisemik cevaba çözünür diyet lifi K. etkisi. Br.J.Nutr. 199; 71 (4): 563-571.

Castro, I. A., Monteiro, V. C. Barroso, L. P., ve Bertolami, eikosapentaenoik / dokosaheksaenoik yağ asitleri ve lipidemia farklı düzeylerde ayrılır bireylerin kan lipitleri üzerine çözünür liflerin M. C. Etkisi. Beslenme 200; 23 (2): 127-137.

Chourasia, M.K. ve Jain, S.K. İlaç kolon hedeflenen ilaç verme sistemleri ile yaklaşır. J.Pharm.Pharm.Sci. 200; 6 (1): 33-66.

Kolon, hedeflenen ilaç verme için Chourasia, M.K. ve Jain, S.K. Polisakkaritler. İlaç deliv. 200; 11 (2): 129-148.

Cicero, AF, Derosa, G., Manca, M., Bove, M., Borghi, C., ve Gaddi, hipertansif kilolu hastalarda kan basıncı kontrolü Psyllium ve guar diyet takviyesi AV Farklı etkisi: Altı aylık, randomize klinik çalışma. Clin.Exp.Hypertens. 200; 29 (6): 383-394.

Cohen M., Leong, V. W., Somon, E., ve Martin, diabetes mellitus tedavisinde guar ve diyet lifi F. I. Rolü. Med.J.Aust. 1-26-198; 1 (2): 59-61.

Demineralize, A.A. ve Mitrokhin, V.E. [gemfibrozil ve guar sakızı ile birlikte hiperkolesterolemi kombine tedavinin etkinliği]. Kardiologiia. 199; 33 (6): 26-28.

Diaferia, A., Nicastri, P. L., Tartagni, M., Loizzi, P., Iacovizzi, C., ve Di, kolestaz olan gebelerde Leo A. Ursodeoksikolik asit tedavisi. Int.J.Gynaecol.Obstet. 199; 52 (2): 133-140.

Dikeman, C.L., Murphy, M.R. ve Fahey, G.C., Jr. Diyet lifleri çözeltiler ve simüle insan mide ve ince bağırsak digestanın viskozitesini etkiler. J Nutr 200; 136 (4): 913-919.

Edwards, C.A., Blackburn, N.A., Craigen, L, Davison, P., Tomlin, J. Sugden, K. Johnson, I. T., ve okuma, bunların hipoglisemik eylemler ile ilgili in vitro olarak belirlendiği gıda sakızlarının N.W. Viskozite. Am J Clin Nutr 198; 46 (1): 72-77.

Ellis, S. R., Dawoud, F.M. ve Morris, E.R. kan glukoz plazma insülin ve duyusal tepkiler guar içeren buğday ekmek: molekül ağırlığı ve guar sakızı partikül büyüklüğünün etkileri. Br.J.Nutr. 199; 66 (3): 363-379.

Ellis, S. R., Kamalanathan, T., Dawoud, F.M., tuhaf, R.N., ve Coultate, diyabet tedavisinde kullanılmak üzere guar bisküvi T.P. Değerlendirilmesi: Diyabetik olmayan gönüllülerde fizyolojik etkileri ve lezzet testleri. Eur.J.Clin.Nutr. 198; 42 (5): 425-435.

Fairchild, R.M., Ellis, S. R., Byrne, A.J., Luzio, S.D., ve Mir, guar zamkı içeren M.A. yeni mısır gevreği ağırlığı normal insan deneklerde postprandial plazma şekerini ve insülin konsantrasyonlarını düşürür. Br.J.Nutr. 199; 76 (1): 63-73.

Fernandez diyet kobaylarda elyaf ile düşürüldüğü, plazma LDL M.L. Farklı mekanizmalar: pektin spesifik etkileri, guar zamkı ve psilyumdur. J.Lipid Res. 199; 36 (11): 2394-2404.

Fernandez, M.L., Vergara-Jimenez, M., Conde, K., Behr, T, ve Abdel-Fattah, kobaylarda diyet çözünür lif ile apolipoprotein B-içeren lipoproteinlerin G. düzenlenmesi. Am.J.Clin.Nutr. 199; 65 (3): 814-822.

Frezza, M., POZZATO, G., Chiesa, L., Stramentinoli, G., ve Di Padova, yüksek doz S-adenosil-L-metionin uygulamadan sonra kadınlarda gebelik kolestazı C. Ters. Hepatology 198; 4 (2): 274-278.

Fried, M, Erlacher, U., Schwizer, W., Lochner, C, Koerfer, J. BEGLINGER, C, Jansen, JB, Lamers, CB, sert, F., Bischof-Delaloye, A., ve. gastrik boşalma ve insanlarda pankreas enzim salgılama düzenlenmesinde kolesistokinin rolü. kolesistokinin reseptör antagonisti loxiglumide olan çalışmalar. Gastroenteroloji 199; 101 (2): 503-511.

İnsüline bağımlı olmayan diyabetli hastalarda glisemik kontrol, serum lipidleri ve bağırsak hormonları üzerindeki etkisi: Fuessl, H.S., Williams, G., Adrian, T.E. ve Bloom, S. R. guar Gıda serpilir. Diabet.Med. 198; 4 (5): 463-468.

Giannini E.G. Mansi, C, Dulbecco’nun, S. ve Savarino, tahriş olabilir barsak sendromu tedavisinde kısmen hidrolize guar sakızı V. Rolü. Beslenme 200; 22 (3): 334-342.

Groop’un, P.H., Groop’un, L. Totterman, K.J. ve Fyhrquist, guar zamkı tedavi sonrası GIP konsantrasyonlarda değişiklikler ve insülin değişiklikler ve C-peptid konsantrasyonları arasında F. ilişki. 198 Invest Scand.J.Clin.Lab; 46 (6): 505-510.

Gulliford, M.C., kuvvet, G.G., Bicknell, E.J. ve Scarpello, J.H. guar insan intestinal kalsiyum emilimini geciktirir. Eur.J.Clin.Nutr. 198; 42 (5): 451-454.

Gylling, H. ve Miettinen, statinler ile T. A. kombinasyon tedavisi. 200 Curr.Opin.Investig.Drugs; 3 (9): 1318-1323.

Gylling, H., Riikonen, S., Nikkilä, K., Savonius, H., ve Miettinen, T. A. Oral guar sakızı gebelerde intrahepatik kolestaz ve kaşıntı tedavisi: Serum kolestanol ve diğer non-kolesterol steroller üzerine etkileri. Eur.J.Clin.Invest 199; 28 (5): 359-363.

Hadley, S. K. ve Gaarder, tahriş olabilir barsak sendromu S.M. tedavisi. Am 12-15-200 Fam.Physician; 72 (12): 2501-2506.

Halama, W. H. ve Mauldin, bir guar zamkı hazırlığı (Cal-Ban 3000) nedeniyle J. L. Distal özofagus tıkanıklığı. South.Med.J. 199; 85 (6): 642-645.

Hansen W.E., Maurer, H., Vollmar, J. ve Brauning, C guar zamkı ve safra: postprandiyal safra kesesi büzülmesi ve insan serum safra asitlerinin etkisi. Hepatogastroenterology 198; 30 (4): 131-133.

Harju, mide ameliyatından sonra E. Metabolik sorunlar. Int.Surg. 199; 75 (1): 27-35.

Haskell, W.L., Spiller, G. A., ve Jensen, C.D., Ellis, B. K., ve kapılar, sağlıklı bireylerde yüksek plazma kolesterol tedavisinde suda çözünür diyet lifi J.E. Rolü. J Cardiology Am. 2-15-199; 69 (5): 433-439.

Heijnen, M.L., Van Amelsvoort, J.M. ve Weststrate fiziksel yapısı ve amiloz arasındaki J.A. Etkileşimi: Sağlıklı bireylerde yemek sonrası glikoz ve insülin tepkilerinin gıdaların amilopektin oranının. Eur.J.Clin.Nutr. 199; 49 (6): 446-457.

Heini, AF, Lara-Castro, C, Schneider, H., Kirk, KA, Considine, RV ve Weinsier, açlık ve tokluk tokluk ve tokluk hormonları üzerine hidrolize guar lif RL Etkisi: Bir çift kör, plasebo kontrollü kontrollü kilo kaybı sırasında deneme. Int.J.Obes.Relat Metab Disord. 199; 22 (9): 906-909.

Higham, S. E. ve Okuma, N. W. ileostomi atık üzerinde guar gum yenmesi etkisi. Br.J.Nutr. 199; 67 (1): 115-122.

mide jelleşme ve etkisi Hoad, CL, Rayment, P., Spiller, RC, Marciani, L., Alonso, BDE C., Traynor, C., Mela, DJ, Engin, HP ve Gowland, Pensilvanya in vivo görüntüleme insanlarda tokluk üzerinde. J.Nutr. 200; 134 (9): 2293-2300.

Holman, R. R., Steemson, J., Darling, P., ve Turner, NIDDM’de guar yönetiminden R. C. No glisemik yarar. Diabetes Care 198; 10 (1): 68-71.

Holt, S., başlık, R.C., Carter, D.C., Prescott, L.F., ve Tothill, gastrik boşalma ve glikoz ve parasetamol emme üzerinde jel lif S. etkisi. Lancet 3-24-197; (8117) 1: 636-639.

Homann, H., H., Kemen, M., Fuessenich, C., Senkal, M., ve Zumtobel, total veya ek enteral beslenme alan hastalarda çözünür lif tarafından ishal vakalarında V. Azaltma. JPEN J.Parenter.Enteral Nutr. 199; 18 (6): 486-490.

Huang, C. T., Gopalakrishna, G.S. ve Nichols, B.L. Elyaf bağırsak steroller ve kolon kanseri. Am.J.Clin.Nutr. 197; 31 (3): 516-526.

Hunninghake, DB, Miller, VT, LaRosa, JC, Kinosian, B., Jacobson, T., Kahverengi, V. Howard, WJ, Edelman, DA ve O’Connor, diyet lifi ile hiperkolesterolemi RR uzun süreli tedavi . Am.J.Med. 199; 97 (6): 504-508.

Jacobs diyet lifi ve kanser arasında L. R. İlişki: metabolik, fizyolojik ve hücresel mekanizmalar. Proc Soc 198 Exp.Biol.Med; 183 (3): 299-310.

Jenkins, D.J., Leeds, A.R., Gassull, M.A., Cochet, B. ve Alberti, Guar ve pektin ile yemek sonrası insülin ve glikoz konsantrasyonlarında G.M. azaltır. Ann.Intern.Med. 197; 86 (1): 20-23.

Jenkins, D.J., Newton, C., Leeds, A.R. ve Cummings, serum kolesterol üzerindeki pektin, guar zamkı, ve buğday lifin J.H. etkisi. Lancet 5-17-197; (7916) 1: 1116-1117.

Jenkins, D.J., Wolever, T.M., Haworth, R., Leeds, A.R. ve Hockaday, diyabet T. D. guar sakızı. Lancet 11-13-197; (7994) 2: 1086-1087.

Johansen, K. guar olan non-insüline bağımlı diyabetik hastaların üriner glukoz çıkışı ve plazma kolesterol seviyesini azalmıştır. Diyabet Metab 198; 7 (2): 87-90.

Jones, D. B., Slaughter, P., Lousley, S., Carter, R.D., Jelfs, R., ve Mann, J. I. Düşük doz guar diyabetik kontrol altına alır. J.R.Soc.Med. 198; 78 (7): 546-548.

Jones, K. L., MacIntosh, C., Su, Y. C., Wells, F., Chapman, I. M., Tonkin, A., ve Horowitz, M. Guar gum yaşlılarda postprandiyal hipotansiyon azaltır. J.Am.Geriatr.Soc. 200; 49 (2): 162-167.

Kenyon, C.J., Nardi, R. V., Wong, D., Hooper, G., Wilding, I.R., ve Friend, deksametazon D.R. Kolon teslimi: Bir pharmacoscintigraphic değerlendirme. Aliment.Pharmacol.Ther. 199; 11 (1): 205-213.

Han, A.R., Han, G.Y., Mitchel, A. ve Qadeer, kan lipidleri üzerinde guar sakızı M.A. etkisi. Am.J.Clin.Nutr. 198; 34 (11): 2446-2449.

Kovacs, EM, Westerterp-Plantenga, MS, Saris, WH, Goossens, I., Geurten, S. ve Brouns, F. iştah ve vücut ağırlığı kaybı, düşük enerjili yarı katı bir yemek modifiye guar sakızı ilavesinin etkisi . Int.J.Obes.Relat Metab Disord. 200; 25 (3): 307-315.

Kovacs, E. M., Westerterp-Plantenga, M. S., Saris, W. H., Melanson, K. J. Goossens, I., Geurten, P., ve Brouns, spontan yemek insiyatifleri ve negatif enerji dengesi kilolu erkeklerde kan glikoz dinamikleri arasında F. Dernekleri. Br.J.Nutr. 200; 87 (1): 39-45.

Kovacs, EM, Westerterp-Plantenga, MS, Saris, WH, Melanson, KJ, Goossens, I., Geurten, P., ve Brouns, F. kan şekeri ile ilgili iştah bir yarı katı yemek guar sakızı ilavesinin etkisi, diyet erkeklerde. Eur.J.Clin.Nutr. 200; 56 (8): 771-778.

Krarup, T. ve Sestoft, L. [insülin ile tedavi edilen diyabet kan glukoz, guar sakızı (Slocose) etkisinin olmaması]. Ugeskr.Laeger 11-3-198; 142 (45): 2979-2981.

Krishnaiah, Y. S., Indira, Muzib Y., ve Bhaskar, guar P. in vivo değerlendirilmesi sağlıklı insan gönüllülerde ornidazolun kolon hedefli ilaç dağıtım sistemleri sakız tabanlı. J.Drug Hedef 200; 11 (2): 109-115.

Krishnaiah, Y. S., Satyanarayana, V., Dinesh Kumar B., Karthikeyan, R.S. ve Bhaskar insan gönüllülerde selekoksibin guargum bazlı kolon hedefli oral ilaç verme sistemleri P. in vivo değerlendirilmesi. Eur.J.Drug Metab Pharmacokinet. 200; 27 (4): 273-280.

Krishnaiah, Y. S., Satyanarayana, V., Dinesh Kumar B., Karthikeyan, R.S. ve Bhaskar, insan gönüllülerde in vivo farmakokinetik P. oral tatbik guar zamkı bazlı kolon hedefli 5-florourasil tabletler. Eur.J.Pharm.Sci. 200; 19 (5): 355-362.

Krishnaiah, YS, Veer Raju P. Dinesh Kumar B., Jayaram, B., Rama, B., Raju, V., ve Bhaskar guar P. Farmakokinetik değerlendirme sakız tabanlı kolon hedefli oral ilaç verme sistemleri ve metronidazol sağlıklı gönüllülerde. Eur.J.Drug Metab Pharmacokinet. 200; 28 (4): 287-294.

Krishnaiah, Y. S., Veer Raju P. Dinesh Kumar B., Satyanarayana, V., Karthikeyan, R.S. ve Bhaskar guar P. Farmakokinetik değerlendirme, sağlıklı gönüllülerde mebendazol kolon hedefli ilaç verme sistemleri bir sakız tabanlı. J.Control Yayın 2-14-200; 88 (1): 95-103.

Kritchevsky, D. Diyet lifi ve lipid metabolizması. Int.J.Obes. 198; 11 Özel Sayı 1: 33-43.

Krotkiewski, arter kan basıncı ile ilgili guar zamkı M. etkisi. Açta Med.Scand. 198; 222 (1): 43-49.

Kuo, D.C., Hsu, S.P. ve Chien, C.T. kısmen hidrolize guar zamkı ek yüksek yağlı diyet artmış kan lipidleri ve oksidatif stresi azaltır ve hamster akut arteryel yaralanma FeCl3 kaynaklı iyileştirmektedir. J.Biomed.Sci. 200; 16:15.

Lampe, J.W., Effertz, M.E., Larson, J.L. ve Slavin, bir enteral formülün bir diyetin parçası olarak modifiye edilmiş guar zamkı ve soya polisakarit J.L. gastrointestinal etkiler. JPEN J.Parenter.Enteral Nutr. 199; 16 (6): 538-544.

Landin, K., Holm, G., Tengborn, L. ve Smith, ABD guar zamkı, sağlıklı erkek ensülin duyarlılığını, kan lipidleri, kan basıncı ve fibrinolizi artırır. Am.J.Clin.Nutr. 199; 56 (6): 1061-1065.

Levrat-Verny, M.A. Behr, S., Mustad, V., Remesy, C ve Demigne, sıçanlarda düşük plazma kolesterol esas kolesterol emilimini bozarak yapışkan hidrokolloidlerin C’de düşük olması. J.Nutr. 200; 130 (2): 243-248.

Ma, C. B. ve Hart, hiperlipidemi L. L. Guar gum. DICP. 199; 24 (5): 480-482.

Makkonen, M., Simpanen, A.L., Saarikoski, S. ve Uusitupa, M., Penttila, I., Silvasti, M. ve Korhonen, S. Endokrin ve menopoz dönemindeki kadınlarda guar zamkı metabolik etkileri. Gynecol.Endocrinol. 199; 7 (2): 135-141.

Maru, S., Koch, GG, Stender, M. Clark, D., Gibowski, L., Petri, H., Beyaz, AD ve Simpson, RJ, tip hastalarda Jr. Antidiabetik ilaçlar ve kalp yetmezliği riski Birleşik Krallık birinci basamakta 2 diyabet. Diabetes Care 200; 28 (1): 20-26.

Mattes, kilolu insanlarda iştah ve enerji alımı ile ilgili bir kombinasyon fiber sistemi R. D. Etkileri. Physiol Behav. 4-23-200; 90 (5): 705-711.

McIvor, M.E. Cummings, C.C., Van Duyn, M.A., Leo, T.A., Margolis, S., Behall, K.M., Michnowski, J.E. ve Mendeloff, kan lipidleri üzerinde guar zamkı A. I. uzun vadeli etkisi. Ateroskleroz 198; 60 (1): 7-13.

Meier, R., Burri, E., ve Steuerwald, ishal sendromlarda beslenme M. rolü. Curr.Opin.Clin.Nutr.Metab Bakımı 200; 6 (5): 563-567.

Morgan, LM, Tredger, JA, Madden, A., Kwasowski, P., ve Marks, V., karbonhidrat yağda ve protein ile uyarılan bağırsak hormon salgılanması üzerinde guar gum etkisi: tokluk gastrik inhibitör polipeptid ve gastrin değişiklik tepkiler. Br.J.Nutr. 198; 53 (3): 467-475.

Morgan, L.M., Tredger, J.A., Shavila, Y., Travis, J.S. ve Wright, J. insan deneklerde şişman bir öğünden sonra, safra asitleri, hormon ve metabolit seviyelerinin dolaşımdaki nişasta yapısında olmayan polisakkarit takviyesi etkisi. Br.J.Nutr. 199; 70 (2): 491-501.

Moundras, C, Behr, S.R., Remesy, C ve Demigne fareler zamkı guar besleme ile uyarılmış steroller ve safra asitlerinin C dışkı kayıpları büyük havuz boyutu ve karaciğer, safra asit salgısına bağlı bulunmaktadır. J.Nutr. 199; 127 (6): 1068-1076.

Musial W. ve Kubis’e, A. [kolon Spesifik İlaç Verilmesi İçin Biyolojik olarak parçalanabilen polimerler]. Polim.Med. 200; 35 (4): 51-61.

NAVEAU, S. ve Poynard, T., Freville, C, Poitrine, A., Preaux, N. ve Chaput, J.C. [insanda etanol emilmesinde guar sakızı Etkisi]. Gastroenterol.Clin.Biol. 198; 7 (4): 424-425.

Niemi, M.K., Keinanen-Kiukaanniemi, S.M. ve Salmela, tip 2 diyabet glisemik kontrolü ve serum lipitleri üzerindeki guar zamkı ve mikrokristalin selüloz P.I. uzun vadeli etkisi. Eur.J.Clin.Pharmacol. 198; 34 (4): 427-429.

Nuttall, diyabet yönetiminde F. S. Diyet lifi. Diyabet 199; 42 (4): 503-508.

O’Donovan, D., Feinle-Bisset, C, Chong, C, Cameron, A., Tonkin, A., Wishart, J., Horowitz, M., and Jones, KL dudenal guar kanda düşüş azaltır sağlıklı yaşlı yetişkinlerde glukoz tarafından uyarılan basıncı. J.Gerontol.A Biol.Sci.Med.Sci. 200; 60 (7): 940-946.

Palma J. Reyes, H., Ribalta, J., Hernandez, I., Sandoval, L. Almuna, R., Liepiņš, J., Liras, F., Sedano, M., Silva, O., toha, D., ve Silva, gebeliğin kolestaz tedavisinde JJ Ursodeoksikolik asit: plasebo ile kontrollü bir randomize, çift-kör bir çalışma. J.Hepatol. 199; 27 (6): 1022-1028.

Parcell, A.C., Ray, M.L., Moss, K.A., Rüden, T. M., keskin, R.L. ve King D.S. egzersiz sırasında carohydrate metabolizmasına kapsüllenmiş çözünür lif etkisi. Int.J.Sport Nutr. 199; 9 (1): 13-23.

Parisi, G., Bottona, E., Carrara, M., Cardin, F., Faedo, A., Golding, D., Marino, M., Pantalena, M., Tafner, G., Verdianelli, G., ve Zilli, M., ve Leandro, belirtileri ve irritabl barsak sendromu olan hastaların yaşam kalitesi üzerine kısmen hidrolize guar gum G. Tedavi etkileri. Bir çok merkezli, randomize, açık bir çalışma. Dig.Dis.Sci. 200; 50 (6): 1107-1112.

Pasman, W. J. Westerterp-Plantenga, M. S., Muls, E., Serhat Ünal, G., van, Ree J. ve Saris, W. H. ağırlığı azaltılmış kadınlarda kilo bakım uzun vadeli lif takviyesi etkinliği. Int.J.Obes.Relat Metab Disord. 199; 21 (7): 548-555.

Patel, M. Şah, T., ve Amin, kolon-spesifik ilaç-dağıtım sistemlerine A. Tedavi fırsatlar. Crit Rev.Ther.Drug Taşıyıcı Sist. 200; 24 (2): 147-202.

Patrick, P.G., Gohman, S.M., Marks, S.C., DeLegge, M.H. ve Greenberg, kabızlık ve laksatif maddelerin kullanımı ortaya çıkması üzerine, kısmen hidrolize guar zamkı takviyeleri N.A. etkisi. J.Am.Diet.Assoc. 199; 98 (8): 912-914.

Penagini, R., Velio, P., Vigorelli, R., Bozzani, A., Castagnone, D., Ranzi, T, ve Bianchi, Pensilvanya, serum kolesterol üzerindeki beslenme guar, barsak geçiş ve dışkı çıkışı etkisi bölgesindeki adam. Am.J.Gastroenterol. 198; 81 (2): 123-125.

Pergola, F. [yeni tedavinin değerlendirilmesi (beidellian montmorillonit – guar zamkı) kabızlık tedavisinde]. Ann.Gastroenterol.Hepatol (Paris, Fransa) 198.; 23 (1): 43-46.

PITTLER, M. H. ve Ernst, vücut kilo E. Diyet takviyeleri: sistematik bir inceleme. Am.J.Clin Nutr. 200; 79 (4): 529-536.

PITTLER, M. H. Schmidt, K., ve Ernst, vücut ağırlığı azaltmak için bitkisel gıda takviyeleri E. advers olaylar: sistematik bir inceleme. Obes.Rev. 200; 6 (2): 93-111.

J. L. Konsantre yulaf beta-glukan Queenan, K. M. Stewart, M. L. Smith, K. N., Thomas W., Fulcher, R. G. ve Slavin, bir fermente lif, randomize kontrollü bir denemede hiperkolesterolemik yetişkinlerde serum kolesterolü düşürür. Nutr.J. 200; 6: 6.

Rajala, S.A., Salminen, S.J., Seppanen, J.H. ve Vapaatalo üzere hastalara yaşlı hastanede guar zamkı ve buğday kepeği ile takviye laktitol tatlandırılmış yoğurt kronik kabızlık H. tedavisi. Compr.Gerontol.A 198; 2 (2): 83-86.

Rayner’a, C. K. Park, H.S., Doran, S.M., Chapman, I.M., ve Horowitz fizyolojik hiperglisemi sırasında iştah ve pilorik motilite üzerindeki kolesistokinin M. etkileri. Am.J.Physiol Gastrointest.Liver Physiol 200; 278 (1): G98-G104.

Requejo, F., Uttenthal, L.O. ve Bloom, diyabetik kontrol ve yemek sonrası bağırsak hormonu yanıtları alfa-glukosidaz inhibisyonu ve yapışkan lif S.R. etkileri. Diabet.Med. 199; 7 (6): 515-520.

Ribalta, J. Reyes, H., Gonzalez, MC, Iglesias, J. Arrese, M., Poniachik, J. Molina, C ve Segovia tedavisinde N, S-adenosil-L-metionin randomize, çift kör, plasebo negatif sonuçlarla kontrollü bir çalışma: gebelik kolestazı olan hastalar. Hepatoloji 199; 13 (6): 1084-1089.

Rideout, T. C., Harding, S. V. Jones, P. J. ve Vantilatör, M. Z. Guar gum ve kolesterol metabolizmasının düzenlenmesinde benzer çözünür lifler: Mevcut anlayış ve gelecekteki araştırma öncelikleri. Vasc.Health Risk Yönetimi. 200; 4 (5): 1023-1033.

Rideout, T. C., Yuan, Z., Bakovic, M., Liu, S., Li, R. K., Maden, Y., ve Vantilatör, domuzlar M. Z. Guar gum tüketimi artar hepatik nükleer SREBP2 ve LDL reseptörü ifadesi aterojenik diyetle beslenen. J.Nutr. 200; 137 (3): 568-572.

Riikonen, S., Savonius, H., Gylling, H., Nikkilä, K., Tuomi, A.M. ve Miettinen, T.A. oral guar zamkı, bir jel-oluşturucu diyet lifi gebelik kolestazı kaşıntıya hafifletir. Açta Obstet.Gynecol.Scand. 200; 79 (4): 260-264.

Rüşdi, T. A., Pichard, C., ve Khater, enteral beslenme yoğun bakım hastalarının lif açısından zengin diyet ishal Y. H. Kontrolü: prospektif randomize kontrollü. Clin.Nutr. 200; 23 (6): 1344-1352.

Rydning, A., Berstad, A., Berstad, T, ve Hertzenberg, L, sağlıklı bireylerde yarı katı bir yemeğin gastrik boşalımını guar zamkı ve elyaf bakımından zenginleştirilmiş buğday kepeği etkisi. Scand.J.Gastroenterol. 198; 20 (3): 330-334.

Ryle, A.J., Davie, S. ve Gould, B.J. ve Yudkin, J.S. glikosilli hemoglobin ve serum albümin düzeyleri, normal bireylerde glikoz toleransı üzerinde diyetin etkisinin incelenmesi. Diabet.Med. 199; 7 (10): 865-870.

Sadhukhan, B., Roychowdhury, U., ve Banerjee, S., ve Sen, bitkisel antidiyabetik ürünün S. Klinik değerlendirme. J.Indian Med.Assoc. 199; 92 (4): 115-117.

Salenius, J.P., Harju, E., Jokela, H., Riekkinen, H. ve Silvasti, karotid endarterektomi lipid metabolizması üzerine guar zamkı M. Uzun vadeli etkisi. BMJ 1-14-199; (6972) 310: 95-96.

Saper, R. B., Eisenberg, D. M., ve Phillips, kilo kaybı için R. S. Ortak diyet takviyeleri. Am.Fam.Physician 11-1-200; 70 (9): 1731-1738.

Schonfeld, J. Evans, D. F., ve Wingate, insan ince bağırsakta postprandiyal motor aktivitesi üzerine viskoz elyaf (guar) D. L. Etkisi. Dig.Dis.Sci. 199; 42 (8): 1613-1617.

Sengupta, S., ve Tjandra, J.J. ve Gibson, P.R. Diyet lifi ve kolorektal neoplazi. Dis.Colon Rektum 200; 44 (7): 1016-1033.

Sierra, M., Garcia, J.J., Fernandez, N., Diez, M.J., Calle, A.P. ve Sahagun, sağlıklı bireylerde yemek sonrası glikoz ve insülin konsantrasyonlarına ispaghula kabuğu ve guar sakızı A.M. etkileri. Eur.J Clin Nutr 200; 55 (4): 235-243.

Simons, L.A., Gayst, S., Balasubramaniam, S. ve Ruys, guar sakızı, yeni bir kabul edilebilir bir formülasyon ile hiperkolesterolemi, J. uzun süreli tedavi. Ateroskleroz 198; 45 (1): 101-108.

Sinha, V.R. ve Kumria, kolon-Spesifik İlaç Verilmesi R. polisakkaritler. Int.J.Pharm. 8-14-200; 224 (1-2): 19-38.

Sinha, V.R. Mittal, B.R. ve Kumria, zaman ve kolon Spesifik İlaç Verilmesi için hazırlanan polisakarit tabletinin dağılma site in vivo değerlendirilmesi R.. Int.J.Pharm. 1-31-200; 289 (1-2): 79-85.

Slavin, J. L. ve Greenberg, N. A. Kısmen hidrolize guar zamkı: Klinik beslenme kullanır. Beslenme 200; 19 (6): 549-552.

Smith, ABD Diyet lifi, şeker hastalığı ve obezite. Int.J.Obes. 198; 11 Özel Sayı 1: 27-31.

Yığın, P. E. ve Thomas E. Pharmacobezoar: gelişen yeni bir varlık. Dig.Dis. 199; 13 (6): 356-364.

Stahl, M. and Berger, W. [Comparison of guar gum, wheat bran and placebo on carbohydrate and lipid metabolism in type II diabetics]. Schweiz.Med.Wochenschr. 3-24-199; 120(12):402-408.

Stokholm, K. H., Lauritsen, K. B., and Larsen, S. Reduced glycosuria during guar gum supplementation in non-insulin-dependent diabetics. A double-blind, randomised cross-over study. Dan.Med.Bull. 198; 28(1):41-42.

Tagliaferro, V., Cassader, M., Bozzo, C., Pisu, E., Bruno, A., Marena, S., Cavallo-Perin, P., Cravero, L., and Pagano, G. Moderate guar-gum addition to usual diet improves peripheral sensitivity to insulin and lipaemic profile in NIDDM. Diyabet Metab 198; 11(6):380-385.

Tai, E. S., Fok, A. C., Chu, R., and Tan, C. E. A study to assess the effect of dietary supplementation with soluble fibre (Minolest) on lipid levels in normal subjects with hypercholesterolaemia. Ann Acad.Med Singapore 199; 28(2):209-213.

Theuwissen, E. and Mensink, R. P. Water-soluble dietary fibers and cardiovascular disease. Physiol Behav. 5-23-200; 94(2):285-292.

Tomlin, J. and Read, N. W. The relation between bacterial degradation of viscous polysaccharides and stool output in human beings. Br.J.Nutr. 198; 60(3):467-475.

Tonstad, S. [Dietary supplementation in the treatment of hyperlipidemia]. Tidsskr.Nor Laegeforen. 11-20-199; 111(28):3398-3400.

Trinick, T. R., Laker, M. F., Johnston, D. G., Keir, M., Buchanan, K. D., and Alberti, K. G. Effect of guar on second-meal glucose tolerance in normal man. Clin.Sci.(Lond) 198; 71(1):49-55.

Truswell, A. S. Dietary fibre and blood lipids. Curr.Opin.Lipidol. 199; 6(1):14-19.

Tugcu-Demiroz, F., Acarturk, F., Takka, S., and Konus-Boyunaga, O. In-vitro and in-vivo evaluation of mesalazine-guar gum matrix tablets for colonic drug delivery. J.Drug Target 200; 12(2):105-112.

Tuomilehto, J., Karttunen, P., Vinni, S., Kostiainen, E., and Uusitupa, M. A double-blind evaluation of guar gum in patients with dyslipidaemia. Hum.Nutr.Clin.Nutr. 198; 37(2):109-116.

Tuomilehto, J., Silvasti, M., Aro, A., Koistinen, A., Karttunen, P., Gref, C. G., Ehnholm, C., and Uusitupa, M. Long term treatment of severe hypercholesterolaemia with guar gum. Atherosclerosis 198; 72(2-3):157-162.

Tuomilehto, J., Silvasti, M., Manninen, V., Uusitupa, M., and Aro, A. Guar gum and gemfibrozil–an effective combination in the treatment of hypercholesterolaemia. Atherosclerosis 198; 76(1):71-77.

Tuomilehto, J., Voutilainen, E., Huttunen, J., Vinni, S., and Homan, K. Effect of guar gum on body weight and serum lipids in hypercholesterolemic females. Açta Med.Scand. 198; 208(1-2):45-48.

Turner, P. R., Tuomilehto, J., Happonen, P., La Ville, A. E., Shaikh, M., and Lewis, B. Metabolic studies on the hypolipidaemic effect of guar gum. Ateroskleroz 199; 81(2):145-150.

Ullrich, I. H. Evaluation of a high-fiber diet in hyperlipidemia: a review. J.Am.Coll.Nutr. 198; 6(1):19-25.

Uusitupa, M. [The use of guar gum in treating hypercholesterolemia]. Ter.Arkh. 199; 63(8):70-72.

Uusitupa, M., Siitonen, O., Savolainen, K., Silvasti, M., Penttila, I., and Parviainen, M. Metabolic and nutritional effects of long-term use of guar gum in the treatment of noninsulin-dependent diabetes of poor metabolic control. Am.J.Clin.Nutr. 198; 49(2):345-351.

Uusitupa, M., Sodervik, H., Silvasti, M., and Karttunen, P. Effects of a gel forming dietary fiber, guar gum, on the absorption of glibenclamide and metabolic control and serum lipids in patients with non-insulin-dependent (type 2) diabetes. Int.J.Clin.Pharmacol.Ther.Toxicol. 199; 28(4):153-157.

Uusitupa, M., Tuomilehto, J., Karttunen, P., and Wolf, E. Long term effects of guar gum on metabolic control, serum cholesterol and blood pressure levels in type 2 (non-insulin-dependent) diabetic patients with high blood pressure. Ann.Clin.Res. 198; 16 Suppl 43:126-131.

Vaaler, S., Hanssen, K. F., Dahl-Jorgensen, K., Frolich, W., Aaseth, J., Odegaard, B., and Aagenaes, O. Diabetic control is improved by guar gum and wheat bran supplementation. Diabet.Med. 198; 3(3):230-233.

Vajifdar, B. U., Goyal, V. S. ve Lokhandwala, Y. Y, Mhamunkar, S.R., Mahadik, S.P., Gawad, A. K., halankar, S.A., ve Kulkarni, H.L. diyet lifi kronik iskemik kalp hastalıklarında faydalı mı? J Assoc.Physicians Hindistan 200; 48 (9): 871-876.

Van de Ven, M. L., Westerterp-Plantenga, M. S., Wouters, L., and Saris, W. H. Effects of liquid preloads with different fructose/fibre concentrations on subsequent food intake and ratings of hunger in women. Appetite 199; 23(2):139-146.

Van Duyn, M. A., Leo, T. A., McIvor, M. E., Behall, K. M., Michnowski, J. E., and Mendeloff, A. I. Nutritional risk of high-carbohydrate, guar gum dietary supplementation in non-insulin-dependent diabetes mellitus. Diabetes Care 198; 9(5):497-503.

Vinik, A. I. and Jenkins, D. J. Dietary fiber in management of diabetes. Diabetes Care 198; 11(2):160-173.

Wahren, J., Juhlin-Dannfelt, A., Bjorkman, O., DeFronzo, R., and Felig, P. Influence of fibre ingestion on carbohydrate utilization and absorption. Clin.Physiol 198; 2(4):315-321.

Williams, J. A., Lai, C. S., Corwin, H., Ma, Y., Maki, K. C., Garleb, K. A., and Wolf, B. W. Inclusion of guar gum and alginate into a crispy bar improves postprandial glycemia in humans. J.Nutr. 200; 134(4):886-889.

Wolever, T. M., Jenkins, D. J., Nineham, R., and Alberti, K. G. Guar gum and reduction of post-prandial glycaemia: effect of incorporation into solid food, liquid food, and both. Br.J.Nutr. 197; 41(3):505-510.

Wolf, B. W., Wolever, T. M., Lai, C. S., Bolognesi, C., Radmard, R., Maharry, K. S., Garleb, K. A., Hertzler, S. R., and Firkins, J. L. Effects of a beverage containing an enzymatically induced-viscosity dietary fiber, with or without fructose, on the postprandial glycemic response to a high glycemic index food in humans. Eur.J.Clin.Nutr. 200; 57(9):1120-1127.

Wolffenbuttel, B. H., Sels, J. P., Heesen, B. J., Menheere, P. P., and Nieuwenhuijzen Kruseman, A. C. [Effects of dietary fiber and insulin treatment on serum levels of lipids and lipoprotein (a) in patients with type II diabetes mellitus]. Ned.Tijdschr.Geneeskd. 4-11-199; 136(15):739-742.

Yamashita, S., Ishigami, M., Arai, T., Sakai, N., Hirano, K., Kameda-Takemura, K., Tokunaga, K., and Matsuzawa, Y. Very high density lipoproteins induced by plasma cholesteryl ester transfer protein (CETP) have a potent antiatherogenic function. Ann.N.Y.Acad.Sci. 1-17-199; 748:606-608.

Brown L, Rosner B, Willett WW, Sacks FM. Cholesterol-lowering effects of dietary fiber: a meta-analysis. Am J Clin Nutr 199; 69:30-42.

Chuang LM, Jou TS, Yang WS, et al. Therapeutic effect of guar gum in patients with non-insulin-dependent diabetes mellitus. J Formos Med Assoc 199; 91:15-9.

Collins TF, Welsh JJ, Black TN, et al. Study of the teratogenic potential of guar gum. Food Chem Toxicol 198; 25:807-814..

Cummings, J.H., Şubesi, W. ve Jenkins, D.J., Southgate, D.A., Houston, H. and James, havuç, lahana, elma, kepeğinden lif W. S. Kolon yanıt. Lancet 197; (8054) 1: 5-9.

Ebeling P, Yki-Jarvinen H, Aro A, et al. Glucose and lipid metabolism and insulin sensitivity in type 1 diabetes: the effect of guar gum. Am J Clin Nutr 198; 48:98-103.

Federal Yönetmelikler Elektronik Kod. Başlık 21. Bölüm 182 – genel olarak güvenli kabul maddeler. http://ecfr.gpoaccess.gov/cgi/t/text/text-idx?c=ecfr&sid= 786bafc6f6343634fbf79fcdca7061e1 & RGN = DIV5 & view = metin & düğümü = 21: 3.0.1.1.13 & KİMLİK NO = 21 adresinden ulaşılabilir

Floreani A., Paternoster D., Melis A., Grella P. V. S-adenosylmethionine versus ursodeoxycholic acid in the treatment of intrahepatic cholestasis of pregnancy: preliminary results of a controlled trial. Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol 199; 67(2):109-113.

Frezza M, Centini G, Cammareri G, et al. S-adenosylmethionine for the treatment of intrahepatic cholestasis of pregnancy. Results of a controlled clinical trial. Hepatogastroenterology 199; 37:122-5.

Fugh-Berman, A. Herb-ilaç etkileşimleri. Lancet 200; 355(9198):134-138.

Garcia JJ, Fernandez N, Diez MJ, et al. Influence of two dietary fibers in the oral bioavailability and other pharmacokinetic parameters of ethinyloestradiol. Kontrasepsiyon 200; 62:253-7.

Gatenby SJ, Ellis PR, Morgan LM, Judd PA. Effect of partially depolymerized guar gum on acute metabolic variables in patients with non-insulin-dependent diabetes. Diabet Med 199; 13:358-64.

Gin H, Orgerie MB, Aubertin J. The influence of Guar gum on absorption of metformin from the gut in healthy volunteers. Horm Metab Res 198; 21:81-3.

Groop PH, Aro A, Stenman S, Groop L. Long-term effects of guar gum in subjects with non-insulin-dependent diabetes mellitus. Am J Clin Nutr 199; 58:513-8.

Huupponen R, Seppala P, Iisalo E. Effect of guar gum, a fibre preparation, on digoxin and penicillin absorption in man. Eur J Clin Pharmacol 198; 26:279-81.

Jensen, CD, Haskell W Whittam JH. sağlıklı erkek ve kadınlarda, hiperkolesterolemi tedavisinde suda çözünür diyet lifi uzun süreli etkileri. Am J Cardiol 199; 79: 34-7.

Jensen, CD, Spiller GA, kapılar JE ve arkadaşları. akasya sakızı ve insanlarda kan lipidleri üzerinde suda çözünür diyet lifi karışımı etkisi. J Am Coll Nutr 199; 12: 147-54.

Kaaja RJ, Kontula KK, Räihä A, oral aktif kömür ile gebelik kolestaz Laatikainen T. Tedavisi. Bir ön çalışma. Scand J Gastroenterol 199; 29: 178-81.

Knopp RH, Superko HR, Davidson M, et al. Long-term blood cholesterol-lowering effects of a dietary fiber supplement. Am J Prev Med 199; 17:18-23.

Lagier F, Cartier A, Somer J, et al. Occupational asthma caused by guar gum. J Allergy Clin Immunol 199; 85:785-90.

Lalor BC, Bhatnagar D, Winocour PH, et al. Placebo-controlled trial of the effects of guar gum and metformin on fasting blood glucose and serum lipids in obese, type 2 diabetic patients. Diabet Med 199; 7:242-5.

Lembcke B, Hasler K, Kramer P, et al. Plasma digoxin concentrations during administration of dietary fibre (guar gum) in man. Z Gastroenterol 198; 2; 164-7.

Lewis JH. Esophageal and small bowel obstruction from guar gum-containing diet pills: analysis of 26 cases reported to the FDA. Am J Gastroenterol 199; 87:1424-8.

Malo JL, Cartier A, L’Archeveque J, et al. Prevalence of occupational asthma and immunologic sensitization to guar gum among employees at a carpet-manufacturing plant. J Allergy Clin Immunol 199; 86:562-9.

Nicastri P. L., Diaferia A., Tartagni M., Loizzi P., Fanelli M. A randomised placebo-controlled trial of ursodeoxycholic acid and S-adenosylmethionine in the treatment of intrahepatic cholestasis of pregnancy. Br J Obstet Gynaecol 199; 105(11):1205-1207.

Osterlund P, Ruotsalainen T, Korpela R, et al. Lactobacillus supplementation for diarrhoea related to chemotherapy of colorectal cancer: a randomised study. Br J Cancer 200; 97:1028-34.

Parisi GC zilli M Miani MP, ve ark. Bir çok merkezli, buğday kepeği diyet ve kısmen hidrolize guar zamkı (PHGG) arasında randomize, açık çalışma karşılaştırma: irritabl barsak sendromu (IBS) olan hastalarda yüksek lifli diyet takviyesi. Dig Pis Sci 200; 47: 1697-704 ..

Patrick PG, Gohman SM, Marx SC, et al. Effect of supplements of partially hydrolyzed guar gum on the occurrence of constipation and use of laxative agents. J Am Diet Doç 199; 98:912-4.

Pittler MH, Ernst E. Guar gum for body weight reduction: Meta-analysis of randomized trials. Am J Med 200; 110:724-30.

Russo A, Stevens JE, Wilson T, et al. Guar attenuates fall in postprandial blood pressure and slows gastric emptying of oral glucose in type 2 diabetes. Dig Pis Sci 200; 48:1221-9.

Scheen AJ. Clinical pharmacokinetics of metformin. Clin Pharmacokinet 199; 30:359-71.

Schneider DL, Barrett-Connor EL, Morton DJ. Thyroid hormone use and bone mineral density in elderly men. Arch Intern Med 199; 155:2005-7.

Spapen H, Diltoer M, Van Malderen C, et al. Soluble fiber reduces the incidence of diarrhea in septic patients receiving total enteral nutrition: a prospective, double-blind, randomized, and controlled trial. Clin Nutr 200; 20:301-5..

Superko HR, Haskell WL, Sawrey-Kubicek L, Farquhar JW. Effects of solid and liquid guar gum on plasma cholesterol and triglyceride concentrations in moderate hypercholesterolemia. Am J Cardiol 198; 62:51-55..

Takahashi H, Wako N, Okubo T, et al. Influence of partially hydrolyzed guar gum on constipation in women. J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo) 199; 40:251-9.

Todd PA, Benfield P, Goa KL. Guar gum. A review of its pharmacological properties, and use as a dietary adjunct in hypercholesterolaemia. İlaçlar 199; 39:917-28..

Vuorinen-Markkola H, Sinisalo M, Koivisto VA. Guar gum in insulin-dependent diabetes: effects on glycemic control and serum lipoproteins. Am J Clin Nutr 199; 56:1056-1060.

Doğal İlaçlar Kapsamlı Veritabanı Tüketici Version. Doğal İlaçlar Kapsamlı Veritabanı Professional Version bkz. ÂTherapeutic Araştırma Fakültesi 2009.

Örn. Ginseng, C vitamini, depresyon