Grifulvin v

Terapötik Sınıf: Antifungal

Grifulvin V için kullanır

Mantar enfeksiyonunun önlenmesi için griseofulvinin kullanımı henüz tam olarak bilinmemektedir.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar çocuklarda griseofulvin’in kullanımını sınırlayacak pediatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, 2 yaşına kadar olan çocuklarda güvenlik ve etkinlik saptanmamıştır.

Geriyatrik hastalarda yaşın griseofulvinin etkileri ile ilişkisi hakkında hiçbir bilgi mevcut değildir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Grifulvin V’yi Kullanmadan Önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanılırsa, doktorunuz bu dozu veya bu ilacı ne sıklıkla kullanacağınızı değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, griseofulvin içeren bir dizi ürünün doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Grifulvin V’ye özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

İlk birkaç dozdan sonra iyi hissetseniz bile bu ilacı tam tedavi süresi için kullanmaya devam edin. İlacı çok erken kapatmayı bırakırsanız, enfeksiyonunuz netleşmeyebilir.

Enfeksiyon kontrolüne yardımcı olmak ve enfekte olmayı önlemek için kendinizi temiz tutun.

Griseofulvin, bir cheeseburger, tam yağlı süt veya dondurma gibi yüksek yağlı bir yemekle alındığında en iyi emilir. Az yağlı bir diyet kullanıyorsanız doktorunuza bildirin.

Griseofulvin en iyisi yemeklerle birlikte veya sonrasında alınır, özellikle yağlı olanlar (örn., Tam yağlı süt veya dondurma). Bu mide rahatsızlığınızı azaltır ve vücudunuzun ilacı daha iyi emmesine yardımcı olarak enfeksiyonun temizlenmesine yardımcı olur. Bununla birlikte, düşük yağlı diyetleriniz varsa, doktorunuza danışın.

Oral sıvı alan hastalar için

Tabletleri tamamen yutabilir ya da ezilmiş tabletleri bir çorba kaşığı elmalı güveçte serpebilirsiniz. Çiğnemeksizin hemen yutun.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Griseofulvin’in Doğru Kullanımı

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Doktorunuzun bu ilacın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak ve istenmeyen etkileri kontrol etmek için düzenli ziyaretlerde sizin veya çocuğunuzun ilerlemesini kontrol etmesi çok önemlidir.

Belirtileriniz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza danışın. Enfeksiyonunuz düzelmeden önce bu ilacı birkaç hafta veya aylar sürebilir.

Hamileyken bu ilacı kullanmanız yenidoğan bebeğinizde ciddi istenmeyen etkilere neden olabilir. Hamile olduğunuzu düşünüyorsanız veya bu ilacı kullanırken hamile kalmayı planlıyorsanız hemen doktorunuza bildirin.

Ciddi cilt reaksiyonları bu tıpta görülür. Sizin veya çocuğunuzun cildin kabarcığı, soyulması veya gevşetilmesi durumunda kırmızı deri lezyonları, şiddetli sivilce veya deri döküntüleri, ciltteki yaralar veya ülserler veya vajinadan ateş veya titreme varsa bu ilacı kullanmayı kesin ve doktorunuzla hemen kontrol edin. Bu ilacı kullanıyorlar.

Siz veya çocuğunuzun üst mide ağrısı veya hassasiyeti varsa soluk tabure, koyu renk idrar, iştahsızlık, mide bulantısı, alışılmadık yorgunluk veya halsizlik veya sarı gözler veya cilt varsa bu ilacı kullanmaya son verin ve doktorunuzla hemen görüşün. Bunlar ciddi bir karaciğer problemi semptomları olabilir.

Bazı hayvanlarda Griseofulvinin karaciğer ve tiroid tümörlerine neden olduğu gösterilmiştir. Siz ve doktorunuz bu ilacın yapacakları ilacın yanı sıra almanın riskleri hakkında konuşmalısınız.

Östrojen içeren doğum kontrol hapları griseofulvin kullanırken onları alırsanız düzgün çalışmayabilir. Plansız gebelikler oluşabilir. Hamile kalmaktan kaçınmak için, son tedavinizden sonra 1 aya kadar başka bir doğum kontrolü formu kullanın. Doğum kontrolünün diğer biçimleri prezervatif, diyafram veya kontraseptif köpükler veya jöle içerir.

Grifulvin V Kullanırken Önlemler

Griseofulvin alkolün etkilerini artırabilir. Alkol ile alındığında hızlı kalp atışı, kızarıklık, terleme artışı veya yüz kızarıklığına neden olabilir. Bu belirtilere sahipseniz, bu ilacınızı almayı ilk önce doktorunuzla kontrol etmedikçe, alkollü içki içmeyin.

Bu ilaç, bazı kişilerin baş dönmesi, uykulu olma veya normalden daha az uyarı halini almasına neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce bu ilaçla nasıl tepki vereceğinizden emin olun, makinelerle uğraşın ya da başınızı döndürüyorsanız veya uyanık değilseniz tehlikeli olabilecek başka şeyler yapın. Bu reaksiyonlar özellikle rahatsız edicidir, doktorunuza danışın.

Griseofulvin cildinizin normalden daha güneş ışığına karşı daha duyarlı olmasına neden olabilir. Kısa süre güneş ışığına maruz kalma, ciltte kızarıklık, kaşınma, kızarıklık veya ciltteki diğer renk değişikliklerine veya şiddetli güneş yanığına neden olabilir. Bu ilacı almaya başladığınızda

Güneşten şiddetli bir reaksiyonunuz varsa doktorunuza danışın.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Grifulvin V Yan Etkiler

Grifulvin V (griseofulvin)

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Tinea Capitis terbinafin, Lamisil, itrakonazol, griseofulvin, Sporanox, Onmel

Dermatofitoz itrakonazol, griseofulvin, Sporanox, Onmel, Gris-PEG, Fulvisin U / F

Onikomikoz, Tırnak terbinafin, Lamisil, itrakonazol, griseofulvin, siklopiroks topikal, Penlac

Onikomikoz, Ayaklar terbinafin, Lamisil, itrakonazol, griseofulvin, Jublia, ciclopirox topikal