Gizli “protein, bazı flüslerin neden daha tehlikeli olduğunu açıklayabilir

Araştırma Haberleri

Bazen, en sıkıntıya neden olan küçük, sessiz tipler.

Tip A grip virüsü için yeni keşfedilen, kamuflajlı bir gen tarafından kodlanan küçük bir protein, theunment’ta Jon Yewdell, MD, Ph.D. ve Jack Bennink doktoru, virüsle savaşan bağışıklık sistemi hücrelerini öldürebilir Viral Hastalıklar Laboratuvarı. Bulgular bir gün bazı grip suşlarının neden diğerlerinden daha ölümcül olduğunu açıklayabilir.

Drs. Yewdell ve Bennink, bir virüsün kazara ürettiği kısa “protein çöplükleri” nin kendisinin kopyalarını çıkarması gibi “önemsiz” peptidlerin bağışıklık sistemi tarafından fark edilip edilmeyeceğini belirlemek için şans eseri protein bulurken tökezledi. PB1-F2 adında yeni protein, daha önce hiç keşfedilmedi çünkü onu kodlayan gen çok daha büyük PB1 geni ile örtüşüyor.

İmmünofloresans adı verilen, proteini özel bir lazer mikroskopu altında yeşil renkte kıvılcım yapan bir teknik kullanarak, Drs. Yewdell ve Bennink ve yetenekli araştırmacılar ekibi, proteinin hücrenin mitokondriyasını hedeflediğini ve hücrenin ölümünün hızlandığını tespit etti. Diğer deneyler, PB1-F2’nin enfekte olmuş hücreler tarafından, enfeksiyon bölgesine yayılmakta olan bağışıklık hücrelerini öldürmesi ve ölümcül etkileri ile salgılanabileceğini ortaya koyuyor.

Araştırmacılar, bu toksik proteinin, 18 ila 30 yaşları arasında birçok kişinin 20 milyonun üzerinde öldüğü 1918 İspanyol gribi salgınında rol oynayıp oynamadığını araştırdı.

Bu bilgiler, Nature Medicine’den “Hücre Ölümüne Neden Olan Yeni Bir İnfluenza Virüsü Mitokondriyal Proteini” makalesine dayanmaktadır.