Ev akciğer fonksiyon testi

Bir ev akciğer fonksiyon testi bir zirve akım ölçer veya izlemek ve bir gün-gün bazında olabilecek herhangi bir solunum problemleri değerlendirmek için bir ev spirometresi kullanır. Bir zirve akım ölçer size pik ekspiratuar akışını ölçmek için izin verir. Bir ev spirometri 1 saniye (FEV1) adresinden zorlu ekspiratuar hacim ölçmek için sağlar.

Evde akış (PEF) ekspiratuar sizin tepe ya da 1 saniye (FEV1) adresinden zorlu ekspiratuar hacim test yardımcı olabilir

zirve akım hızı (PEF) testi gerçekleştirmek için, bir zirve akım ölçer gerekir. Bir zirve akım ölçer olabildiğince hızlı gibi sert içine nefes ve ucuz bir el cihazıdır.

Oku ve pik debimetre ile birlikte yönergeleri izleyin. nasıl evde kullanmadan önce bu cihazı kullanmak için size göstermek için doktorunuza danışın. Eğer bir zirve akım ölçer ya da nasıl sonuçlar okumak için nasıl kullanılacağı hakkında sorularınız varsa, doktorunuzla konuşun.

(örneğin astım gibi) nefes yardımcı olmak için ilaç kullanıyorsanız, ilacınızı aldıktan sonra akciğer fonksiyonlarını test etmek için beklemesi gereken süreyi konusunda doktorunuzla konuşun. Bir akciğer fonksiyon testi yapmak ilaç aldıktan sonra birkaç saat beklemeniz gerekebilir. Ya da doktorunuz size ilaç almadan önce sabah akciğer fonksiyonunu test önerebilir.

PEF testini gerçekleştirmeden önce yaklaşık 3 saat boyunca ağır bir yemek yemekten kaçının. yapabilirsiniz olduğunca geniş bir nefes almak yardım etmek için ayağa emin olun. Eğer PEF testi aynı pozisyonda her zaman kullanın. Tepe akışı izleme senin olabildiğince sert olarak çalışırken dayanmaktadır. Doğru sonuçlar için, en iyi efor testi her zaman verdiğinizden emin olun.

Eğer uzun vadeli astım gibi (kronik) akciğer hastalığı, varsa -Akciğerlerin ne kadar iyi ölçmek; tedaviyi yönlendirmek ve astım için tedavinin etkinliğini izlemek. Zirve akım hızı izlemi daha iyi tedavi kararları astımlı insanlara yardım etmek için bilgi sağlar; Eğer düzenli olarak akciğerleri (mesleki astım) zarar verebilir iş yerinde maddelere maruz eğer akciğer fonksiyon izlemek; Bir akciğer nakli oldu ise ret erken belirtileri için izleyin.