Engelliyseniz işe veya iş bulmaya yardımcı olun

Gelecekteki bakım ihtiyaçlarınıza göre planlamak için daha iyi zaman yok. Bir gün ihtiyacınız olan bakımın nasıl düzenleneceğini ve finanse edileceğini öğrenin.

Motor nöron hastalığı Julie’nin hikayesi

Haklarını bil

Engellilerin çalışma için devlet desteği

Özürlü işçiler için maddi destek

İşverenler engellilere nasıl yardımcı olabilir?

Kendi sağlığınıza ve refahınıza bakmak için zaman zaman ara vermeniz gerekebilir. Bakıcınızın değerlendirmesi bir tane almanıza yardımcı olabilir

İngiltere’de engelli çalışan yaşlıların yaklaşık yarısı istihdam edilmektedir – ancak bu rakam daha yüksek olmalıdır. Doğru destek ile daha birçoğu saflarına katılabilir.

Engelliyseniz, işinizin umutlarını sınırlandıracağından veya iş bulamayacağından endişelenebilirsiniz.

İş yerindeki bakıcılarla ilgili bilgiler

Ancak istihdama girmenize yardımcı olacak birçok rehberlik, destek ve eğitim var. Hükümetin desteklediği planlar yardımcı olabilirken, farkındalık yaratma girişimleri herkesin adil bir çalışma şansına sahip olmasını sağlamak için engelliler hakkındaki kalıplaşmış tiplere karşı meydan okumaktadır.

Hayırseverlik Leonard Cheshire Disability, Birleşik Krallık’ın en iyi işverenlerini ve yetenekli özürlü öğrencileri bir araya getiren Change100 adlı bir staj programını yürütüyor.

Şemadan yararlanan üç Change100 rol modelinden video izleyin ve kişisel hikayelerini okuyun.

Leonard Cheshire Disability’ın iş arayan engellileri nasıl desteklediği hakkında daha fazla bilgi.

Fiziksel veya öğrenme engeliniz ne olursa olsun, iş yerinizde eşitlik, adalet, saygı ve anlayışa sahipsiniz.

Özürlü çalışanların ve iş arayanlar, 2010 Eşitlik Yasası uyarınca ayrımcılığa karşı yasal olarak korunmaktadır. İşe alım, terfi ve ödeme söz konusu olduğunda hukuki olarak adil bir muameleye hakkı vardır. Ayrıca, işverenlerin işyerlerini sizin için erişilebilir hale getirmesi gerektiği anlamına gelir.

İlgili Makaleler

Artık çalışmanın sağlık yararları olduğu kabul edilmektedir. Hükümet, işverenlere ve tıbbi mesleğin engellileri işe alabilmek için birlikte çalışmasına yardım sözü veriyor. GOV.UK, iş ararken, iş planlarında, işyerinizde destek ve istihdam haklarına ilişkin tavsiyeler içeren özürlü iseniz, iş ararken mevcut yardımı özetlemektedir.

Yerel iş merkeziniz özürlülerin uygun iş bulmalarına yardımcı olmak için özel olarak eğitilmiş bir özürlü istihdam danışmanına röportaj ayarlayabilir. Size en yakın merkezimizi bulmak için GOV.UK’a bakın: Jobcentre Plus ile iletişime geçin.

GOV.UK’da özürlü insanlar için “iki kenet” planı da bulunmaktadır. Bu girişimi benimseyen işverenler özürlülüğe olumlu bir yaklaşım getirmekte ve asgari iş kriterlerini karşılayan engelli tüm başvuranlara röportajlar sunmaktadır. Web sitelerinde ve iş başvuru formlarında iki kenarlığa dikkat edin.

Uygun iş bulmanıza yardımcı olacak iki hükümet programı vardır: işe giriş ve iş seçiminde.

İşe erişim, ekipmanın veya işçilerin çalışmasına olanak tanıyacak maliyetlere doğru para sağlayan bir şemadır. İşe giriş hakkında GOV.UK hakkında bilgi okuyarak daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Dış bağlantılar

İş seçimi, diğer iş planlarından yararlanılamayan özürlü kişilere yardımcı olan bir şemadır. Size ve işverenlerinize destek sağlayabilir. GOV.UK hakkında daha fazla bilgi: iş seçimi hakkında.

Eğer hasta veya özürlü iseniz, size hizmet sunan devletten İstihdam ve Destek Ödeneği (ESA) için başvurabilirsiniz

ESA istihdam, serbest meslek veya işsizseniz başvurabilirsiniz.

Gelir Desteği veya Yetersizlik Yararı gibi diğer kazanımları talep ediyorsanız, ESA’ya transfer edilebilirsiniz.

Ne kadar ESA aldığınıza bağlıdır

GOV.UK’dan ne kadar ESA alabileceğinizden daha fazla bilgi edinin.

Evrensel Kredi, işyerinde ya da dışında olan emeklilik yaşındaki insanlar için ortalama test edilmiş bir destek sistemi sunmaktadır. Konut masrafları, çocuklar, çocuk bakım masrafları, bakıcılar, sağlık koşulları ve engellilere sahip kişiler yeni yardıma entegre edilmiştir. Bu, daha ağır engelli insanlara daha fazla destek verilmesi anlamına gelir.

Engelliliğe nasıl sığdırılır

Bu, iki unsurla başarılabilir: İş için Sınırlı Yetenek ve daha ağır engelli hak sahipleri için Sınırlı İş ve Çalışma ile İlgili Etkinlik Yeteneği unsuru. Bu unsurlara hak kazanma, ESA için mevcut düzenlemelerle uyumlu bir İş Yeteneği Değerlendirmesinin sonucuna dayanmaktadır.

LCWRA elemanı, ağır engellenen talep sahiplerinin ek ihtiyaçlarını tanımak için ESA karşılığından daha yüksek bir oranda.

Buna ek olarak, engelliler kazanılan gelir için daha fazla çalışma ödeneği alacaklardır. Hükümet, bunun az miktarda iş yapmak için teşvikleri arttırarak bunun şu an işsiz olan insanların istihdama ilk adımlarını atmalarını teşvik etmeye yardımcı olacağını umuyor.

ESA başvurunuz değerlendirilirken bir İş Yeteneği Değerlendirmesi’ne gitmeniz gerekir. Bu, hastalıklarınızın veya engelliliğinizin çalışma yeteneğinizi ne derecede etkilediğini görmek içindir.

ESA’ya hakkınız varsa, o zaman iki grubun birine yerleştirileceksiniz.

İşverenler aynı zamanda GOV.UK hakkında engelli kişilerin istihdam edilmesi ve engellilerin işyerinde kalmalarına yardım etme hakkında bilgi de bulabilirler. Engelli veya işyerinde engelli iseniz, işvereniniz size işinizde kalmanıza yardımcı olmalıdır. İşvereninizin dikkate alması gereken değişiklikler – sizinle danışarak –

İşvereniniz için bu değişiklikleri İşe Erişim yoluyla yapması için destek olabilir.

İşverenlerin farklı çalışanlara GOV.UK’da çalışmaya devam etmelerinde nasıl yardımcı olduklarına ilişkin örnekler görebilirsiniz.

Işyerinde zorbalık

Dave Parr, TUC destekli bir kuruluş olan Disability Champions at Work’de proje çalışanıdır. Engelli insanlar hakkındaki kalıplaşmış kalıpların sizinle aranız arasındaki en büyük engel olabileceğini söylüyor.

“Bunu durdurmanın yolu anlamlı engelli farkındalığı eğitimi olan insanlara eğitim vermektir” diyor.

Bakımdan sonra iş bulmak

Engelli insanlar için işe alım süreci hakkında işverenin bakış açısıyla ve GOV.UK’daki ayrımcılığın önlenmesi hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Sendikalar da destek sağlayabilir.

Parr, “Beş yıl içinde, İşyerinde Engelli Şampiyonları, engellilerin iş yerinde haklarını savunan 600’den fazla temsilci toplamıştır.

Birçok insanın çalışma yaşamında büyük farklar yakaladılar ve özürlülüğü bir sendikal mesele olarak yükselttiler.

Çalışan veya işe dönmeyi düşünen bir bakıcınızysanız, çalışanlara dönen bakıcılar ve bakıcılar için istihdam hakları sayfalarımızı okuyun.

15/01 /

İş stres

15/01 /

İşyerinde zorbalığa maruz kalıp durmadığınızı, nasıl durdurulacağınızı ve destek alabileceğinizi nasıl tanımlayabilirim?

İşe başlamak veya işinize geri dönmek istiyorsanız, göz önüne alınması gereken çok şey var ve bakıcı olarak size yardımcı olabilecek birçok plan var.

Stresin işyerindeki etkileri, sebepleri ve bunu yönetmek için neler yapabileceğinizi öğrenin.