doğum kontrol hormonal yöntemler

Doğum kontrol hapları, deri yamaları ve vajinal halkalar östrojen ve progesteron içerirler. progestin sadece doğum kontrol hapları, (örneğin implanonun ve Nexplanon gibi) implantlar, (örneğin, Depo- Provera gibi) çekim vardır. doğum kontrol hormonal yöntemler implantasyonu önlemek için rahim astarı rahime girmesini sperm önlemek için servikal mukus kalınlaşmasına ve ince, yumurtalıkların serbest bırakılması yumurta engeller.

Hormon hapları paketler halinde gelir. Çoğu paketleri hormon hapları 3 hafta içerirler. Eğer hormon almıyorsunuz dördüncü haftasında, bir adet dönemi var. hapları bazı paketleri yerine şeker hapları (non-hormon hapları) dördüncü hafta hormon hapları var. tüm ay için hormon alarak ortadan kaldırır ya da sahip dönem sayısını azaltır.

Hormon yama 7 gün boyunca deri yoluyla östrojen ve progesteron salgılar. 4 haftalık süre içinde, size 3 hafta boyunca haftada 1 yama, 1 hafta sonra hiçbir yama kullanın. Bu hafta boyunca, bir adet dönemi var. Sen alt karın, üst gövde (değil göğüsler), kalça veya üst kol üzerinde yama giyebilir.

Hormon vajinal halka 3 hafta vajina içine yerleştirilir. Bu size ay için sürekli doğum kontrol sağlar. Dördüncü haftanın ilk gününde, sen halkasını çıkartın. Daha sonra bir adet dönemi var. halka çalışması için vajina halkanın tam konumu kritik değildir.

Sarah Marshall, MD – Aile Tıp Teknisyenliği; Femi Olatunbosun, MB, FRCSC – Kadın Hastalıkları ve Doğum

18 Temmuz 2014