Disk hernisi semptomları

Kol veya bacak ağrısı. Fıtığa vurulmuş diskiniz bel ağzınızdaysa, genellikle kalçanız, uyluk ve buzağınızda en şiddetli ağrı hissedeceksiniz. Ayrıca ayak parçasını da içerebilir. Fıtığız disk boynunuzda ise, omuz ve kolda genellikle ağrı en yoğun olacaktır. Öksürürken, hapşırırken veya omurganızı belirli pozisyonlara getirirken bu ağrı kolunuza ya da bacağınıza vurabilir.; Uyuşukluk ya da karıncalanma. Fıtıkları olan bir diske sahip insanlar, etkilenen sinirlerin vücut bölümünde sıklıkla hissizlik veya karıncalanma yaşarlar. Etkilenen sinirlerin verdiği kaslar zayıflamaya eğilimlidir. Bu, yanılmanıza veya nesneleri kaldırma veya tutma kabiliyetinizi zayıflatabilir.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Fıtığa çıkmış bir diski bilmeden tanımlayabilirsiniz – herniasyonlu diskler bazen bir disk problemi belirtisi göstermeyen insanların omurilik görüntülerinde görülürler. Fakat bel fısıldayan diskler ağrılı olabilir. Çoğu fıtıklı diskler bel boynunuzda (servikal omurga) oluşabilmesine rağmen sırtta (bel omurları) görülür.

Fıtıklı bir diskin en yaygın görülen belirtileri ve belirtileri şunlardır:

Boynunuz ya da sırt ağrısı kolunuza ya da bacağınıza doğru giderse ya da uyuşma, karınkanlık ya da zayıflık eşlik ediyorsa tıbbi yardım isteyin.