Çocuklarda işitme kaybı rehberi – nedenler, semptomlar ve tedavi seçenekleri

Bu ne?

İşitme kaybına sahip bir çocuk, normal konuşma aralığında işitme sesleri sorunludur. İşitme kaybı doğumda mevcut olabilir veya hayatta daha sonra gelişebilir. Diğer ciddi tıbbi problemlerle doğan bebeklerin işitme kaybı riski yüksektir. Sağır çocukların çoğu işitme engelli aileler için doğar. Fakat durum devralınabilir .; Bir çocuğun 2, 3 ya da 4 yaşına gelene kadar işitme kaybı sıklıkla tespit edilmez. Dil gelişimi için kritik dönem doğumdan 3 yaşına kadar uzanır. İşitme kaybını tanımlama ve 6 aylık çocuklarla tedavi etme başarısızlığı çocuğun konuşması için ciddi etkilere neden olabilir .; İşitme kaybı için iki ana kategori vardır; Merkezi işitme kaybı beyindeki bilgi işleme ile ilgili sorunları içerir .; Periferik işitme kaybı, kulak yapılarıyla ilgili problemleri ifade eder. Üç tip periferik işitme kaybı vardır; İletken işitme kaybı, çocuklarda en yaygın olanıdır. Dış veya orta kulak yoluyla ses iletimi engellendiğinde ortaya çıkar. Durum geçici veya kalıcı olabilir. Bir veya her iki kulakta da görülebilir. Bazen bu tip işitme kaybı doğumdan kaynaklanan fiziksel anormalliklerden kaynaklanır. Daha yaygın olarak, çocukluk döneminde orta kulak enfeksiyonlarının sonucu olarak başlar. Diğer nedenler arasında kulak zarı delinmesi, darbeli kulaklar veya kulak kanalındaki nesneler bulunur .; Sensorinöral işitme kaybı kulak içi derin saç hücrelerinden ses bilgilerinin beyne gönderilen sinire iletimiyle ilgili problemleri içerir. Genellikle her iki kulağı da etkileyen kalıcı bir durumdur. Sensorinöral işitme kaybı doğumda görülür. Veya hayatta sonra ortaya çıkabilir. Nedenler arasında yüksek sesle uzun süre maruz kalınması, enfeksiyon, ciddi kafa yaralanması, toksik ilaçlar ve bazı nadir görülen kalıtsal hastalıklar bulunur .; Karışık işitme kaybı hem iletken hem de sensorinöraldır.

Belirtiler

İşitme kaybı her yaşta ortaya çıkabilir. Özellikle küçük çocuklarda, tespit edilmesi genellikle zordur .; Normal işitme gören çocukların tipik gelişimsel kilometre taşları aşağıda belirtilmiştir. İşitme kaybı olan bebekler ve küçük çocuklar bu kilometre taşlarını başaramayabilir; 0 ila 3 ay – Çocuk göz kırpıyor, ürküyor, yüksek seslerle hareket ediyor ve ebeveynin sesine sesi kısıyor .; 4-6 ay – Çocuğun başını seslere ya da diğer seslere doğru çevirir ve müzikal sesler çıkarır (“ooh”, “ah”). Çocuğun dinlediği görülür ve sonra konuşmaya devam etmiş gibi yanıt verir .; 7 ila 12 ay – Çocuğun başını sesler, bebekler (“ba”, “ga”, “bababa”, “lalala” vb.) Yönünde herhangi bir yönde çevirir ve “anne,” “dada” yazar Ancak anne veya baba için özeldir); 13 ila 15 ay – Çocuk puanları, “anne”, “dada” yı doğru kullanır ve bir adım adım izler .; 16-18 ay arası – Çocuk tek kelimeleri kullanır .; 19 – 24 ay – Çocuk istediğinde vücudu işaret eder, iki kelimeyi birleştirir (“çerez istemek”, “yatak yok”). Çocuğun sözlerinin yarısı yabancılar tarafından anlaşılıyor .; 25 – 36 ay – Çocuk üç ila beş kelimelik cümleler kullanıyor. Çocuğun sözlerinin dörtte üçü yabancılar tarafından anlaşılıyor .; 37 – 48 ay – Çocuğun konuşmasının neredeyse tamamı yabancılar tarafından anlaşılıyor.

Teşhis

İşitme kaybını mümkün olduğunca erken tanımlamak önemlidir. İdeal olarak, bu, en geç altı aylık bir süre anlamına gelmektedir. İşitme kaybı, bir çocuk, okulun performansı veya davranışıyla ilgili zorluk derecesi değerlendirildiğinde keşfedilir. Bir kulaktaki hafif işitme kaybı bile çocuğun konuşmasını ve dil gelişimini etkileyebilir.

Ne kadar sürer?

İşitme kaybına neden olan bazı koşullar kalıcıdır. Diğerleri geçici. Yine de, sorunun giderilmesi birkaç ay sürebilir.

Bu sağlık durumunu nasıl önleyebilirim?

Siz ve çocuğunuz aşağıdaki adımları atarsanız işitme kaybının bir çok nedeni önlenebilir

Bu sağlık durumu nasıl tedavi edilir?

Çoğu durumda, bir çocuğun tedavisi planlanmadan önce tam bir gelişim, konuşma ve dil değerlendirmesi gerekir.

Ne zaman doktora gitmelisin

Bir bebeğin veya çocuğun normal olarak duyamayacağı konusunda endişeleriniz varsa doktor çağırmalısınız. Bu, dil kilometre taşlarına ulaşmayı içermeyebilir.

Prognoz

Sorun erken tespit edilip tedavi edilirse görünüm daha iyi olur.