Çarpıntı nasıl teşhis edilir?

Önce doktorunuz, çarpıntılarınızın zararsız veya kalp rahatsızlığıyla ilgili olup olmadığını öğrenmek isteyecektir. Belirtileriniz ve tıbbi geçmişiniz hakkında soru soracak, fizik muayene yapacak ve birkaç temel test yapmanızı önerir.

Bu bilgi, çarpıntılarınızın sebebi olarak bir kalp sorununa işaret edebilir. Eğer öyleyse, doktorunuz daha fazla test önerebilir. Bu testler, sorunun ne olduğunu göstermeye yardımcı olacağından doktorunuz ona nasıl davranacağınıza karar verebilir.

Çabaların seyrinin nedeni, özellikle semptomların düzenli olarak ortaya çıkmaması durumunda teşhis edilmesi zor olabilir.

Katkıda Bulunan Uzmanlar

Çabalarınızı teşhis ve tedavi etmek için çeşitli doktor türleri sizinle birlikte çalışabilir. Bunlara şunlar dahildir:

Tıbbi geçmiş

Doktorunuz, çarpıntılarınız hakkında, örneğin

Doktorunuz aynı zamanda kafein, alkol, takviyeler ve yasadışı uyuşturucular kullanmanız hakkında soru sorabilir.

Doktorunuz kalp atış hızınızı ve ritmin normal olup olmadığını öğrenmek için nabzınızı alacaktır. Ayrıca, kalp atışlarını dinlemek için bir stetoskop kullanacaktır.

Doktorunuz, aşırı aktif tiroid gibi çarpıntılara neden olabilecek durum belirtileri arayabilir.

Çoğu zaman, yapılan ilk test EKG (elektrokardiyogram) ‘tır. Bu basit test, kalbinizin elektriksel aktivitesini kaydeder.

EKG, kalbin attığı hızı ve ritmi gösterir (sabit veya düzensiz). Ayrıca, kalbin içinden geçerken elektrik sinyallerinin gücünü ve zamanlamasını kaydeder.

EKG sonuçlarınız normal olsa bile, çarpıntıya neden olan bir tıbbi durumunuz olabilir. Doktorunuz böyle bir şüpheli ise, kalbin yapısı, fonksiyonu ve elektrik sistemi hakkında daha fazla bilgi toplamak için kan testleriniz olabilir.

Standart bir EKG, yalnızca birkaç saniyeliğine kalp atışını kaydeder. Test sırasında meydana gelmeyen kalp ritim problemlerini tespit etmez. Gelecek ve gidilen problemleri teşhis etmek için, doktorunuz bir Holter veya olay monitörü giymenizi isteyebilir.

Bir Holter monitörü, kalbin 24 saat ya da 48 saat boyunca elektriksel aktivitesini kaydeder. Göğsünüzde elektrot denen yamalar kullanıyorsunuz. Teller, yamaları küçük ve taşınabilir bir kaydediciye bağlar. Kaydedici bir kemere kırpılabilir, cebinde tutulabilir veya boynunuza asılabilir.

24 veya 48 saatlik periyot boyunca günlük günlük faaliyetlerinizi yerine getiriyorsunuz. Sahip olduğunuz herhangi bir belirtiyi ve oluştukları zamanı kaydetmek için bir defter kullanıyorsunuz. Sonuçları kaydetmek için kaydediciyi ve defteri doktorunuza geri getirirsiniz. Doktorunuz semptomlarınızın yaşandığı zaman kalp atış şeklinizi görebilir.

Bir olay monitörü bir Holter monitörüne benzer. Normal faaliyetlerinizi yaparken bir olay monitörü takarsınız. Bununla birlikte, bir olay izleyicisi yalnızca, kalbinizin elektriksel aktivitesini, giydiğiniz sırada belirli zamanlarda kaydeder.

Birçok olay monitörü için belirtileri hissettiğinizde monitörü başlatmak için bir düğmeye basmanız gerekir. Diğer olay monitörleri anormal kalp ritimlerini hissettiklerinde otomatik olarak başlarlar.

Haftalık veya semptomlar ortaya çıkana kadar bir olay monitörü takabilirsiniz.

Ekokardiyografi, kalbinizin hareketli bir resmini oluşturmak için ses dalgalarını kullanır. Resim, kalbinizin boyut ve şeklini ve kalp odalarınızın ve vanalarınızın ne kadar iyi çalıştığını göstermektedir.

Test ayrıca, kalbe giden kötü kan akışı alanlarını, kalp kası alanlarını normal şekilde daralamayan alanları ve zayıf kan akışının neden olduğu kalp kasına daha önceki zararları belirleyebilir.

Bazı kalp problemleri kalbiniz sıkı çalıştığı ve hızlı attığı zaman teşhisi daha kolaydır. Stres testi sırasında, kalp testleriniz yapılırken kalbinizi daha zor çalışıp çabucak atmak için egzersiz yaparsınız. Egzersiz yapamazsanız, kalbinizin hızlı çalışması ve sert çalışması için ilaç verilebilir.

Fizik sınavı

Teşhis Testleri