Bal seçildi

Natural Standard® Hasta Monografisi, Telif Hakkı © 2016 (). Her hakkı saklıdır. Ticari dağıtım yasaklandı. Bu monograf sadece bilgi amaçlıdır ve özel bir tıbbi tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Terapiler ve / veya sağlık koşulları hakkında karar vermeden önce nitelikli bir sağlık uzmanıyla görüşmelisiniz.

Bal, bal arılarından yapılan çiçek nektarından tatlı bir sıvıdır. Genellikle güvenlidir, ancak Rhododendron cinsinden bitkilerden ve diğerlerinden yapılan bazı zehirli bal türleri için raporlar bulunmaktadır.

Bal, vücudun emmesi ve kullanması kolaydır. Yaklaşık yüzde 70-80 şeker içeriyor. Gerisi su, mineraller ve bazı protein, asitler ve diğer maddelerdir. Bal, yaralar, deri sorunları ve mide ve bağırsakta çeşitli hastalıklar için kullanılmıştır.

Notların anahtarı

Alerjiler (rinokonjonktivit)

Balın antibakteriyel etkileri çok iyi bilinmektedir. Uzun dönem yara tedavisinde balın rolünün yanı sıra ülserler, yanıklar, Fournier’in gangreni (hayatı tehdit eden bir bakteri enfeksiyonu) ve şeker hastalığının tedavisi üzerine araştırma yapılmıştır. Bununla birlikte, balın kullanımı hakkında kesin sonuçlar çıkarmak için daha kaliteli çalışmalara ihtiyaç vardır.

Aşağıdaki dozlar, bilimsel araştırmalara, yayınlara, geleneksel kullanıma veya uzman görüşüne dayanmaktadır. Çoğu şifalı bitki ve takviyeleri iyice test edilmemiştir ve güvenlik ve etkinlik ispatlanmayabilir. Markalar, aynı marka dahilinde bile değişken malzemelerle farklı yapılabilir. Aşağıdaki dozlar tüm ürünler için geçerli olmayabilir. Tedaviye başlamadan önce ürün etiketlerini okumalı ve dozları kalifiye bir sağlık uzmanıyla tartışmalısınız.

Diyabet için, doğal işlenmemiş bal ağız yoluyla aşağıdaki dozlarda alınır: İki hafta boyunca günde kilogram başına 1 gram, daha sonra iki hafta boyunca günde kilogram başına 1,5 grama çıkarıldıktan sonra iki hafta boyunca kilogram başına 2 grama çıkarıldı ve nihayet Iki hafta boyunca kilo başına 2.5 grama yükseldi. Kilo başına 0.5 mililitre Mısır yonca balının günlük dozu günde 12 hafta boyunca alınmıştır.

Egzersiz performansı için, bir bal tatlandırılmış içeceğin kilogramı başına 8.8 mililitre (240 mililitrede 110 miligram sodyum ihtiva eder), egzersizden 30 dakika önce ve 10 dakikalık yarı finalde ağızdan alındı.

Radyasyon tedavisinden kaynaklanan ağız kuruluğu için, 5 mililitre balın yeşilliklerinden ağızda beş dakika boyunca swished edildi, sonra yutuldu.

Yanıklar

Malnütrisyon için, Mısır’dan işlenmemiş polifloral bal kilogramı başına 2 mililitre, suda seyreltilmiş ve standart tedaviyle birlikte iki bölünmüş dozda günde iki hafta ağızdan alınmıştır.

Kemoterapi yan etkileri (düşük beyaz küre sayısı)

Hafızada, 20 gram tualang balı (Agro Mas) 16 haftalık ağız yoluyla alınır.

Öksürük

Radyasyon tedavisinden kaynaklanan ağız yaraları için, aşağıdaki rejimlerde ağızda 20 mililitre bal yıkama, iki dakikaya kadar, sonra da yavaşça yutulmuştur: Tedaviden 15 dakika önce ve 15 dakika sonra ve radyasyondan altı saat sonra veya Yedi haftaya kadar yatma süresi veya dört haftalık radyasyon tedavisi için günde dört kez artı iki hafta sonra. Bal banyosu da radyoterapi öncesi ve sonrasındaki 15 dakika ve uykuya dalınca altı haftaya kadar kene vurularak tükürüldü. Işınlanmış alanlara, tedavi öncesi 15 dakika, tedaviden 15 dakika sonra ve tedaviden 6 saat sonra 20 mililitre Camellia sinensis bal uygulanmıştır. Filtrelenmiş bal veya bal gauze (HoneySoft®) iyileşene kadar cilde uygulanır.

Diyabet

Diyabetik ayak ülserleri

Egzersiz performansı

Zatürre için bal ile yoğun sıvı üç ay boyunca ağızdan alınır.

Fournier’in kangreni (hayatı tehdit eden bir bakteri enfeksiyonu)

Ameliyat için, antibiyotikler ve asetaminofen ile kombine olarak 14 gün boyunca uyanıkken her saat ağız yoluyla bir çay kaşığı (5 mililitre) bal alınır.

Gastroenterit (mide gribi)

Sıkıntı yaratan yaralar için, etkilenen bölgeye bal tatbik edildi, daha sonra bir bal süngeri ile kaplandı.

Dişeti hastalığı

Yanıklar için, bal her 1-2 günde 15-30 mililitre dozlarla doğrudan uygulanır ve kuru, steril bir gazlı bez veya bandajla kaplanır. Bal, balla doldurulmuş gazlı bezlerden yapılmış bir pansuman olarak deriye uygulanmış ve 25 güne kadar yerde bırakılmıştır. Doğal bal, iyileşme tamamlanıncaya kadar iki kez yaralar yakmak için uygulanmıştır.

Deri iltihabı ve kepek için, seyreltilmiş bir bal çözeltisi ve yüzde 90 ılık su kafa derisine 2-3 dakika boyunca uygulandı, sonra üç saat kaldı.

Diyabetik ayak ülseri için günde bir kez temiz, steril olmayan saf bal sosu verildi, daha sonra steril bir gazlı bezle kaplandı ve 7-36 gün boyunca bandajlandı. Clover bal ile doldurulmuş steril olmayan gazlı bez cilde üç ay kadar veya ülser iyileşene kadar uygulanmıştır.

Fournier’in kangreninde, etkilenen alanlara işlenmemiş bal 15-30 mililitre uygulanmıştır.

Yüksek kolesterol için bazen 250 mililitre musluk suyu içinde çözülen 70-75 gram bal, 14-30 gün boyunca günde bir kez cilde uygulanır.

Kateterle ilgili enfeksiyonlar için, kateter çıkarılana kadar her pansuman değişikliği (haftada üç kez) ile 3 mililitre Medihoney cilde uygulandı.

Bacak ülseri için, 20 santimetre kare başına 5 gram Manuka balı sargısı, etkilenen bölgede dört haftalık bir haftalık uygulama yapılmaktadır. Manuka balıyla doldurulmuş bir kalsiyum alginat sargısı 12 hafta boyunca uygulandı. İşlenmemiş bal 20 ml’lik bir doz, her pansumanla birlikte her yaraya uygulanmış, iki günde bir değiştirilmiş ve beş haftaya kadar veya ülser iyileşene kadar verilmiştir.

Parazitler için, altı günde bir günde iki kez ballı bir gazlı bez giyilir.

Ameliyat sonrası yaralar için ham Yemini balı, ilk yıkamadan sonra her saat başı on iki kez tatbik edildi.

Hemoroid

Kaşıntı için, 21 gün boyunca günde iki kez cilt kıvrımlarına bal bariyeri krem ​​uygulanmıştır.

Herpes

Cilt ülseri için cilt üzerinde ballı dolgular üzerine çok katmanlı baskı bandajları kullanılmıştır. Medihoney ve manuka balsamları sekiz hafta boyunca deriye uygulanmıştır.

Yara tedavisi için, bal doldurulmuş pansumanlar, bir giysi bezinde 20 mililitre bal ile deriye uygulanmıştır. Aşağıdaki giysiler cilde uygulanmıştır: 20-25 gram Manuka balı ile doldurulmuş olan Activon Tül, her 2-3 günde bir dört haftadır değişti; işlenmemiş, seyreltilmemiş bal içine batırılmış steril gazlı bezler; 28 haftalık yaralar, monofloral aloe bal, şifaya kadar günde bir kez temiz yaralarda kullanılır; iyileşmeye kadar haftada iki kez uygulanan manuka ballı bir aljinat giysi ve ameliyattan 10 gün sonra başlayarak uygulanan Medihoney ™ Antibakteriyel Yara Jel.

Tip 2 diyabet ve yüksek tansiyon için 10 mililitre sulu bal çözeltisi burun yoluyla 10 dakika kadar süreyle solunuyordu. 250 ml su ile 30-90 gram doğal, işlenmemiş bal ile bal çözümleri inhale edilmiştir.

Sinüs enfeksiyonları için, 2 mililitre Manuka bal çözeltisi, akşam 30 günde bir kez günde bir kez burun deliğine püskürtülür.

Göz ameliyatı için, Efflumidex®’e ek olarak ameliyattan önceki beş gün ve yedi gün boyunca günde beş kez gözlerde yüzde 25 bal damlası kullanılmıştır.

Öksürük için, 10 gram okaliptüs balı, Labiatae balı ve turunçgil balı ve 17 miligram karabuğday balı yatmadan önce 30 dakikaya kadar tekli dozlar halinde ağızdan alınıyordu. Yataktan önce 2.5 ml’lik doğal bir bal dozu yatmadan önce tek bir doz olarak kullanılmıştır.

Mide gribi için, işlenmemiş multifloral bal, oral rehidrasyon solüsyonu (ORS) içinde çözülür (100 mililitre ORS için 5 mililitre) ve hazırlandıktan iki saat sonra ağız yoluyla alınır.

Malnütrisyon için kilogram başına 2 mililitre saf, işlenmemiş multifloral bal çözeltisi (kilogram başına 7.2 kilokalori) artı standart tedavi, iki haftalık iki bölünmüş dozda günlük olarak ağızdan alınır.

Radyasyon muamelesinden kaynaklanan ağız yaraları için, etkilenen bölgelere günde üç kez 10 güne kadar kil başına 0.5-15 gram bal tatbik edilir.

Yenidoğanlarda ameliyat sonrası enfekte yaralar için 5-10 mililitre işlenmemiş bal yaraya uygulandı ve günde iki kez değiştirilen steril gazlı bezlerle kaplandı.

Yara iyileşmesi için, iyileşmemiş olana kadar ham yağlı, balmumu batırılmış gazlı bezler iki defa yaralara uygulanır.

Bu kullanımlar insanlarda veya hayvanlarda test edilmiştir. Güvenlik ve etkinliği her zaman kanıtlanmamıştır. Bu koşullardan bazıları potansiyel olarak ciddidir ve nitelikli bir sağlık uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Derecelendirmenin gerekçesi

Aşağıdaki kullanımlar geleneğe veya bilimsel teorilere dayanmaktadır. Genellikle insanlarda iyice test edilmemiştir ve güvenlik ve etkililik her zaman kanıtlanmamıştır. Bu koşullardan bazıları potansiyel olarak ciddidir ve nitelikli bir sağlık uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Bal, kanama riskini artıran ilaçlarla alındığında kanama riskini artırabilir. Bazı örnekler arasında, varfarin (Coumadin®) veya heparin gibi antikoagülanlar (“kan inceltici”), klopidogrel (Plavix®) gibi anti-platelet ilaçlar ve ibuprofen gibi non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar (Motrin®, Advil® ®) veya naproksen (Naprosyn®, Aleve®).

Bal kan şekeri seviyelerini düşürebilir. Kan şekerini düşürebilecek ilaçları kullanırken dikkatli olun. Diyabet için ağız yoluyla veya insülinle ilaç almakta olan kişiler bir eczacı da dahil olmak üzere kalifiye bir sağlık uzmanı tarafından yakından izlenmelidir. İlaç ayarlamaları gerekebilir.

Bal düşük tansiyona neden olabilir. Dikkat, kan basıncını düşüren ilaçlar alan kişilerde önerilir.

Bal vücudun karaciğerin “sitokrom P450” enzim sistemini kullanarak belirli ilaçları işleme şekliyle etkileşime girebilir. Sonuç olarak, bu ilaçların seviyeleri kandaki değişikliğe uğrayabilir ve etkilenen veya potansiyel olarak ciddi advers reaksiyonlara neden olabilir. Herhangi bir ilacı kullanan insanlar, paketin ekini kontrol etmeli ve muhtemel etkileşimler hakkında bir eczacı da dahil olmak üzere kalifiye bir sağlık uzmanıyla görüşmelidir.

Bal kan için alınan ajanlar, kalp için alınan ajanlar, sinir sistemi için alınan ajanlar, cilt için alınan ajanlar, mide veya bağırsak için alınan ajanlar, üriner sistem için alınan ajanlar, antibiyotikler, antikanser ajanlar, Antifungal ajanlar, anti-enflamatuar ajanlar, anti-nöbet ajanları, kolesterol düşürücü ajanlar, dişçi ajanları, etanol, kilo verme ajanları ve yara iyileştirici ajanlar.

Yüksek tansiyon

Bal, kanama riskini arttırdığı düşünülen otlar ve takviyeler ile alındığında kanama riskini artırabilir. Ginkgo biloba kullanımı ile birden fazla kanama vakası bildirildi ve sarımsaklı ve saw palmetto’lu vakalar daha azdı. Çoğu vakada kanıtlanamamasına rağmen, teorik olarak kanama riskini arttıran birçok başka ajan vardır.

Yüksek kolestorol

Bal vücudun karaciğerin “sitokrom P450” enzim sistemini kullanarak bazı şifalı otları veya takviyeleri işleme biçimini etkileyebilir. Sonuç olarak, diğer şifalı bitkilerin veya takviyelerin seviyeleri kanda değişebilir. Ayrıca, diğer şifalı bitkilerin veya takviyelerin P450 sistemi üzerindeki etkilerini de değiştirebilir.

Enfeksiyon (kateterle ilgili)

Bal kan şekeri seviyelerini düşürebilir. Kan şekerini düşürebilecek otlar veya takviyeler kullanırken dikkatli olun. Kan glikoz seviyeleri izlemeyi gerektirebilir ve dozların ayarlanması gerekebilir.

Bal düşük tansiyona neden olabilir. Dikkat, otları alan kişilerde veya kan basıncını düşüren takviyelerde önerilir.

Bal aynı zamanda antibakteriyel, anti kanser otları ve takviyeleri, antifungal otlar ve takviyeleri, anti-inflamatuar otlar ve takviyeleri, antioksidanları, anti-nöbet otları ve takviyeleri, kolestrol düşürücü otlar ve takviyeleri, diş bitkileri ve takviyeleri, otlar ve takviyeleri Sinir sistemi için alınan kan, otlar ve takviyeler, sinir sistemi için alınan otlar ve takviyeler, cilt için alınan bitkiler ve takviyeler, bitki veya bağırsak için alınan otlar ve takviyeler, idrar yolu için alınan otlar ve takviyeler, kilo kaybı olan bitkiler Ve takviyeleri, ve yara iyileştirici otlar ve takviyeleri.

Bu bilgi bilimsel literatürün sistematik bir incelemesine dayanır ve Doğal Standart Araştırma İşbirliği () için katkıda bulunan kişiler tarafından akran tarafından gözden geçirilir ve düzenlenir.

Monografi metodolojisi

Akasya balı, adular, sarmaşık, amor, andromedotoksin içeren bal, Apis mellifera (bal arısı), aperiapi ürünü, azaleas bal, arı ürünleri, böğürtlen balı, yaban mersini balı, borage bal, buğday balı, chou, cielo, turunçgil sinensis osbeck, Açık bal, yonca balı, coisa doce, deli bal, endulzar, falar docemente, feng mi, flavonoidler, grayanotoxin bal, hachimitsu, baldew, honig, honlama, honingkleur, honung, HY-1, beeldigs, jöle çalı bal, kamahi balı , Kanuka bal, lastig portret, lavanta bal, Leptospermum bal, liefje (aanspreekvorm), ling bal, ljuvhet, deli bal, madu, manuka bal, mel, mel depuratum, melliferous ürünler, miel, miel blanc, miele, mi Vida, moeilijk probleem, mooi praten, dağ defne bal, namorado, nektar, Nigerian narenciye bal, selam bal, turuncu çiçek bal, mera bal, saflaştırılmış bal, rata bal, çiğ bal, rewarewa bal, ormangülü bal, schatz, smear, Sourwood bal, gergin bal, ayçiçeği bal, tala smickrande, tansy ragwort bal, Tazmanya derisi bal, tawari bal, tesoro, toppensak, toksik bal, tupelo bal, tutan bal, US IX, versusikeren, vipers bugloss bal, vleien, vahşi kekik bal , Zoet maken.

Kombine ürün örnekleri: Hydromel (bal ve su), mead (şaraplı mayalı fermente bal).

ABD Gıda ve İlaç İdaresi, otlar ve takviyeleri sıkı sıkıya düzenlemez. Ürünlerin gücü, saflığı veya güvenliği konusunda bir garanti yoktur ve etkiler değişebilir. Ürün etiketlerini daima okumalısınız. Tıbbi bir durumunuz varsa veya diğer ilaçları, şifalı bitkileri veya takviyeleri kullanıyorsanız, yeni bir terapiye başlamadan önce kalifiye bir sağlık uzmanıyla konuşmalısınız. Yan etkileriniz varsa derhal bir sağlık uzmanına danışın.

Bilinen bir alerjisi olan veya kereviz, polen veya diğer arı ile ilişkili alerjilere duyarlı olan insanlardan kaçının ve zehirlilik nedeniyle Rhododendron cinsindeki bitkiler kullanılmış ballar kullanıldığında.

İnfertilite

Astım, öksürük, yutma zorluğu, kovanlar, dudak veya dilde iltihaplanma ve kaşıntı, akciğer iltihabı, nefes darlığı, ciltte şişme, ses değişiklikleri ve hırıltı gibi bal kullanımından sonra alerjik reaksiyonlar olduğu bildirilmiştir; Tehdit eden reaksiyonlar.

Bal muhtemelen gıda miktarlarında ağızdan alındığında veya önerilen dozlar kullanıldığında güvendedir. Bal derisine uygulandığında muhtemelen güvenlidir.

Bal, anormal veya eksik kalp ritimleri, görme bulanıklığı, tad değişimleri, göğüs ağrısı, diyare, çift görme, uyuşukluk, baygınlık, yorgunluk, yanma veya karıncalanma hissi, ateş, kalp krizine neden olabilir , Bal intoksikasyonu (bal arısı veya Rhododendron bitkilerinden üretilen balın kullanıldığı zayıflıklar kullanıldığında), hiperaktivite, bilinç bozukluğu, artmış tükürük, akciğer sorunları, hafif felç, kas iskelet sistemi sorunları, küçük yara izi, bulantı, sinirlilik, ağrı, nöbetler, uyku sorunları, terleme, Diş çürüğü, mide rahatsızlığı, idrar yolu enfeksiyonları, kusma, kilo verme ve yara kuruluğu veya enfeksiyon.

Bal kan şekeri düzeylerini etkileyebilir. Diyabetli veya kan şekeri düşük kişilerde ve kan şekeri etkileyen uyuşturucu, şifalı ot veya takviyeleri kullananlarda dikkat edilmesi önerilir. Kan şekeri düzeylerinin bir eczacı da dahil olmak üzere kalifiye bir sağlık uzmanı tarafından izlenmesi gerekebilir ve ilaç ayarlamaları gerekebilir.

Kaşıntı

Bacak ülserleri

Yetersiz beslenme

Bellek

Ağız yaraları (radyasyon tedavisinden kaynaklanır)

Parazitler

Pnömoni

Sinüs enfeksiyonu

Deri greft iyileşmesi (bölünmüş kalınlık)

Deri iltihabı (kepek)

Ameliyat

Ülserler

Yara iyileşmesi

Gelenek veya teoriye dayalı kullanımlar

Bal kanama riskini artırabilir. Kanama bozuklukları bulunan veya kanama riskini artıracak uyuşturucu kullanan kişilere dikkat edilmesi önerilir. Doz ayarlamaları gerekebilir.

Bal düşük tansiyona neden olabilir. Dikkat, uyuşturucu veya otları alan kişilerde ve tansiyon düşürücü takviyelerde önerilir.

Bal vücudun karaciğerin “sitokrom P450” enzim sistemini kullanarak belirli ilaçları işleme şekliyle etkileşime girebilir.

Olası toksisite nedeniyle balın menşei bilinmediğinde dikkatli olun.

Kalp rahatsızlıkları, sinir sistemi bozuklukları ve mide veya bağırsak rahatsızlıkları olan insanlarda dikkatli olun.

Antibiyotikler, kalp ilaçları, sinir sistemi ajanları, mide veya bağırsak ilaçları ve kilo kaybı ajanları alan insanlarda dikkatle kullanın.

12 aydan küçük çocuklarda kaçının.

Bilinen alerji ya da kereviz, polen ya da diğer arı ile ilişkili alerjilere duyarlı olan insanlardan kaçının ve zehirlilik nedeniyle Rhododendron cinsinde bulunan bitkilerden elde edilen bal kullanılır.

Not: Clostridium botulinum bakterileri ile bulaşan bal, bebeklerde ve küçük çocuklarda zehirlenmeye neden olabilir. Bununla birlikte, bu daha büyük çocuklar ve yetişkinler için bir tehlike değildir.

Hamilelik sırasında veya emzirirken bal kullanımıyla ilgili bilimsel kanıt bulunmuyor. Bal gebe veya emziren kadınlara veya doğmamış bebeklere zararlı olabilecek bulaşıkları içerebilir.

Abdulhman MM, El-Hefnawy MH, Aly RH, et al. Tip 1 diabetes mellitusun balın metabolik etkileri: randomize çaprazlama pilot çalışması. J Med Food 2013,16 (1): 66-72; Anthimidou E and Mossialos D. Rum ve Kıbrıslı balların Staphylococcus aureus’a ve Pseudomonas aeruginosa’ya karşı manuka balına kıyasla antibakteriyel aktivitesi. J Med Food 2013,16 (1): 42-47., Badrasawi MM, Shahar S, Abd Manaf Z, et al. Uzun süreli bakım kuruluşlarında yaşlı bireylerde Talbinah gıda tüketiminin depresif belirtilere etkisi, randomize klinik çalışma. Clin Interv.Aging 2013,8: 279-285; Bayram NA, Keleş T, Durmaz T, ve ark. Nadir bir atriyal fibrilasyon nedeni: deli bal zehirlenmesi. J Emerg.Med 2012,43 (6): e389-e391; Chatzoulis G, Chatzoulis K, Spyridopoulos P, ve diğerleri. Tıbbi bal ve vakum yardımlı kapatma kullanılarak büyük insizyonel ventral fıtık içinde enfekte olmuş bir titanyum örgüsünden kurtarma: Olgu sunumu ve literatür taraması. Fıtık. 2012,16 (4): 475-479., Hind J, Divyak E, Zielinski J, et al. Erkeklerde yutkunma kinematiği üzerine çeşitli reolojik parametrelerle standart baryumların karşılaştırılması. J Rehabil.Res Dev 2012, 49 (9): 1399-1404., Jansen SA, Kleerekooper I, Hofman ZL, ve ark. Grayanotoksin zehirlenmesi: ‘deli bal hastalığı’ ve sonrasında. Kardiyovask.Toksikol. 2012,12 (3): 208-215; Jull AB, Walker N ve Deshpande S. Honey, yaralar için topikal bir tedavi olarak kullanılmıştır. Cochrane.Database.Syst.Rev. 2013,2: CD005083; Karali Y, Demirkaya M ve Sevinir B. Kanserli çocuklarda tamamlayıcı ve alternatif tıp kullanımı: sağkalımı etkilemektedir. Pediatr.Hematol.Oncol, 2012, 29 (4): 335-344, Lennerz C, Jilek C, Semmler V, et al. Sinüs, deli bal hastalığından tutuklandı. Ann.Intern.Med 11-20-2012,157 (10): 755-756., Oduwole O, Meremikwu MM, Oyo-Ita A, ve diğerleri. Çocuklardaki akut öksürük için bal. Cochrane.Database.Syst.Rev. 2012,3: CD007094; Oğuzturk H, Ciftci O, Turtay MG, ve diğerleri. Çılgın bal zehirlenmesinin neden olduğu komple atriyoventriküler blok. Eur.Rev.Med Pharmacol Sci 2012, 16 (12): 1748-1750.; Sayın MR, Karabağ T, Doğan SM, ve diğerleri. Mad-bal zehirlenmesinin neden olduğu geçici ST segment yükselmesi ve sol dal bloğu. Wien Klin Wochenschr. 2012,124 (7-8): 278-281; ​​Vlcekova P, Krutakova B, Takac P, ve ark. Bal kullanarak gluteofemoral fistüllerin alternatif tedavisi: Olgu sunumu. Int Wound.J 2012, 9 (1): 100-103, Wagner JB ve Pine HS. Çocuklarda kronik öksürük. Pediatr.Clin North Am 2013,60 (4): 951-967.

Bu kanıta dayalı monografi The Natural Standard Research Collaboration